04.04.2012 14:33


Erasmus slaví čtvrt století

Autor: Markéta Černá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Oslavy pětadvaceti let od vzniku stipendijního programu Erasmus budou provázet letošní jaro v mnoha evropských zemích. Do organizace programu se zapojily i brněnské univerzity a nachystaly studentům možnost získat užitečné informace, zasportovat si i pobavit se. První z akcí v rámci oslav, výstavu fotografií z cest, pořadatelé zahájí dnes navečer v atriu Fakulty sociálních studií.

Logo Erasmus Days 2012 Brno. Autor: ErasmusBrno Stipendijní program Erasmus má letos dvacáté páté narozeniny. Slavit se bude po celé Evropě, a to i v Brně na množství kulturních událostí pod názvem Erasmus Days 2012. Centrum zahraničních studií a Mezinárodní studentský klub Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity i Vysokého učení technického společně pořádají doprovodné akce. „Je unikátní, že se univerzity dohodly a vytvořily takovýto trojlístek. Některé akce pořádáme společně, některé Masarykova univerzita sama. Brno je jediné české město, které se do oslav pustilo s takovou vervou,“ popisuje situaci Lucie Durcová, institucionální koordinátorka programu Erasmus a zástupkyně Centra zahraničních studií.

Již dnes začne putovní výstava Letem světem Erasmem. Zájemci mohou přijít na vernisáž v sedmnáct hodin do atria Fakulty sociálních studií MU. K vidění budou nejen fotografie z cizích zemí. Návštěvníci získají i detailní informace o možnostech studia v zahraničí a dozví se o zážitcích lidí, kteří už šanci vycestovat využili. Výstava se později přesune i na Podnikatelskou fakultu VUT a do prostor Mendelovy univerzity.

Mezi další doprovodné akce patří Běh na Špilberk aneb cesta na zahraniční univerzitu. „Studenti středních škol i studenti Masarykovy univerzity si budou moci zkusit na vlastní kůži jaké je využít programu Erasmus při běhu na hrad,“ láká zájemce Magdaléna Daňková z oddělení public relations Erasmus Days. Poběží se 9. května - tento den stanovila Evropská komise jako oficiální den oslav výročí Erasmu. Od stejného dne bude stát na Joštově ulici info stánek, u kterého zájemci získají potřebné informace o možnostech studia v zahraničí. Téhož dne se bude konat akce Erasmus and Kids Got Talent v Multikulturním centru Stadion, po které vypukne narozeninová party Erasmus Birthday Night!. Studenti všech tří participujících univerzit na ni můžou přijít zadarmo.

Oslavy nemají pouze informovat o možnostech studia v zahraničí. „Chceme také zlepšit mediální obraz studentů, kteří jsou na Erasmu v České republice. Také bychom byli rádi, kdyby se zvýšilo povědomí o tom, co Erasmus přesně je. Někdy jsou chybně jako Erasmus nazývány všechny studijní programy, třeba i ty v zámoří,“ popisuje cíle koordinátorka oslav Jana Chaloupková.

Mobilitní stipendijní program Erasmus nabízí vysokoškolským studentům možnost studovat v zahraničí. Za stipendium mohou vyrazit do sedmadvaceti členských zemí Evropské unie a do šesti zemí mimo EU. V cizí zemi mohou strávit jeden nebo dva semestry. Program financuje Evropská komise a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Více informací a kompletní program naleznete zde: http://czs.muni.cz/cz/out/o-nas/akce/erasmus25

Klíčová slova: Erasmus, 25. výročí, stipendijní program, zahraničí

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.