02.11.2017 21:38


Dušičky by měly být naplněny nejen pietou, ale i ostražitostí

Autor: Tereza Vlčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Svátek všech zesnulých nepřitahuje na hřbitovy jen lidi, kteří chtějí položit svíčku či kytici na hrob svých blízkých. Tento den je zároveň charakteristický zvýšeným výskytem drobných krádeží a dopravních přestupků. Posilují proto zejména policejní hlídky, které se připravují na větší počet hlášení. Policisté také žádají všechny občany, aby dbali zvýšené opatrnosti.

Zejména v den Svátku zesnulých se vyplatí dávat si pozor na odložené věci. Foto: Policie české  republiky

Brno – Druhý listopad je pietní den, kdy lidé vzpomínají na zesnulé. Kvůli tomu se zvyšuje nejen počet návštěvníků hřbitovů, ale i počet aut na silnicích. Sváteční řidiči a drobní kapsáři tak mohou podle policistů z jihomoravského kraje ohrozit více lidí než jiné dny v roce. Dalším nebezpečím můžou být také požáry od nekvalitních svíček.

Jedním z největších nebezpečí v tento den je zvýšený provoz na silnicích. K tomu přispívají i takzvaní sváteční řidiči, tedy skupina lidí, která autem běžně nejezdí. Auto používají jen při určitých příležitostech, jako jsou vedle Dušiček například Velikonoce nebo Vánoce. Na dušičkové období se podle mluvčí jihomoravské policie Andreji Cejnkové připravili i brněnští policisté. „Posílíme hlídky dopravních policistů, kteří budou zajišťovat bezpečnost a plynulost silničního provozu, a to hlavně v okolí velkých hřbitovů,“ řekla Cejnková a zároveň řidiče žádá o trpělivost a ohleduplnost vůči ostatním účastníkům silničního provozu. Vloni na Dušičky policisté zaznamenali přes dvě stovky nehod, všechny byly bez obětí na životech.

S vyšším počtem návštěvníků hřbitovů souvisí i nárůst počtu drobných krádeží a další majetkové trestné činnosti. Lidé by si tak měli dát pozor nejen na kapesní krádeže, ale i na odcizení odložených věcí. Zároveň není dobré nechávat cenné věci bez dozoru v zaparkovaných autech. „Posíleny jsou i hlídky pořádkové služby, které se zaměřují zejména na bezpečnost na hřbitovech. Nejrizikovějším místem je Ústřední hřbitov v Brně, kde je vysoká koncentrace návštěvníků,“ informovala preventistka jihomoravské policie Petra Hrůzová.

Problém se zloději trápí i správu hřbitovů. „Kapesní krádeže u nás nejsou tak časté jako nedovolené vniknutí do zaparkovaných aut. Takže spolupracujeme s městskou policií, která k nám posílá větší počet hlídek,“ řekla vedoucí správy krematoria a pohřebiště v Jindřichově Hradci Hana Palusková.

S dušičkovými zloději má zkušenost i Jarmila Blažková. „Minulý rok jsem si nechala tašku se svíčkami opřenou o auto a odešla jsem jenom na pár minut pryč. Když jsem si uvědomila, že jsem si tašku zapomněla, a vrátila jsem se k autu, už tam nebyla. A to jsem parkovala přímo na parkovišti u hřbitova,“ řekla důchodkyně, která na Svátek zesnulých pravidelně jezdí z Jihlavy do Brna, kde má pohřbené rodiče i prarodiče.

Řidiči by neměli nechávat na sedačkách v zaparkovaných autech žádné věci, ani prázdné tašky či jiná zavazadla. Nejbezpečnější je vše uklidit do kufru, aby nic nebylo vidět. Lidé by měli být ostražití, i co se týče odkládání peněženek či klíčů na střechy vozidel. „Auto je dobré zamykat i v případě, že se od něj vzdalujete jen na chvíli. Ideální je také využít hlídaná parkoviště,“ doporučila Michaela Richterová z rakovnické policie.

Svátek všech zesnulých připadá každoročně na 2. listopad. Volně navazuje na svátek Všech svatých, tento den patří vzpomínkám na zesnulé. V kostelech se slouží mše za spásu všech duší a lidé uctívají mrtvé zapalováním svíček a pokládáním květin a věnců na jejich hroby.

Klíčová slova: policie, dušičky, nehody, řidiči, krádeže

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.