05.10.2016 00:04


Duševně nemocné ženy na besedě odhalily, jaké je probuzení v blázinci

Autor: Jan Pánek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Již potřetí spolek Psychobraní a sdružení Práh uspořádali besedu s duševně nemocnými lidmi. Úterní akce, o kterou byl velký zájem, se v Café Práh zúčastnilo přes 200 lidí. 

Brno – Lidé s duševními poruchami jsou zcela normálními členy společnosti, to byla hlavní myšlenka besedy s názvem Překonejme stigma. Psycholog Jiří Šupa zahájil přednášku slovy, že dnešní lidé mají vůči psychicky nemocným předsudky, na což chce právě sdružení Práh a spolek Psychobraní upozornit. Na přednášce vystoupily dvě duševně postižené ženy - Silvie Chrudinová a Markéta Dohnalová. S odborným komentářem je doplnil Šupa. 

Obě ženy se podělily o svůj životní příběh včetně nejintimnějších detailů, které souvisely s jejich psychickými problémy. První z žen Silvie Chrudinová trpí bipolárně afektivní poruchou. „Tato nemoc má dvě fáze - mánii a depresi. Při mánii se člověk cítí skvěle, jako by byl na drogách. Myslí si, že se na někoho usměje a tím mu změní život. Potom přijde deprese a tehdy hledá důvody, proč vůbec žít,“ objasnila Chrudinová.

Silvie Chrudinová

Markéta Dohnalová naopak trpí schizofrenií. Připustila, že měla vidiny, které však po léčbě zmizely. Nyní se snaží změnit pohled společnosti na psychicky nemocné lidi. „Vydala jsem už dvě autobiografické knihy s názvem Homo psychoticus a doufám, že vydám ještě třetí díl, který bude se šťastným koncem,“ řekla Dohnalová. Podle jejího dlouholetého partnera Romana Chytila byla donucena vydávat pod pseudonymem Michaela Malá. „Markéta pochází z obce o deseti domech a brali ji tam jako vesnického blázna, takže raději používá jiné jméno,“ doplnil Chytil.

Obě přednášející ženy se shodly na tom, že v jejich životě představoval zásadní zlom příchod do blázince. „Když jsem se octla v blázinci, bylo mi strašně. Jeden den jsem šla normálně do práce a druhý jsem se probudila na uzavřeném pokoji. Ptala jsem se sama sebe, jestli jsem blázen a zdali tam patřím. Myslela jsem si totiž, že jsem normální,“ vzpomínala Chrudinová.

Dohnalová má opačný zážitek. Blázinec pro ni představoval naději, že jí doktoři pomůžou a bude jí lépe. Skutečnost, že se dozvěděla, jakou nemocí trpí, jí pomohla urovnat si problémy ve své hlavě. Obě ženy jsou stále v léčení, ale aktivně pracují a pomáhají lidem se stejnými problémy. Besedu obě ženy zakončily diskuzí a dotazy z řad posluchačů.

Markéta Dohnalová

„Z přednášky jsem si odnesla hlavně to, co obnáší život s psychickými problémy,“ řekla účastnice besedy Tereza Tesařová. Posluchačku Nikolu Klaclovou zase zaujala atmosféra, přednášející přidávali humorné poznámky a působili na ni velmi uvolněně.

„Tento semestr plánujeme ještě čtyři další přednášky, dvě budou s lidmi s duševní nemocí, jedna bude o psychologickém vlivu počítačových her a další bude mít známý psycholog. Konkrétní termíny a podrobnosti se včas dozvíte na facebookových stránkách Psychobraní,“ prohlásil organizátor akce Štěpán Šůstek.

Klíčová slova: nemoci, beseda, schizofrenie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.