30.10.2012 20:34


Extraliga je výborná, říká hokejový rozhodčí Pavel Dřínovský

Autor: Jan Štrobl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Pavel Dřínovský pracuje jako jednatel firmy AB Portafer Brno. Většina příznivců českého hokeje ho však zná v úplně jiné roli. Už více než dvacet let se totiž prohání po ledě v černobíle pruhovaném dresu a od roku 2005 píská i zápasy české extraligy.

Jako brankář se příliš neprosadil, přesto se stal v českém hokeji poměrně významnou osobností. Čárový rozhodčí Pavel Dřínovský má na svém kontě už desítky odpískaných zápasů v nejvyšší české hokejové soutěži a říká, že na cestě do extraligy je nejtěžší ustát zápasy v nižších třídách.

Od svých dvaceti let jste hokejovým rozhodčím. Jak jste se k pískání dostal?

Za mlada jsem hrával hokej v Poličce, ale po vojně jsem s tím přestal. I tak jsem ale chtěl u hokeje zůstat. Jako rozhodčí jsem začínal v mládežnických kategoriích a postupně jsem se přes druhou a první ligu propracoval až do extraligy.Foto: Jan Štrobl

Je možné se živit pouze jako hokejový rozhodčí?

Vždycky obecně platilo, že ne, ale dnes už to možné je. Většina z nás to nemá jako hlavní zaměstnání, ale je u nás asi sedm rozhodčích, kteří už nedělají nic jiného. Pískají od mládeže přes dorost až po seniorské zápasy. V současnosti už dokonce existuje i obor na Masarykově univerzitě, který se výchově profesionálních rozhodčích věnuje.

Jaký by podle vás měl člověk být, aby se z něj mohl stát dobrý rozhodčí?

Na to asi žádné pravidlo neexistuje. Člověk se musí především dostat přes ty nižší třídy. Tam jsou potřeba pevné nervy. Je paradoxní, že v čím vyšší soutěži jste, tím se to píská snadněji. Mám mezi kolegy kamaráda, kterému v  krajských soutěžích nadávali, vyhrožovali a byl dokonce i fyzicky napaden, a dnes je z něj jeden z nejlepších extraligových rozhodčích a patří mezi absolutní světovou špičku i na mezinárodní scéně.

Pískáte už více než dvacet let. Na jaký zápas si nejlépe vzpomínáte?

Asi na první zápas, který jsem odpískal v extralize. Bylo to ve Vsetíně proti Spartě. Výborný zážitek a splnění snu obyčejného kluka z Poličky.

Zažil jste, že by vám někdo nadával, ať už přímo na ledě nebo z tribuny?

Na hokeji je normální, že na vás fanoušci pokřikují. Je to v zápalu hry. Já osobně jsem se s ničím ostřejším zatím nesetkal. Ostatně různé projevy, někdy i agresivní, jsou jen odrazem naší společnosti.

Vašemu kamarádovi diváci vyhrožovali. Vám se to nikdy nestalo?

Ne. To jsem naštěstí nikdy nezažil.

 A co konflikty s hráči na ledě? Měl jste někdy nějaký ostřejší?

Jen jednou. V době, kdy jsem ještě pískal první ligu na zápase Chomutova s Hradcem Králové. Tenkrát jsme ve vyhroceném zápase play-off řešili velkou šarvátku mezi dvěma hráči a jeden z nich mě na zemi dost ostře kopl do zad. I přes chrániče jsem tam měl poměrně výrazný šrám. Po zápase jsme to v kabině několikrát prohlíželi na videu a myslím si, nebo spíš vím, že to udělal schválně. To mě na tom vyděsilo nejvíc.

Českou extraligu pískáte už sedm let. Jak byste srovnal její kvalitu s ostatními zahraničními ligami?

Myslím si, že extraliga je výborná. Obzvlášť když ji srovnám s německou, švýcarskou nebo rakouskou ligou. Určitě snese srovnání i se severskými ligami, ať už se švédskou nebo finskou, a to nejen proto, že je v současné době výluka v NHL a české hvězdy se sem vrací. Pak je tu samozřejmě ještě KHL, ale ta už je kvalitou trochu někde jinde.

Foto: Jan Štrobl

Kdybyste měl porovnat KHL a NHL, která liga je podle vás kvalitnější?

Určitě NHL. Ta je nejlepší na světě. KHL je až druhá, i když v současné době díky výluce v NHL první. V KHL hrají nejlepší hráči z Evropy a nejsou výjimkou i hráči ze zámoří. Dokonce si myslím, že v době výluky by si zámořské týmy měly dát pozor, aby jejich hvězdy nechtěly už v Evropě zůstat. Přece jen si v  KHL přijdou na slušné peníze a nemusí kvůli nim už létat za oceán. Na druhou stranu se obávám, že to, jakým způsobem KHL vznikla a jak je financována, může kdykoli vést k jejímu zrušení. Ale to je jen můj osobní názor.

Pískal jste někdy zahraniční soutěž?

Zúčastnil jsem se mezinárodního turnaje PEE-WEE v kanadském Quebecu. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl pískat zápas čtrnáctiletých hokejistů Pittsburgh Penguins proti Atlanta Thrashers před 7 500 diváky

Myslíte si, že rozhodčí může některému týmu fandit?

Já v tom nevidím problém. Asi každý z nás někomu fandí. Pokud by se přes to nedokázal přenést, tak by tuhle práci nemohl dělat. Ale určitě to je jiné fandění než jaké známe od těch nejvěrnějších fanoušků z kotle.

Komu fandíte vy?

Jako kluk jsem vždycky fandil Spartě. Ale když jsem se přestěhoval do Brna, tak jsem začal samozřejmě fandit Kometě. Jak ale říkám, je to fandění v uvozovkách. Nemám vůbec problém pískat zápas Komety doma před vyprodanou Kajot arénou a vím, že nejsem ničím ovlivněn. 

 

Pavel Dřínovský

  • Narozený 11. října 1971 v Poličce
  • V mládežnických kategoriích hrával hokej na postu brankáře
  • Čárový rozhodčí od sezony 1991/1992
  • V české extralize působí od sezony 2005/2006
  • Nejdůležitější odpískané zápasy: finále první ligy (2003/2004, 2004/2005, 2007/2008), 2x International Tournament PEE-WEE – Quebec, Kanada (2000, 2001)
  • Turnaje IIHF v inline hokeji: 1998 Spring Cup (Vantaa, Finsko), 1998 Mistrovství světa B (Bratislava, Slovensko), 1999 Mistrovství světa (Helsinky, Finsko), 2000 Světový pohár (Hradec Králové), 2002 Mistrovství světa (Norimberk, Německo)
  • Od sezony 2007/2008 píská mezinárodní zápasy IIHF U20, U18
  • Pracuje jako jednatel firmy AB Portafer Brno

Klíčová slova: Hokej, Pavel Dřínovský, rozhodčí

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.