23.11.2017 15:25


Duel o Brno: Je zbytečné pomáhat bezdomovcům, protože to stojí peníze, tvrdí zastupitel Lošťák

Autor: Viktorie Melicharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Asi dvě stě padesát lidí si přišlo poslechnout diskuzi o sociálních projektech, které v Brně zaštiťuje Martin Freund z Žít Brno. Tyto projekty již dlouho na internetu kritizuje politické hnutí Slušní lidé. Freund tak sociální projekty obhajoval před nimi i před diváky. Předseda Slušných lidí Zdeněk Pernica se klání nezúčastnil, místo něho diskutoval bystrcký zastupitel Viktor Lošťák.

BRNOV úterý jednadvacátého listopadu se v Dělnickém domě v brněnských Židenicích sešli zastánci sociálních projektů, které zaštiťuje Martin Freund (Žít Brno), s jejich odpůrci. Vyostřená debata mezi uvolněným zastupitelem Martinem Freudem (Žít Brno) a Viktorem Lošťákem (Slušní lidé) se neobešla bez ochranky. Již první slova moderátora Marka Fišera, že se na diskuzi místo předsedy Slušných lidí Zdeňka Pernici, dostaví zastupitel Viktor Lošťák z hnutí Bystrčáci z Brna Bystrce, vyvolala řadu reakcí od Freunda i od publika. „Nevyzval jsem zastupitele Lošťáka, ale předsedu hnutí Zdeňka Pernicu, který kritizoval náš projekt Rapid Re-Housing, aby si svá slova obhájil,“ rozhořčil se Freund v prvních minutách debaty. Následně opakovaně povzbuzoval publikum, aby se připojilo ke skandování Pernicova jména. „Nejsem dostatečně vyškolen pro danou problematiku,“ vysvětlil svou neúčast Pernica. Zároveň označil Lošťáka za konzultanta Slušných lidí, který sdílí jejich názory.

Rapid Re-housing není jediný projekt sociálního bydlení, který má Freund na starosti. Ani Housing First se neobešel bez kritiky. „Dostali jsme do bytů padesát rodin, jedenáct dětí začalo chodit do mateřské školky a deset dětí jsme dostaly z dětských domovů,“ představil Freund úspěchy Housing First a obvinil Slušné lidi, že na svých internetových stránkách šíří lži o sociálních projektech, které Freund zaštiťuje. Diskutovalo se hlavně o penězích. „Kolik stála organizace projektu a kolik peněž se skutečně dostalo k těm, kteří je potřebují?“ zeptal se Freunda divák Miroslav Procházka, na jeho otázku zareagovalo publikum hlasitým potleskem. Freund se oháněl čísly jako čtyři sta milionů korun, které získal na sociální projekty v Brně z fondů Evropské Unie. Lošťák zase argumentoval částkou asi dvaadvacet milionů, kterými muselo Brno přispět na sociální projekty Žít Brno. Když byl ale moderátorem vyzván, aby uvedl zdroj, podle kterého zaplatilo Brno tuto částku, nedokázal odpovědět. Freund navíc oponoval, že Brno na sociální projekty zaplatilo částku v řádu stovek tisíců, ne milionů.

Freund obhajoval sociální projekty tím, že pomáhají lidem v ohrožení a šetří peníze, kterými město pomáhá lidem na ulici. Provoz azylových domů je drahý, u lidí bez domova vzrůstají požadavky na zdravotní péči. Když se na ulici ocitne rodina, děti obvykle skončí v dětském domově. „Přitom jedno dítě v dětském domově stojí sedm set tisíc korun ročně,“ řekl Freund.

Lošťák na otázku, jak by sociální problém řešil on, odpověděl, že nijak. „V Bystrci nejsou bezdomovci nad obvyklou míru. Je zbytečné v Bystrci bezdomovcům pomáhat, protože to stojí peníze,“ dodal. Lošťákova slova vyvolala v publiku potlesk i rozhořčení. Zároveň ale bystrcký zastupitel zná přesná čísla brněnských žadatelů o byt. „Momentálně je v Brně 6 643 žadatelů o byt, 207 z nich je z Bystrce,“ uvedl.

Na diskuzi přišli i zastupitelé jiných brněnských částí, třeba Roman Vašina (ODS) zastupitel z Židenic nebo Daniel Valenta (TOP 09) z Králova pole. Snažili se prezentovat, jak řeší sociální problematiku ve svých čtvrtích. „Spolupracujeme s Armádou spásy, podmínkou sociálního bydlení ale je, že rodina musí pracovat,“ uvedl Vašina.

„Bydlení je základní předpoklad. Nejdřív by měli lidé bydlet, až poté si najít práci,“ vysvětlil Freund základní myšlenku projektu Housing First. Z publika se ozvaly hlasy podporující slova Vašiny, že pokud lidé dostanou byt úplně zadarmo, tak si ho neváží. „Projekty jsou nespravedlivé k lidem, kteří pracují, aby mohli za nájem zaplatit,“ ozvalo se v sále.

Jestli bude projekt úspěšnější než klasické přidělování sociálních bytů a jiná sociální podpora, kterou zajišťuje ministerstvo práce a sociálních věcí ukáže až čas a výzkum efektivity projektu, který provádí Ostravská univerzita. „Kdyby byl projekt neúspěšný, odpovědnost nesu já,“ uklidnil Freund pobouřené odpůrce.

Klíčová slova: Duel o Brno, Martin Freud, Žít Brno, Viktor Lošťák, Slušní lidé, politická debata, Dělnický dům, Židenice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

osoba | 27. 11. 2017, 21:19
Tím se M.F. nechlubí, že Brno nedělá vůbec nic pro bezdomovce a jen se vymlouvá, jak je "starost o ně" nákladná. Město využívá prázdné domy k chátrání, místo aby je poskytli na péči o bezdomovce někomu, kdo je ochoten a schopen se o ně starat bez nároku na finanční podporu od města. CHlubí se tím, co ostatní obyvatele města nas*, a připadá si jako nějaký zachránce "sociálně vyloučených". Dá přednostně a za symbolický poplateček byty nepřizpůsobivým na úkor dlouholetých čekatelů v pořadnících a samozřejmě i na úkor těch, kteří "bydlí" v parku pod stromem.
osoba | 27. 11. 2017, 21:19
Tím se M.F. nechlubí, že Brno nedělá vůbec nic pro bezdomovce a jen se vymlouvá, jak je "starost o ně" nákladná. Město využívá prázdné domy k chátrání, místo aby je poskytli na péči o bezdomovce někomu, kdo je ochoten a schopen se o ně starat bez nároku na finanční podporu od města. CHlubí se tím, co ostatní obyvatele města nas*, a připadá si jako nějaký zachránce "sociálně vyloučených". Dá přednostně a za symbolický poplateček byty nepřizpůsobivým na úkor dlouholetých čekatelů v pořadnících a samozřejmě i na úkor těch, kteří "bydlí" v parku pod stromem.
Tomas Kosek | 24. 11. 2017, 18:20
Z velké části jde zjevně o pozitivní diskriminaci. Znám velký byt, který musela kvůli vysokému nájmu (cca 15.000) opustit bílá rodina s několika dětmi, protože na to neměli a za čas se nastěhovali sedmičlenou romskou rodinu, která platí pouze za energie a vodu! A pak si na nástěnce stěžují, že jim někdo ukradl drahé boty! Až mi někdo zaplatí nájem, tak budu mít taky na drahé boty! To má být to snížené nájemné?! Pryč s takovými experimenty, které vycházejí vstříc patřičně onálepkovaným!
Přemek | 24. 11. 2017, 09:36
Děkuji Martinu Freundovi za to, že do toho šel. Pernica je zbabělec a Lošťák bohapustý populista.
Vojta Otevřenéoči | 24. 11. 2017, 07:10
BTW, ty tvoje uvozovky u Slušní lidé, jsou naprosto neadekvátní, neoznačuješ tím, jelich chování, ale je to oficiální název občanského sdružení :) nejsem jejich členem, nepodporuji je naprosto ve všem, ale pořád se to píše: Slušní lidé
Vojta Otevřenéoči | 24. 11. 2017, 07:09
Pivoda..... Vážně? takže když dáš 1 000 000 000 000, na projekt, co zaměstná jednoho bezdomovce je to dobré? ne.... jsi mimo. Projekt je dobrý, jestli je ve vyváženém poměru, jako vše v tomto kapitalistickém světě cena/výkon. Zajímavé, kolik bílých rodin, co práci mají a mnohem více splňují podmínky pro byty stále čekají, ale negramotný, nevychovaný cigán, který byt do roka a do dne byt zdevastuje dostane tak maximálně dotace na jeho rekonstrukci. Jsem zvědavý, zda je nějaký termín, do kdy si ti cigáni musí sehnat práci, nebo jim byt bude odebrán..... podle mne není. A proč by ji najednou sháněly? Mají byt i přídavky, co víc chtějí. Podmínka získaní práce a projitím zkušební dobou před přidělením bytu je zásadní.... Motivuje... Není problém první 2-4 měsíce pracovat z Azylového domu, a nebo z něj práci shánět... ovšem, pokud člověk chce.... bydlení pro rodinu je dostatečná motivace..... Pokud podmínku nesplňuje, nemá šanci si o byt ani zažádat, a je jedno jestli je to cigán, negr, bílej a nebo eskymák. Podmínka by měla naprosto stejná platit pro všechny.
Petr Jirsák | 24. 11. 2017, 00:36
Článek vyznívá sice pěkně, ale taky je třeba zmínit, že Freund ve své podstatě experimentuje za peníze daň. poplatníků a ve spolupráci se spřátelenými neziskovkami vlastně jen hledá lepší bydlení pro ty, kteří pro něj nechtějí nic udělat. Což jde vyvodit z toho, že z padesáti rodin po roce pracuje pouze pár jednotlivců. Při dnešní prakticky nulové nezaměstnanosti.
Adolph Hutler | 24. 11. 2017, 00:06
Zajímavé že Žid Brno a jejich kamarádi ze ziskovek pomáhají převážně cikánům.
Petr Pivoda | 23. 11. 2017, 23:07
Každý takový projekt, který pomůže alespoň někomu, je prostě dobrý.. Pokud se stane "slušným lidem", že budou bez práce či bydlení, je to jejich záchrana !!