04.05.2014 15:29


Důležité je mít srdce na správném místě, říká zápasník MMA

Autor: Kotulová Martina | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Bojových umění existuje celá řada. MMA jich pod sebou sdružuje několik a tvoří tak sport, ve kterém je dovoleno téměř vše. Co vše tento sport obnáší a nakolik je nebezpečný, představuje jeden ze zápasníků.

Havířov – Mixed Martial Arts, zkráceně MMA, je bojové umění, které v sobě mísí několik bojových sportů dohromady. Tradici má tento sport především v zahraničí. Nadšence však najdeme i v Česku. Jedním z nich je dvacetiletý Tomáš Neugebauer z Havířova, který přibližuje, o co vlastně jde.

Můžete ve zkratce vysvětlit, co to je MMA?

Zkratka MMA v českém překladu znamená smíšená bojová umění, jako jsou třeba box, thaibox, judo, karate, wrestling a další. Všechno je to spojeno do jednoho bojového umění. Jsou dovoleny všechny techniky, kromě píchání do očí a kousání. Bojuje se ve stoje i v leže. Teď nově zakázali kopat do hlavy, když je soupeř na zemi. Tím se myslí, když má na zemi tři končetiny. Ve vzduchu je ale dovoleno všechno.

Jaké vybavení je k tomu potřeba?

Na sobě máme jenom kraťasy, suspenzor a malé rukavice. Ne jako mají boxeři, ale takové palčáky, které jsou vyztužené. A ještě chránič na zuby, jinak nic.

Tomáš při zápase, Autor: Archiv Tomáše NeugebaueraJak vypadá běžný trénink?

Nejdříve je fyzická příprava. Tam patří různé rozcvičky, posilování, skákání přes švihadlo, učíme se pracovat s vlastním tělem a podobně. V další fázi se pak učí techniky. Trenér nám ukáže nějakou kombinaci a my si ji ve dvojicích zkoušíme. Pak jsou takzvané sparingy, volný styl, kdy si můžeme vyzkoušet, co chceme. Většinou netrénujeme na plno, to až na trénincích před zápasem. No a na konci si jen tak zablbnem.

Jak často se trénuje?

Klidně každý den. Tréninky jsou sice třikrát týdně, ale když chceme, tak trenér si na nás čas udělá a ukáže nám nějaké nové věci.

Pro koho je MMA určeno? Věnují se mu i dívky?

Holky taky chodí trénovat. Někteří lidé přímo nezápasí, ale jen trénují, kvůli fyzičce, aby měli pohyb. Dobře se u toho i hubne. Na trénink může přijít kdokoliv. Hodně lidí to ale po prvním tréninku vzdá. Někteří zase chodí měsíc nebo dva, a pak už jen frajeří před kamarády. Dost lidí u toho nevydrží.

Trénují i děti?

Ano, děti také. Je to možná trochu nebezpečné, ale ony mají navíc chrániče na hlavu, holeně, lokty a na ruce. Celkově jsou tedy více chráněny.

Nevyrostou z nich agresoři?

Podle mě se tam spíše vybijí a zklidní.

Kdy jste začal vy?

Začal jsem asi před čtyřmi lety, ještě když jsem chodil na základku. Jednou do posilovny přišel trenér s tím, že otevírá gym, tak jsem to u něj zkusil. Přihlásil jsem se na jeden turnaj, kde jsem skončil na druhém místě, což jsem vůbec nečekal. A tehdy mě to začalo hodně bavit a viděl jsem, že má cenu to dělat.

Před čtyřmi lety jste byl ještě dítě, co na to říkali vaši rodiče?

Rodiče nebyli rádi, ale řekli mi, že to je moje věc. A když se mi něco stane, tak ať za nimi nechodím.

Jaké jsou vaše největší úspěchy?

Mám za sebou několik turnajů a ještě jsem nikdy neprohrál. Několikrát jsem byl druhý v zápasech v grapplingu, což je součást MMA. To jsou zápasy na zemi, kde se bojuje bez úderů, a to jsou právě grappling, brazilian a jiu-jitsu.

Tomáš s trofejí, Autor: Archiv Tomáše NeugebaueraJsou v MMA nějaké kategorie? Například podle váhy nebo věku?

Podle věku ne. Klidně může zápasit osmnáctiletý kluk s třicetiletým. MMA je rozděleno právě podle váhových kategorií. Vždy den před zápasem je vážení a každý musí dosáhnout váhy podle kategorie, do které je zapsán. V den zápasu už se pak neváží, takže člověk může do zápasu přibrat kolik chce. Jsou kluci, kteří v den vážení mají třeba osmdesát kilo a v den zápasu o patnáct více. To je pak na nich i vidět, že jsou dvakrát větší než soupeř a mají i větší sílu.

Jak může někdo přibrat patnáct kilo za den?

Nevím no. To jsou ale docela extrémy. Každý má na to nějaké metody a trenéři to mají pod kontrolou. Snad ví, co dělají. Jinak to je zápasnické tajemství, jak toho docílí. 

Musíte tedy dodržovat nějaké stravovací návyky?

Jen před zápasem. Trenér mě zapíše do určité váhové kategorie, o které ví, že jí můžu dosáhnout, a hlídá si mě. Když tu váhu při vážení nesplňuji, tak mám třeba za tři hodiny druhý pokus. A když ani na druhý pokus tolik nevážím, tak prostě nezápasím. Je to celkem náročné.

Jaká zranění při zápasech nejčastěji hrozí?

Nejčastěji je to zlomený nos, otřes mozku, vykloubené rameno, pohmožděniny nebo roztržený obličej. Ale ono to není zase tak strašné, jak si mnoho lidí představuje. Zápasy u nás v Česku nejsou tak nebezpečné. Přeci jen nemáme takové možnosti, jako zápasníci v zahraničí. Rozhodčí pozná, kdy má zápas ukončit. Když už vidí, že je soupeř v bezvědomí, tak do toho zasáhne a ukončí to.

Bojíte se před zápasem?

U MMA je nepříjemné, že nikdy nevím, co čekat. Boxeři ví, že na ně bude soupeř útočit rukama, ale tady je povoleno vše. Ze začátku jsem se bál. Před zápasem bývám ve stresu, že nevím, co mě čeká. Když ale vejdu do ringu, tak to ze mě hned spadne a jsem v pohodě.

Máte nějaký rituál před zápasem?

Vždycky si pouštím oblíbenou písničku, ale neřeknu jakou. To nikdo neví, jenom já. A na pět minut se posadím a prostě přemýšlím, nad vším. Někteří se modlí a někteří zase nedělají nic, prostě se nahecují, vejdou do ringu a nic neřeší.

Jak to máte v běžném životě? Bijete se?

Třeba normálně na ulici? To by mě ani nenapadlo. Nemám potřebu něco vyvolávat. Umím se sice ubránit, ale že bych to využíval jen tak venku, jako někteří lidi, to ne. Existují ale takoví, kteří přijdou na nějakou párty s tím, že se chtějí vyloženě pobít. Ale tohle pro mě nejsou lidi. Dobrý člověk, který to umí, se nepotřebuje ukazovat takhle na ulici.

Věnujete se i trénování, například dětí?

Většinou jen když potřebuje trenér pomoct, tak zůstanu s malýma klukama. Nebo když chtějí kamarádi něco ukazát, tak je něco naučím, ale jinak ne. Nebylo by to asi špatné, ale abych mohl trénovat, tak to musím umět opravdu dobře. Abych to ty lidi dobře naučil a oni si neublížili.

Funguje v Česku MMA i na profesionální úrovni? Dá se tím uživit?

Jsou lidi, kteří se tím uživí, ale většinou jen v zahraničí. Ráno vstanou, zajdou si zatrénovat, po obědě znovu. A věnují tomu všechen čas. U nás se tím ale bez normální práce uživit nedá.

Proč v Česku nemá MMA takovou tradici?

Poslední dobou se rozvíjí a věnuje se tomu více a více lidí, ale prostě se to u nás nedotuje, tak jako v zahraničí.

Máte nějaký cíl, kterého chcete dosáhnout?

Určitě by bylo pěkné, kdybych se tím mohl živit. Teď mám však takovou práci, při které nemám pořádně čas ani na tréninky. Navíc si myslím, že bych musel odejít do zahraničí. Jsou kluci, kteří mají sponzory třeba na oblečení. Ten sport je však hodně náročný na peníze, i kvůli stravě, kterou musíme dodržovat před zápasy.

A nějaké motto, kterého se držíte?

Ten kdo chce dělat tenhle sport, tak musí mít srdce na správném místě. To je důležité.

 

Tomáš Neugebauer je dvacetiletý rodák z Havířova. Vystudoval střední školu se zaměřením na nábytkářskou a dřevařskou výrobu. Jeho největšími koníčky jsou fotbal a MMA, kterému se věnuje čtyři roky. 

Klíčová slova: MMA, bojová umění, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.