28.03.2019 16:23


Fakultu sociálních studií ovládly dezinformace a propaganda. Hostila patnáctý ročník tradiční politologické konference

Autor: Michaela Prucková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity se dnes konal patnáctý ročník Brněnského politologického sympozia. Celodenní akce, jejímž hlavním tématem byly propaganda a dezinformace, se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí. Konferenci organizovaly Mezinárodní politologický ústav a Nadace Kondrada Adenauera.

Brno – Robotická propaganda, české volby v éře dezinformace, přitažlivé manipulace nebo dezinformační kampaně uplatňované v nadcházejících Evropských volbách. Příspěvky a diskuze nejen na tato témata si dnes mohli poslechnout účastníci patnáctého ročníku Brněnského politologického sympozia s příhodným názvem Propaganda: Stará hrozba pro moderní společnost?.

Konference se skládala ze dvou prezentačních panelů a kulatého stolu. „Téma dezinformací a propagandy jsou v posledních letech aktuální a svým způsobem pro lidstvo nové. Samozřejmě, že tu byly vždy, ale s nástupem informačních technologií, které je pomáhají šířit, je jejich měřítko a dopad větší,“ vysvětlil jeden z organizátorů Matěj Pospíchal výběr těchto problematik pro téma celé akce. Aula Fakulty sociálních studií byla při zahájení plná, několik opozdilců muselo stát, jelikož nezbyly místa k sezení. „Registrovaly se necelé dvě stovky účastníků,“ informoval Pospíchal. Řečníků bylo celkem deset, jelikož Jan Marian z ministerstva zahraničí se z konference omluvil.

Výběr prezentujících a diskutujících měli na starosti politologové Miloš Gregor a Petra Vejvodová. Mimo české akademiky na sympoziu vystoupili akademici ze zahraničí a zástupci politických a neziskových organizací. „Naším cílem bylo vytvořit co nejpestřejší skupinu řečníků,“ vysvětlil Gregor. Příspěvky byly obecně zaměřeny na východní propagandu. „Jsme součástí Evropské unie. Pokud s námi Evropská unie komunikuje a snaží se něco vysvětlit, není to propaganda. Ale Rusko, zjednodušeně řečeno, nemá důvod nás o něčem přesvědčovat,“ řekl. Petra Vejvodová byla zároveň moderátorkou prvního panelu, Miloš Gregor se zhostil role moderátora i řečníka. „Můj příspěvěk se týkal novinářských titulků - jaké jsou pro nás jakožto čtenáře atraktivní a jakou máme motivace při jejich výběru, popsal Gregor téma prezentovaného výzkumu. 

I návštěvníci sympozia tvořili různorodou skupinu. „Mezi registrovanými převažovali lidé z univerzitního prostředí, hlavně Fakulty sociálních studií. Dále posluchači pocházeli z Univerzity obrany, měli jsme několik rezervací z Ministerstva obrany, a dokonce středních škol,“ popsal Pospíchal.

Mezi návštěvníky byl i student politologie Jakub Smyčka. „Překvapilo mě, že Slovensko je tak východně orientované, myslel jsem, že je západnější než Česko,“ reagoval Smyčka na prohlášení jednoho z řečníků – Daniela Mila z think-tanku GLOBSEC. Ten ve svém příspěvku přišel se statistikou, podle které přes padesát procent Slováků nechce patřit ani na západ ani na východ.

Další účastnicí byla studentka žurnalistiky a politologie Klára Hlaváčková. „Bylo osvěžující, že mezi politology seděl i plukovník Miroslav Feix, který sympozium ozvláštnil svým neakademickým pohledem,“ řekla. Zmíněný řečník byl součástí prvního panelu a hovořil o informační bezpečnosti a budoucnosti ozbrojených sil. „ČR a EU jsou pod palbou informačního působení cizích mocí, to je fakt,“ prohlásil Feix ve svém příspěvku. Sympozium zakončil kulatý stůl zabývající se tématem nadcházejících Evropských voleb. „Akce tohoto typu by se měly na fakultě pořádat častěji,“ prohlásil Smyčka.

Klíčová slova: Konference, dezinformace, propaganda, politologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.