26.04.2016 22:29


Fanoušci jsou nevinní, Hillsborough ale otevírá novou diskuzi

Autor: Marek Janoš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

V dubnu 1989 skončil zápas Anglického fotbalového poháru na stadionu Hillsborough ve městě Sheffield tragédií, během níž zahynulo 96 osob. Dosud se jedná o jednu z největších sportovních katastrof v dějinách. Nešťastná událost vedla k řadě bezpečnostních a restriktivních opatření namířených proti fotbalovým fanouškům, kteří byli po tragédii označeni za hlavní viníky. V úterý však soud po více než 27 letech rozhodl v jejich prospěch.

Kauza Hillsborough se vrátila znovu před soud, který v předchozích projednáváních vždy rozhodl v neprospěch fotbalových příznivců. Opakovaly se verdikty zdůrazňující, že šlo o nešťastnou náhodu a v sobotu 15. dubna 1989 způsobilo incident na stadionu v Sheffieldu chování fanoušků.

V úterý rozhodl soud v Liverpoolu o opaku. Za hlavní viníky označil pořadatele zápasu, policii a zástupce klubu Sheffieldu Wednesday, na jehož stadionu se pohárový zápas mezi Liverpoolem a Nottinghamem konal.

Marek JanošSheffieldský stadion Hillsborough byl jako neutrální půda vybrán i přesto, že v minulosti zápasy provázely problémy. Během 80. let hostil stánek pro asi 35 tisíc lidí několik semifinálových zápasů slavného FA Cupu, dva z nich byly problémové a skončily desítkami zraněných. V osudnou sobotu se ale chyby nakupily. Na zápas dorazilo mnohem více fanoušků Liverpoolu, než kolik byl stadion schopen pojmout. Po chybách pořadatelů a policie vznikl chaos, jehož výsledkem bylo 96 obětí. Většina zemřela udušením či ušlapáním.

Bezprostředně po zápase policisté i média přinesli zprávu, že hlavními viníky incidentu jsou fanoušci, kteří nerespektovali pokyny pořadatelů. To odporovalo očitým svědectvím i videozáznamům a brzo se vynořily alternativní teorie. Jejich hlas byl přehlušen mimořádně agresivní kampaní médií v čele s bulvárním deníkem The Sun vůči fanouškům.

Tweet neoficiálního účtu Premier League s dobovým titulním listem The Sun popisujícím tragédii, vyšetřování později uváděné fakta vyvrátilo.

Tweet falešného účtu PL s autentickou dobovou stránkou The Sun.

Po více než sedmadvaceti letech dal soud za pravdu pozůstalým po 96 obětech. Volně přeloženo: podle soudu kráčel anglický a s ním i celý evropský fotbal nevhodnou cestou. Po Hillsborough totiž následovala řada bezpečnostních opatření, většina s restriktivními kroky vůči fotbalovým příznivcům. Tato pravidla vycházela z takzvané Taylorovy zprávy, která byla výsledkem vyšetřování událostí v Sheffieldu, a platí v evropském fotbale dodnes. Z pohledu fanouška se jako nejdůležitější jeví zákaz míst na stání v nejvyšších soutěžích, včetně té české.

Změna míst na stání v místa na sezení zásadně proměnila tvář většiny evropských stadionů, snížila kapacitu jejich kapacitu a zvýšila vstupné. Mimochodem, zvýšení vstupného bylo jedním z doporučení pro předcházení podobným katastrofám, které fotbalové asociace po Hillsborough přijaly. Zrušení míst na stání je dodnes považováno za jeden z okamžiků, kdy se v 80. a 90. letech začal fotbal proměňovat ze sportu pro nižší sociální vrstvy v kratochvíli pro vybranou elitu. Kromě zrušení míst na stání Taylorova zpráva doporučovala na stadionech instalaci bariér, plotů a turniketů.

V posledních letech byl systém nadále zpřísňován, rozhodnutí soudu v Liverpoolu by ale mohlo přinést obrat. Pohled byl dosud upřen pouze na fanoušky, kteří byli v souvislosti s potížemi na stadionech v naprosté většině případů označováni za viníky. Vyšetřování obvykle opomíjejí, že by chyba mohla být na straně pořadatele nebo policie, přestože se v tomto smyslu několikrát vyjádřily jak kluby, tak fanouškovská sdružení.

Na některé problémy poukazuje například fanklub německého druholigového klubu  St. Pauli, podle jehož prohlášení mezi hlavní problémy patří nejčastěji neadekvátně agresivní postoj ze strany policie vůči fanouškům. 

V době masivních korupčních skandálů v největších fotbalových organizacích FIFA a UEFA však lze jen těžko věřit tomu, že by mohlo nové rozhodnutí soudu něco skokově ovlivnit. V rámci anglické asociace by však ke změně dojít mohlo. Okamžitě po zveřejnění rozsudku se objevily spekulace, jaký vliv bude mít na politiku nejvyšší anglické soutěže Premier League vůči fanouškům. Liga se v posledních letech soustředila na zpeněžení televizních práv, zatímco, podle kritických hlasů méně movitých klubů, odvracela tvář od fanoušků na stadionech. Změna pravděpodobně přijde, nejspíš ale bude jen velmi pozvolná.

Klíčová slova: fotbal, hillsborough, katastrofa, komentář

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.