02.11.2020 21:20


Ekologická soutěž má už i letos svého absolutního vítěze. Je jím obec Hostětín

Autor: Tereza Bartůšková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kategorii obec i titul absolutního vítěze v letošním 12. ročníku soutěže, která je též známá jako udělování „ekologických Oskarů“, vyhrála obec Hostětín, kde již řadu let funguje několik ekologických projektů. Do budoucna se chce správa obce zaměřit na lepší hospodaření s vodou.

 

 

starosta Hostětína Jaroslav Boleček; Foto: E. ONHostětín – Obec Hostětín ve Zlínském kraji 24. září vyhrála 12. ročník soutěže E. ON Energy Globe nejen v kategorii obec, ale také skončila jako absolutní vítěz napříč všemi kategoriemi. V soutěži, kde mezi sebou soupeří projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii, zazářila několikaletá snaha správy obce o trvale udržitelný rozvoj. 

„Doufal jsem, že bychom mohli vyhrát v kategorii obec. Post absolutního vítěze jsem ale nečekal,“ řekl starosta Hostětína Jaroslav Boleček. Prostřednictvím soutěže se pořadatelé snaží zviditelnit originální a inovativní projekty, které by mohly inspirovat ostatní, a to nejen v tuzemsku. „I v této nelehké době koronaviru, respektive v první vlně, se přihlásilo více projektů než loňský rok. Porota také uznala, že projekty jsou každým rokem kvalitnější,“ sdělila Šárka Tříletá z organizátorské firmy.

Hostětín se nachází v podhůří Bílých Karpat v okrese Uherské Hradiště a má kolem dvou set obyvatel. Tamní správa už několik let usiluje o to, aby co nejvíc ušetřila životní prostředí. V oblasti ekologického fungování je Hostětín poměrně známý. V roce 2010 ho navštívil dokonce i princ Charles, který dosavadní projekty ocenil.

Celé to odstartovalo zbudováním kořenové čistírny odpadních vod. Potom už podobné nápady jenom přibývaly. Šetrné osvětlení, solární panely, fotovoltaické elektrárny, výtopna na biomasu, bio moštárna a vzdělávací centrum Veronica, které sídlí v pasivním domě. „V budoucnu se budeme hlavně soustředit na lepší hospodaření s vodou. Také chceme udělat veřejné solární osvětlení a nabíječku pro elektromobily a elektrokola,“ prozradil Boleček.

Klíčová slova: E.ON Energy Globe Awards 2020, ekologie, projekt, obec Hostětín, absolutní vítěz

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.