14.05.2011 11:18


Eurovíkend je dovolená budoucnosti

Autor: Andrea Jarošová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Slovo eurovíkend je v zahraničí naprosto neznámé, přesto je tento termín v tuzemsku skloňován ve všech pádech. Není se čemu divit, eurovíkendy se staly mezi českými turisty velmi oblíbenými a v mnohých případech zcela nahradily tradiční dvoutýdenní dovolené.

Paříž je nejoblíbenější metropolí českých turistů. Foto: Andrea Jarošová. Brno – „V létě projezdím celou Evropu,“ tvrdí studentka Eva Früglová. Naráží tím na rostoucí zájem o prodloužené víkendy strávené v zahraničí. Přesto se jedná stále o poměrně mladý fenomén. „Vzhledem k popularitě eurovíkendů tyto zájezdy nabízíme ve stále větším množství,“ sdělil mluvčí cestovní kanceláře Invia Jan Holeček.

„Pro mě je to ideální forma cestování. Je to levné, rychlé a hlavně zábavné,“ vyjmenovala výhody eurovíkendů studentka Früglová. Je pravdou, že tento typ zájezdů preferují hlavně mladší generace.  Jde o propojení konceptů prodlouženého víkendu a poznávacího zájezdu po evropských metropolích.

„Pojem eurovíkend je ovšem velice zavádějící. Za eurovíkend lze označit v podstatě jakýkoli zájezd v délce od jednoho do čtyř dnů do kteréhokoli evropského města,“ vysvětllil Holeček. Pro zájemce o rychlé a levné cestování se eurovíkendy staly jasnou volbou. Cestovní kanceláře do zájezdu zahrnují zpravidla cestu a pobyt v dané destinaci. Klient tak není vázán žádným programem, určuje si jej sám.

„Můžu se vydat sama po vlastní trase, nemusím čekat na žádného delegáta či průvodce. To mi naprosto vyhovuje,“ řekla Früglová. Svoboda rozhodování je hlavním lákadlem zájezdů. Eurovíkendy jsou především produktem cestovních kanceláří, ale v posledních letech se mezi lidmi rozmáhají i individuální eurovíkendy. Turisté si tak mohou zařídit ubytování, dopravu i program zcela podle své chuti.

„Českými turisty nejnavštěvovanější evropská města jsou především Paříž, Řím, Benátky či Londýn,“ uvedl mluvčí kanceláře Inovia. Přesto Evropa nabízí mnoho dalších zajímavých destinací, které turisté při cestování na prodloužené víkendy často opomíjí. „Mezi zajímavé cíle určitě patří Skandinávie. Tradiční destinací studentů však stále zůstává středovýchodní Evropa, města jako Krakov, Varšava a Budapešť,“ dodal Holeček. 

Klíčová slova: dovolená, eurovíkend, léto

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.