23.04.2017 17:51


Erasmus na Kanárských ostrovech rozhodně není dovolená, říká Jana Kmecová

Autor: Michaela Lebedíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jet na Erasmus na Tenerife zní jako skvělá exotická dovolená na celý semestr. Realita ale taková není, jak potvrzuje Jana Kmecová, studentka druhého ročníku sociologie a mediálních studií a žurnalistiky. Problémů je totiž mnoho a většina obyvatel neumí anglicky.

Tenerife není jen moře - ve středu ostrova je velký národní park. | FOTO: Jana Kmecová

Brno – Skloubit zahraniční studijní výjezd Erasmus s dovolenou v tropických krajích je snem snad každého studenta. Své o tom ví i Jana Kmecová, studentka druhého ročníku fakulty sociálních studií, která je na Erasmu na Kanárských ostrovech na univerzitě La Laguna. Teplé počasí a moře však nejsou všechno, obzvlášť když většina ostrovanů neumí anglicky.

Jak vás napadlo jet zrovna na Kanárské ostrovy?

Chtěla jsem, aby země, ve které strávím Erasmus, byla co nejvíce dle mých požadavků, tedy exotická a vzdálená mně známým kulturám. Zároveň jsem chtěla jít raději do tepla než do zimy. Být nominovaná na Tenerife nebyl žádný problém, dostat se tam už tak lehké nebylo. Komunikace s Univerzitou La Laguna byla velmi zdlouhavá a komplikovaná. Nakonec jsem to už nevydržela a odjela jsem na Tenerife i bez potvrzené smlouvy, tzv. Learning Agreementu.

Co na Erasmu studujete, žurnalistiku nebo sociologii?

Vyjela jsem zde studovat žurnalistiku, ale nakonec mám anglický jazyk (filologii a literaturu). Je to totiž jediný obor, který se tady dá studovat v angličtině. Všechno ostatní je španělsky, ale tomu zvláštnímu přízvuku nerozumí ani ti, co se španělštinu učili několik let. Bohužel, nejsou tu ani všemi studenty milované blokové předměty v angličtině.

Jak velké je stipendium a pokryje vám všechny náklady?

Stipendium pro Španělsko je stanovené na 400 eur měsíčně. Já jsem jela jen na jeden semestr a tak mi celé stipendium vyplatili na šest měsíců předem. Těžko se mi odhaduje, zda mi stipendium pokryje vše, co potřebuji. Na Erasmu jsme totiž s přítelem a máme společný účet. Tak či tak na něm máme ještě polovinu, ale s přispěním jeho rodičů. Kdybych jela na Tenerife sama, pravděpodobně mi stipendium pokryje asi osmdesát procent nákladů.

Jak se odehrává výuka? Je jiná než u nás?

Nevím, jak probíhá výuka angličtiny v Česku, ale tady je to jako na střední škole. Hodiny jsou rozdělené na teoretické a praktické, na každé z nich se zapisuje prezence. Počet studentů není velký, každý se s každým zná. Za největší problém považuju délku přednášek, která dosahuje dvou hodin a nejsou během nich žádné přestávky. Domácí úkoly jsou jednoduché. Buď jde o nějaká cvičení, četbu nebo prezentace. Nejnáročnější práce, jakou jsme zatím dostali, byla esej na dvě normostrany. I přesto to nebylo úplně snadné, protože téma byla sémantika, které úplně dobře nerozumím.

A jak je to s předměty v Česku?

Předměty na fakultě sociálních studií tento semestr neřeším. V předchozích třech semestrech jsem nasbírala 122 kreditů, takže mám teď od sociologie i žurnalistiky pauzu. Předměty, které absolvuji tady, by se mi měly uznat jako céčkové, nicméně teď je prý nějaké nové nařízení, že to budou předměty déčkové. Sama se příliš nevyznám v tom, co a jak se mi uzná.

A nebudete muset prodlužovat?

Myslím si, že prodlužovat nebudu kvůli Erasmu, ale spíše kvůli tříměsíční praxi na žurnalistice. Také kvůli tomu, že na sociologii je výuka předmětů rozdělená po semestrech. To, co jsem neabsolvovala teď, si můžu zvolit zase až za rok.

A jak to je s ubytováním, dostala jste něco přiděleného?

Ubytování se tady nepřiděluje, dokonce požádat o místo na kolejích lze jen od podzimního semestru. Všichni nám tvrdili, že ubytování seženeme na místě do týdne. To se nám úplně nevyplnilo. Ačkoliv inzerátů nabízejících bydlení je mnoho, ozvali se nám jen dva lidé. Skoro nikdo totiž neumí anglicky. A taky tady vůbec nefunguje komunikace e-mailem, vše se řeší přes aplikaci WhatsApp. Nakonec se nám podařilo najít ubytování čtyři zastávky u školy za 285 eur měsíčně s vlastní koupelnou, což je na zdejší poměry velmi výhodné.

Je tedy Erasmus na Kanárských ostrovech takovou dovolenou na celý semestr, nebo to zdaleka není odpočinkový pobyt?

Věřila jsem, že to bude dovolená na celý semestr. Ale kvůli povinné účastni na všech hodinách mi tolik volného času nezbývá. Na druhou stranu, tři dny volna týdně jsou tak akorát, abych se nenudila a neutratila moc peněz. Pár ostatních studentů nám říkalo, že to bereme příliš vážně, ale zatím jsme se neodvážili prezenci obelhat. Přeci jen, každý se tu mezi sebou zná.

Klíčová slova: erasmus, tenerife, kanárské ostrovy,

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.