13.03.2013 16:53


Expedice Island 2013

Autor: Lukáš Zitka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Tři dlouholetí kamarádi z jihu Čech se o prázdninách vydají na neobvyklé dobrodružství. Během sedmi týdnů plánují urazit trasu dlouhou šestnáct set kilometrů, a to na dopravním prostředku, který na cestách a stezkách potkáte jen zřídka. Na handbiku.

Brno – Většina studentů na prázdniny plánuje, jak se bude válet u moře nebo vydělávat peníze na brigádě. Tři studenti Jan Havel, Matěj Mikšíček a Jiří Čeloud mají úplně jiné úmysly. V červenci a srpnu hodlají zdolat nástrahy cesty vinoucí se kolem Islandu na kolech speciálně upravených pro vozíčkáře.

Všichni tři dobrodruzi, zleva: Jiří Čeloud, Matěj Mikšíček, Jan Havel, Foto: Archiv Jana Havla

Na Island bez podpůrného týmu, pouze s batohy a odvahou

Tři účastníci odvážného výletu se seznámili na základní škole v jihočeských Dačicích. Jan Havel je studentem Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Druhým cestovatelem za krásami Islandu je Matěj Mikšíček, který studuje Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Třetím dobrodruhem je Jiří Čeloud. Právě Čeloud je od svých šestnácti let upoután na invalidní vozík, a to kvůli skoku do mělké vody, při kterém si zlomil krční páteř. V současnosti studuje Vysokou školu ekonomie a managementu.

Kluci se pro netradiční výlet rozhodli loni. Minulé léto podnikli výpravu napříč jižními Čechami, na handbicích ujeli více než tři sta kilometrů. Po tomto zážitku se rozhodli, že si troufnou na sousto mnohem větší. Už si prý nepamatují, kdo přišel první s nápadem objet zrovna Island, ale podle Jana Havla myšlenka kluky okamžitě nadchla. „Expedice na Island, tak, jak ji chceme provést, je velmi ojedinělá a ještě žádný vozíčkář z Česka nepodnikl něco podobného,“ vysvětlil Havel. Dodal, že většinou se na podobných výpravách mohou vozíčkáři-dobrodruzi spolehnout na tým spolupracovníků, kdežto kluci chtějí podniknout výpravu sami s vybavením, které sami uvezou.   

Sedmitýdenní dobrodružství i cestovatelská lákadla

Cestu, jejíž náklady odhadli na stopadesát tisíc korun, chtějí kluci zaplatit jak ze svých zdrojů, tak z peněz od sponzorů. Jednou z překážek Expedice Island 2013 je, že pouze Jiří Čeloud vlastní speciální kolo. Ceny handbiků se pohybují od sta tisíce korun výše. Havel s Mikšíčkem v současnosti jednají s organizacemi, které by jim kola zapůjčily. Podle Havla je velkou položkou v rozpočtu výpravy rovněž speciální vybavení. „Protože počítáme se špatným počasím, potřebujeme nakoupit hodně teplého a odolného oblečení. Po cestě chceme spát ve stanu, jídlo budeme kupovat v místních obchodech kvůli ušetření místa,“ vysvětlil.

Island mají dobrodruzi v plánu zdolat v sedmi týdnech. „Pojedeme v podstatě po jediné silnici, co vede okolo Islandu. Islandské počasí v letních měsících lze přirovnat k prvnímu dubnovému týdnu v Česku. Podnebí a jízda nalehko nás nutí dát si dostatečnou časovou rezervu. To znamená, že na Islandu strávíme sedm nebo osm týdnů. Na cestě chceme vidět vodopády, hory a stavit se v Reykjavíku,“ doplnil Havel.  

Více informací naleznete na facebookovém profilu Expedice Island 2013. O výpravě po jižních Čechách z loňského léta se dočtete zde.   

Klíčová slova: handbike, Island, prázdniny, 2013

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.