14.10.2013 21:10


Dvouoboroví psychologové se bojí o své uplatnění

Autor: Marie Jahodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Klinická psychologie zůstává studentům dvouoborové psychologie nepřístupná už rok. Pokud by o ni měli zájem, je pro ně jedinou možností přestoupit na jednooborovou psychologii nebo se po skončení svého studia přihlásit na jednoobor, složit přijímací zkoušky a studovat další tři roky.

Brno –  Dvouoborově lze psychologii na Masarykově univerzitě studovat již patnáct let. V létě 2012 ovšem vedení Asociace klinických psychologů uspělo se svou stížností u Ministerstva zdravotnictví a znemožnilo tak přijímání magisterských absolventů s dvouoborovým bakalářským programem do specializační přípravy k atestačním zkouškám. Akreditační komise Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy přitom už v roce 2002 doporučila přistupovat k těmto studentům jako k rovnoprávným absolventům magisterské psychologie.

Fakulta sociálních studií. Autor: Marie Jahodová

„To, že jednou nemohu mít klinickou praxi, mi zase tak nevadí, ale bojím se, že se zákazy budou rozšiřovat třeba i na poradenskou psychologii,“ uvedla studentka dvouoborové psychologie Tereza Trachtulcová. Její obavy potvrzuje i zkušenost absolventky zmiňovaného oboru, která si nepřála být jmenována. „Přihlásila jsem se na kurz forenzní psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Moji žádost však zamítli s tím, že nemám dostatečné vzdělání.“ To však odmítá garant programu Pavel Humpolíček, který zdůraznil, že jediné podmínky pro absolvování daného kurzu jsou titul magistra psychologie a tři roky praxe.  Podle dvouoborového bakalářského studia by se tedy v tomto případě rozhodovat nemělo. 

„Žádné oficiální debaty o znepřístupnění dalších psychologických odvětví se v současnosti neuskutečnily, měla by tedy do budoucna zůstat absolventům naší fakulty přístupná," uvedl docent katedry psychologie na Fakultě sociálních studií Martin Vaculík. Navíc dodává, že se po zákazu klinické psychologie začalo o tomto tématu na fakultě hodně mluvit, skutečné následky ovšem nejsou tak hrozné, jak je většina studentů vidí.

Do zdravotnictví míří po absolvování studia jen poměrně malé procento magistrů. I bez astestace tam však mohou najít uplatnění. Podle psychologa Vratislava Bareše je práce psychologa ve zdravotnictví obdobná jako práce klinického psychologa. Ten však navíc úspěšně absolvoval postgraduální vzdělání v klinické psychologii. Psycholog ve zdravotnictví je zpravidla v tomto vzdělávání teprve zařazen a vše, co v rámci své praxe vykonává, tak činí pouze pod dohledem atestovaného klinického psychologa.

Zástupci fakulty sociálních studií mají v plánu v nejbližší době o tomto témetu debatovat a informovat své studenty o nejaktuálnějším dění. Tím by se měla snížit míra nejasností, jež kolem uplatnění studentů s dvouoborovou psychologií v současnosti panuje.

Klíčová slova: Dvouoborová psychologie, klinická psychologie, fakulta sociálních studií

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.