11.10.2018 23:32


Euro už dávno v Česku funguje, říká Michael Krüger

Autor: Veronika Kolaříková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Čeští a němečtí odborníci diskutovali ve čtvrtek 11. října  o budoucnosti eura a eurozóny, která byla hlavním tématem Česko-německého dne na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Měla by Česká republika vstoupit do jednotné měnové unie? Jaká je budoucnost eura a eurozóny? Odpovědi na tyhle otázky si návštěvníci mohli poslechnout díky Mezinárodnímu politologickému ústavu. 

Brno – Přijetí eura je otázka, která se v České republice řeší od vstupu do Evropské unie. Nejčastěji se o tématu diskutuje před volbami nebo ve finanční krizi. Česko, jako členská země Unie, je silně propojené jak se společným trhem, tak s celou měnovou unií.

Evropská unie, jejíž jedním z největších produktů je jednotný měnový systém, je od počátku politickým projektem. „Euro je politický projekt s velmi silným ekonomickým příběhem. O zavedení eura ale musí rozhodnout demokraticky zvolená politická reprezentace,“ řekl člen České národní banky Oldřich Dědek. 

Typickým problémem pro Česko je, že se debaty a jednání o euru dějí na politickém poli bez faktů a podložených politických názorů. „Na debatě z české strany téměř úplně chybí politici, protože jejich znalosti o tématu nejsou dostatečné,“ uvedl ředitel Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity Vít Hloušek. 

Překážkou pro přijetí eura je podle expertů politická nepřipravenost i postoj obyvatel. „Češi dokáží přehlížet zjevná fakta, i když proces mohou vidět u vlastních sousedů,“ reagoval ředitel nadace Konrada Adenaurera Matthias Schäfer, na otázku zavedení eura v Česku. Podle jeho názoru je česká debata o evropské měně dlouhodobě spíše kritická. Důvodem je malá informovanost a nečinnost vládních institucí, které by měly záležitost osvětlit pro veřejnost.

Odlišný postoj zaujímá ředitel Commerzbank pro Česko a Slovensko Michael Krüger. „Nemyslím si, že by byli Češi euroskeptici v otázce měny, ale jsou jimi vůči celé Evropské unii,“ uvedl Krüger.

Více než 60 miliard eur (cca 1,5 trilionu korun) bylo investováno do Česka od jeho vstupu do Unie. A naopak více jak 90 procent českého zboží se vyváží do zemí Evropské unie. „Čeští podnikatelé neplatí zboží v korunách, ale v eurech. Proto si myslím, že euro je v Česku už dávno zavedeno. Je to víceméně taková druhá domácí měna,“ řekl Michael Krüger. 

Dle vyjádření účastníků debaty by v Česku neměl být z ekonomického hlediska problém zavést euro. „Euro by zrychlilo proces růstu české ekonomiky. Nemá cenu počkat až vyrosteme a až pak zavést euro. Euro je pro mě lepší varianta, než si nechávat korunu.“ uvedl europoslanec Luděk Niedermayer. Experti se na závěr shodli, že překážkou eura je veřejný a politický postoj a nic nenasvědčuje tomu, že by se v budoucnu měl změnit.

Klíčová slova: euro, eurozóna, česko-německý den

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.