24.10.2013 13:26


Erasmus končí. Nahradí jej Erasmus Plus

Autor: Kristýna Schneiderová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Program Erasmus, umožňující studentům až roční studium a pracovní stáže v zahraničí, tento rok končí. Nahradí jej nový program Erasmus Plus. Studentů se změna citelně nedotkne. V novém programu má být více peněz i účastníků.

Brno Současná osmiletá verze zahraničního studijního programu Erasmus tento rok končí, od prvního
ledna 2014 ji nahradí šestiletý zjednodušený model s názvem Erasmus Plus. Lišit se bude především v počtu zúčastněných studentů a výrazně se zvýší financování. Bude také kombinovat dosud oddělené studentské a pracovní stáže a zároveň spojí evropské a zámořské smlouvy.

Erasmus se mění na Erasmus Plus.   Foto: Centrum zahraničních studií Masarykovy univerzityOd jeho založení v roce 1987 vycestovaly přes Erasmus tři miliony studentů. Evropská unie jim na to přispěla kolem čtyř miliard eur. V  Erasmu Plus by ale mělo do roku 2020 vyjet do zahraničí až pět milionů studentů a vyhrazeno pro ně bude devatenáct miliard eur. „Z naší univerzity se účastní ročně kolem dvanácti set studentů,“ řekla Lucie Durcová z Centra zahraničních studií Masarykovy univerzity. Jestli se ale v novém programu navýší jejich počet není jisté. „Zájem o zahraniční pobyty bývá každý rok podobný, přičemž se tak nezaplní ani polovina nabízených míst,“ dodala Durcová. 

Do letoška se také rozlišoval studijní pobyt na zahraniční univerzitě a pracovní stáž. Od příštího roku bude možné je spojit do jednoho pobytu. Možnost vyjet dvakrát, tedy jednou za studiem a později za praxí, případně v kombinaci, ale zůstane. „Možnost sloučení vítám, při Erasmu se dá stíhat víc věcí než jen škola,“ pochvaluje si změny brněnský student Vladimír Pýcha, který se chystá vycestovat v magisterském studiu. Přestane také platit název Erasmus Mundus pro zámořské studijní programy. Nově jsou společně s evropskými smlouvami vedeny pod stejnou administrativou.

I když Erasmus Plus startuje už v lednu, první studenti se jej zúčastní až na podzim 2014. Do té doby platí původní pravidla. Zároveň se pod Erasmus Plus sjednotí všechny ostatní mobilitní programy pořádané Evropskou unií, jako je Leonardo, Comenius a Grundtvig.

Reportáž o zahraničním studiu v italské Bologni najdete ZDE


Klíčová slova: Erasmus Plus, Erasmus, Masarykova Univerzita, zahraniční, studijní, pobyt

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.