15.03.2015 14:14


Exotika na Slovensku? I to nabízí Evropská dobrovolná služba

Autor: Strnadová Hana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Za hranice České republiky, ale i prožívané všednodennosti umožňuje vyrazit program Evropská dobrovolná služba (EDS). Je šancí pro všechny, kteří chtějí opustit na několik měsíců univerzitní zdi, získat zajímavou položku do životopisu nebo smysluplně strávit prázdniny. Pro dobrovolníky EDS jsou dveře otevřené například i na Islandu, v Gruzii či Tunisku. Tomáš Bláha se ale rozhodl pomáhat u našich východních sousedů a nelituje.

Brno Sedmadvacetiletý Tomáš Bláha právě prožívá v Banské Štiavnici svůj poslední měsíc dobrovolnictví. „Evropská dobrovolná služba pro Čecha na Slovensku? Pro mnoho mých známých to byla podobně absurdní představa jako jet z Brna do Bratislavy na Erasmus,“ vzpomínal Bláha na první reakce okolí. Už téměř rok pomáhá na středním Slovensku Nadaci Baden-Powella. Naplň jeho práce je pestrá. Od provádění turistů, pořádání konferencí a akcí pro veřejnost, přes servis v muzeu až po manuální práce nebo stříhání ovcí. „Rozhodně jsem rád, že jsem mohl porušit rodinnou tradici a na Slovensko jet na  Evropskou dobrovolnou a ne prezenční vojenskou službu,“ dodal s úsměvem Bláha.

Evropská dobrovolná služba je součástí programu Erasmus plus. Umožňuje mladým lidem od sedmnácti do třiceti let zapojit se do dobrovolnických projektů konaných především v zemích Evropské unie. „Platí ale i pro další evropské i neevropské státy jako například Norsko, Rusko, Arménii nebo Maroko,“ doplnila koordinátorka dobrovolnické služby ze Střediska volného času Lužánky Hana Klenovská. Projekty v délce dvou až dvanácti měsíců se zaměřují například na kulturu, děti a mládež, sport, sociální péči, umění nebo ekologii. Dobrovolníci si nemusí platit ubytoTeambuildingová aktivita – doprava autentického dubového trámu do míst, kam se nedá dostat autem. Autor: Archiv Tomáše Bláhy.vání, stravu ani zdravotní pojištění. Dostanou také příspěvek na cestovní náklady a kapesné. Pomocnou ruku při zařizovaní poskytují koordinující organizace. Každý zájemce si musí najít jednu vysílající a jednu hostící organizaci. Jejich seznam je možné najít na internetu.

Dobrovolnická služba přináší nevšední zážitky a cenné zkušenosti. „Myslím si, že je skvělé na rok vypadnout z běžného prostředí a zažít něco rozdílného,“ vysvětlovala svou motivaci německá dobrovolnice Paula Blumenscheinová. Její hostitelskou organizací je Středisko volného času Lužánky. Jako výzvu před sebou vidí naučit se trochu česky.

Díky anglické komunikaci v mezinárodním týmu a kurzu francouzštiny se zlepšil v cizích jazycích také Bláha. Slovní zásobu si obohatil i o slovenská slova jako třeba plafón nebo členok. Ačkoliv se mu spousta lidí smála, že jede právě na Slovensko, podle vlastních slov i tam zažívá solidní dávku exotiky. „Potkávám zahraniční dobrovolníky z jiných organizací a ve Štiavnici je poměrně dost turistů z ciziny,“ líčil Bláha.

Nejbližší uzávěrka žádostí o grant na Evropskou dobrovolnickou službu je třicátého dubna. „Po uzávěrce musí čekat dobrovolník ještě minimálně tři měsíce, než může vyjet. Před odevzdáním žádosti je nezbytné, aby zájemce přijala nějaká hostitelská organizace. Musí si rovněž stihnout vyřídit veškeré přihlašovací papírování,“ řekla Klenovská. Pro všechny, kteří se chtějí stát dobrovolníky od letošního srpna, je právě teď vhodná doba najít si vysílající organizaci a pustit se do vyřizování.

Pomoc a praktické rady najdou zájemci u zprostředkovávajících organizací. Pro lepší představu o dobrovolnické službě je možné oslovit někoho z minulých nebo současných dobrovolníků. „Dobrovolnictví je jako studentský život, akorát nemusíte psát seminárky a chodit na zkoušky. Máte pak kamarády všude po Evropě,“ uzavřel Bláha a šel se chystat na dobrovolnickou párty.

Klíčová slova: Evropská dobrovolná služba, dobrovolnictví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.