16.04.2020 17:30


Dvacetiletý student vyrábí respirátory na 3D tiskárně a pomáhá zásobovat nemocnici i své okolí

Autor: Marie Červenková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dvacetiletý student Univerzity Pardubice Michael Coubal před měsícem přišel s nápadem vyrábět pomocí 3D tiskárny respirátory, aby chránil své okolí. Během několika dnů vytvořil tým dobrovolníků, který vyrábí masky a ochranné štíty a distribuuje je tam, kde jsou potřeba. Celkem už rozdali okolo 150 masek a 750 ochranných štítů. Zároveň vylepšili svůj model respirátoru, který by se nyní mohl vyrábět sériově.

Ochranné štíty pro kolínskou nemocnici. Zdroj: Michael Coubal

Kolín – Před měsícem napadlo Michaela Coubala vyrábět respirátory na své 3D tiskárně, aby chránil lidi ve svém okolí. Místo zájemců o masky se mu ale ozvali dobrovolníci, kteří chtěli s výrobou pomoci a distribuovat respirátory do kolínské nemocnice, kde v té době žádné nebyly. Za několik týdnů už zásoboval nejen nemocnici v Kolíně, ale i další lidi. 

Jak vás vlastně napadlo vyrábět respirátory?

Nebyl to původně jen můj nápad. Myslím si, že v té době mělo stejný nápad hodně lidí, ale já jsem byl jediný v mém okolí. Rozhodl jsem se najít model respirátoru na internetu a poté se jej snažil vylepšit. Svůj nápad jsem pak sdílel na Facebooku, přičemž jsem si myslel, že se ozvou lidé, kteří neměli masku pro sebe. Plánoval jsem vyrábět pouze se svým bratrem a sousedem a rozdávat respirátory lidem v okolí. Nečekal jsem, že se mi ozvou i dobrovolníci, kteří by měli zájem zapojit se do výroby. Ozvali se mi Šárka Vladyková a Jan Strnad, které napadlo, abychom do masek dali filtrační materiál a distribuovali je do kolínské nemocnice. V tu chvíli totiž neměla nemocnice žádné masky ani respirátory, ačkoliv byla polovina března a koronavirus se už šířil Českou republikou.

Kdo všechno je do projektu zapojený?

Původně nás bylo asi osm. Po založení facebookové skupiny Tisknu pro Kolín, kde jsem popsal, jak masku vyrábět, se do výroby zapojilo také několik kolínských tiskáren. Zhruba po dvou týdnech se nám ozval biofyzik Vojta Zápotocký, který nám vysvětlil, že respirátor v původní podobě je nedostačující. V té době už kolínská nemocnice získala respirátory od státu, které fungovaly lépe. Do té doby byl náš model pro nemocnici určitě lepší než nic.

Dodáváte respirátory i jinam než do Oblastní nemocnice Kolín?

Nemocnice je pro mě prioritou. Snažíme se dodávat ale i všude jinde, kde je nedostatek masek nebo respirátorů. Do naší skupiny může napsat kdokoliv: zdravotníci, hasiči, popeláři, prodavačky či jiné profese. Snažíme se jim také radit, jak se o masku starat a jak ji používat.

Mohl byste přiblížit, jak se takový respirátor na 3D tiskárně vyrábí?

Nejprve je potřeba mít model masky, který je nutné rozdělit do jednotlivých částí. Popsal bych to asi jako krájení na plátky, které pak 3D tiskárna vrství na sebe. Jednotlivé vytisklé části je potřeba sterilizovat, zabrousit a nalakovat, aby materiálem neprošel koronavirus ani jiné bakterie. Poté se jednotlivé části spojí a vloží se do nich HEPA filtr, který odstraní větší bakterie. Za něj se vloží NANO filtr, který odstraní menší viry a bakterie. Na závěr se respirátor znovu sterilizuje.

Kromě respirátorů rozdáváte i ochranné štíty. Jak jste začali s jejich výrobou?

Podařilo se nám vymodelovat čelenku, kterou jsme napojili na plexisklo. Vyrábět štít je jednodušší, výroba navíc trvá pouze dvě hodiny a není potřeba tolik materiálu. K dnešku jsme jich předali okolo 750 kolínské nemocnici, radnici a dalším, kdo je potřebují.

Jak v současné době pokračujete s produkcí respirátorů?

Momentálně jsme produkci masek zastavili a soustředíme se na distribuci ochranných štítů. V minulém týdnu jsme vylepšovali model respirátoru, který se teď může využít na sériovou výrobu. Problém ale je, že nemáme přístroj, na kterém bychom tento model otestovali. Navíc výroba na naší 3D tiskárně zabere hodně času, jednu masku vyrobí zhruba za pět hodin. Momentálně ji teda používáme pouze na zhotovení prototypu a hledáme firmu, která by se do produkce zapojila. Zároveň se snažíme získat certifikaci na výrobu respirátorů, kterou jsme vlastně dosud neměli. Situace je totiž taková, že existují firmy, které by respirátory i chtěly vyrábět, ale neví jak. My naopak víme, jak respirátory vyhotovit, ale nemáme prostředky pro jejich produkci. Kromě certifikace a firmy potřebujeme najít také investora, jelikož jsme skupina dobrovolníků a rozdáváme respirátory a štíty zdarma.

Co máte v plánu do budoucna?

Pracujeme na hromadné výrobě respirátorů-polomasek s výměnnými filtry podle přesné normy, která bude certifikovaná. Navíc bude ekologická, jelikož má maska vyjímatelný filtr, proto není potřeba vyhazovat po každém použití celou masku, stačí ji sterilizovat a vyměnit filtr. Oproti konkurenci je naše maska také menší a pohodlnější. Jak jsem ale již popisoval, potřebujeme nyní získat certifikaci a navázat spolupráci s firmami. Ty totiž vlastní přístroje, které by výrobu podstatně urychlily. Výroba by pak mohla být spuštěna do šesti týdnů. Otázkou ale je, jaká bude situace a pokud to bude ještě potřeba. Proto teď váháme, zda s naším projektem vůbec pokračovat, nebo nadále vyrábět pouze štíty.

Klíčová slova: student, respirátory, ochranné štíty, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.