03.03.2018 11:17


Erasmus nabízí poctivý mix příležitostí, říká nevidomý student Vojtěch Polášek

Autor: Dagmar Matulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jet na studijní pobyty v zahraničí láká každý rok tisíce studentů vysokých škol. Vzdělávat se v zahraničním městě a cizí řečí je velkou zkušeností pro každého z nich. O tuto zkušenost nechtěl přijít ani nevidomý student informatiky Vojtěch Polášek z Masarykovy univerzity. Jako svou cílovou univerzitu si vybral Ca' Foscari v Benátkách, kde bude až do léta studovat.

Vojtěch Polášek si v Benátkách našel nové přátele. 

Brno, Benátky – Šestadvacetiletý Vojtěch Polášek je studentem informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Jako jeden z mnoha studentů v tomto semestru také využil možnost vycestovat a vzdělávat se na nějaké ze zahraničních univerzit. Jeho příprava před odjezdem však byla složitější než u ostatních zájemců. Vojtěch Polášek je totiž nevidomý.

K tomu, aby vše vycházelo tak, jak má, se Vojtěchovi snažilo pomoci také středisko Teiresiás při Masarykově univerzitě, které nabízí pomoc studentům se specifickými nároky. „Teiresiás odvedl obrovský kus práce co se týče podpory při komunikaci s univerzitou, zpracovávání studijních materiálů a nácviku prostorové orientace na místě. Troufám si říct, že toho udělal o mnoho víc, než musel, a pomohl nejen mně, ale i univerzitě Ca' Foscari, protože některou práci udělal v podstatě za ně,“ zhodnotil Polášek míru pomoci před odjezdem.

V Itálii se však s takovým komfortem nesetkal. „Existuje tady Disability Office, ale rozsah nabízených služeb je značně osekaný,“ informoval Polášek. Mezi možnosti pomoci, které benátská Disability Office poskytuje, patří například asistence při přesunu po městě, která se ale musí hlásit pět dní dopředu a týkat pouze studijních účelů. Ne vždy je to se zařizováním asistence v zahraničním městě tak složité. Jak se zmínila Markéta MacDonald ze střediska Teiresiás, jeden student s tělesným postižením, který vycestoval na univerzitu do Hong Kongu, má asistenci k dispozici celodenně.

Středisko Teiresiás komunikuje také s lidmi ze zahraničí, kteří by rádi přijeli na studijní pobyt do Brna. „Každý měsíc se nám alespoň jeden zájemce ozve,“ odpověděla MacDonald na otázku, jestli mají zahraniční studenti se specifickými nároky zájem o studium v Brně. O tom, že výběr univerzity není tak jednoduchý, svědčí fakt, že studenti musí často udělat kompromis mezi tím, kam by chtěli jet, a tím, kde nabízí pro ně potřebnou pomoc při studiu. Vojtěch Polášek měl ale štěstí. „Mým jediným kritériem bylo, aby to bylo na jihu a bylo tam moře. Pak jsem dostal mail se seznamem doporučovaných univerzit a když na něm byly Benátky, byla to jasná volba,“ hodnotil svůj výběr.

Před odjezdem do Itálie bylo pro Vojtěcha Poláška ze všeho nejtěžší shánět ubytování. „I člověk bez postižení má velký problém sehnat v Benátkách bydlení za rozumné peníze a za rozumných podmínek. Já si navíc troufám tvrdit, že jedno ubytování mi bylo nakonec odepřeno kvůli mému postižení,“ informoval. Přístup Italů ale hodnotí jako přívětivý. „Bez nich bych se ale každý den ani nedostal do školy, protože mi pomáhají nastupovat na lodě,“ konstatoval Polášek. Teď už je ale Vojtěch Polášek spokojený. „Myslím, že v závěru budou pozitivní zkušenosti dalece přesahovat ty negativní. A i špatná zkušenost je zkušenost,“ uzavřel.

Klíčová slova: studijní pobyt v zahraničí, Teiresiás, specifické nároky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.