23.03.2013 17:50


Džestrijo rozproudí krev v žilách a přiměje k tanci!

Autor: Eliška Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Trend hraní po kavárnách jako kulisa k dobrému pití není v Brně ničím novým. Pomalu se však začínají prosazovat i jiné žánry a formy, od pianisty strnule sedícího za klavírem po nadějné kapely hrající swing, blues, jazz nebo gypsy jazz, které rozhýbou i ty méně odvážné tanečníky. Jednou z nich je Džestrijo – trojice kamarádů, kteří se rozhodli, že se pokusí brněnskou kavárenskou scénu oživit něčím novým a neokoukaným. A jak se jim to povedlo?

Autor: Eliška Čermáková (ve spolupráci s Džestrijem)

Jakub Čermák a Dalimil Novák začínali jako duo na akustickou kytaru. Po doporučení společného známého přibrali do party třetího hudebníka – Jana Vichra, který hraje na altsaxofon. Pro svou kapelu si zvolili příznačný název Džestrijo a v netradičním složení dvě kytary a altsaxofon začali hrát po brněnských kavárnách. Dnes je pro ně toto uskupení koníčkem i občasným přivýdělkem.

Od koho vzešel první podnět „pojďme, založíme si hudební skupinu“?

Dalimil: Ten nápad založit hudební uskupení přišel spontánně. S Jakubem a Janem se známe z gymnázia. Odmalička jsem hrál na dechové nástroje a na kytaru jsem se naučil na popud bývalého skautského vedoucího.

Jakub: Já jsem se naučil hrát na kytaru od Dalimila. Začali jsme se zajímat o jazz a jeho různé alternativy a rozhodli se vyzkoušet si hraní na vlastní kůži.

Kdy oficiálně Džestrijo vzniklo?

Jakub: Džestrijo vzniklo až o dva roky později v roce 2012, nejdříve jsme museli nasbírat potřebné zkušenosti.

Dalimil: Chtěli jsme poznat jinou kavárenskou kulturu, než je ta brněnská. V létě po třetím ročníku na gymnáziu jsme jeli s Jakubem stopem do Itálie hrát po ulicích, kavárnách, kde se dalo.

Vydělali jste si tam nějaké peníze?

Dalimil: Překvapivě jsme si zpátky moc peněz nepřivezli. Do Itálie jsme si nejeli vydělat. Byla to úžasná zkušenost, která nám dala mnoho nových podnětů jak v Brně začít.

Jaké byly začátky v Brně, než jste zjistili co a jak?

Jakub:  Dlouho jsme přemýšleli jak začít, nejdříve jsme si zmapovali kavárenskou scénu. Obešli jsme asi patnáct kaváren, z toho ve čtrnácti jsme se setkali s pozitivními ohlasy. S některými jsme se přímo dohodli na spolupráci.

A první veřejné vystoupení?

Kytara Jakuba Čermáka. Foto: Jakub Raus

Dalimil: Náš první koncert se konal v říjnu minulého roku v Café Society. Vedoucí podniku si nás po koncertě zavolal, jestli bychom nechtěli zkusit spolupracovat s někým, kdo hraje na altsaxofon. Vzpomněli jsme si na našeho bývalého spolužáka Jana a přizvali ho ke koncertování.

Jan: K hudbě mě dovedl otec, hrával jsem jako dítě na flétnu a potom na altsaxofon. Po říjnovém vystoupení mě kluci požádali, zda bych nechtěl hrát s nimi.

Dalimil: Byla to nabídka, která se neodmítá. (směje se)

Jakou hudbu hrajete? Cover verze nebo skládáte vlastní?

Jakub: Hrajeme cover verze od světově známých jazzových klasiků. Jedná se o jazzové standardy, které mají určitý námět, sóla do nich vytváříme sami.

Jan: Někdy musíme improvizovat na místě, když se něco nepodaří. Většinou to ale publikum nemá šanci poznat.

Jak dnes vypadá trend hraní jazzových skladeb po kavárnách. Setkáváte se jako hudebníci s velkým zájmem nebo naopak?

Jakub: V kavárnách moc hudebníků hrát nechce, bojí se nebo stydí. Nedává to smysl. Kavárenská kultura v Brně je až neuvěřitelně otevřená, problémem je tragický nedostatek hudebníků.

Dalimil: Brněnská scéna je přesycená, lidi jsou tu spíše zvyklí na klubovou scénu než na cokoliv jiného. To je stejné například s nakupováním – lidé jsou zvyklí na svůj místní obchod, kde to už mají vyzkoušené, a těžko se přeorientují na něco jiného.

Jan: Myslím, že v České republice nastalo období znovuzrození jazz bandů a zájmu o jazz jako o žánr. Nejedná se o klasický jazz, spíš o jeho alternativy jako gypsy jazz, jazz rock.

Váš poslední koncert se konal v restauraci Bohéma v Janáčkově divadle na začátku března, kde plánujete hrát příště?

Jan: Další koncert se uskuteční 27. března od půl osmé na stejném místě, protože s Bohémou dlouhodobě spolupracujeme.

Jakub: Rádi hrajeme v příjemném prostředí, což Bohéma určitě nabízí. Do budoucna bychom rádi rozšířili náš repertoár i místa ke hraní.

Kde vidíte Džestrijo za pár let? Plánujete trio rozšířit o další členy?

Dalimil: Pár lidí nám říkalo, že bychom mohli naše uskupení rozšířit. Já si ale myslím, že pro hraní po kavárnách je číslo tři ideální.

Jakub: To už bychom nebyli trio, museli bychom změnit název. (směje se)

 

Autor fotografií: Jakub Raus

Více na http://bandzone.cz/dzestrio

Klíčová slova: Džestrijo, jazz, kavárna

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.