24.12.2012 01:04


Duchovní osvícení s (ne)obyčejným farářem Bronislavem Czudkem

Autor: Kristýna Dušková | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Den s...

Jak se žije duchovním? Právě to jsem se snažila zjistit během jedné neděle s vsetínským farářem Bronislavem Czudkem. Pokud myslíte, že faráři jen kážou a čtou si v Písmu svatém, možná budete překvapeni...

Autor: Kristýna Dušková

Nedělní ráno bylo ospalé a tiché. Auta a domy zasněžil studený bílý poprašek. Mráz, sníh a zima..Na bohoslužbu den jako stvořený. Kostel voněl blížícími se Vánocemi. Linula se tu vůně svíček, čerstvých květin a svěcené vody. Sešla se jen hrstka lidí, která naslouchala majestátnému zvuku varhan. Ten čím dál víc zesiloval, když se blížil začátek bohoslužby.

K řečnickému pultíku přišel jistým krokem vsetínský farář Bronislav Czudek. Dnes už měl za sebou spoustu práce. Vstával ve tři hodiny v noci, aby si připravil řeč na bohoslužbu a přichystal kostel. Bohoslužbu začal zpěvem liturgických písní a ostatní věřící se přídávali. Vyprávěl nejen příběhy z Bible, ale i o Lutherovi, který si prý rád dopřával korbele piva, až se mu z nich občas zatemnil mozek. Po bohoslužbě ho čekaly povinnosti praktičtější. Bylo třeba nachystat oběd, umýt nádobí a trochu poklidit. Odpoledne si Czudek dopřál trochu oddychu, aby mohl zhodnotit uplynulý týden. Takovou neděli, den odpočinku, evangelický farář zažívá týden co týden.

V neděli se Czudek věnuje bohoslužbám, ale jak vypadá jeho všední den? Každý je jiný, než den předtím! Sice s humorem říká, že celý život nic nedělá, ve skutečnosti je v práci pořád. „Lidé mi často říkají: Ty se máš, nemusíš chodit do práce. Ale omyl, můj domov je i má práce,“ mračí se naoko Czudek. Proto si doma moc neodpočine. Na starosti má bohoslužby, pastorace, křty a oddávání. Každý týden také vede zkoušku sboru a přednáší na pravidelných biblických hodinách. Chodí si povídat s věřícími a hodně se zajímá o své okolí. Ve své činnosti ale nemá žádný řád. „Ten je od toho, aby se porušoval. Pracuji na tom, co je zrovna třeba,“ vysvětluje zaníceně.

 Jak vypadá typický farář?

Faráře si lidé většinou představují jako člověka, který se jen modlí, studuje Bibli a na zábavu nemá ani čas ani pomyšlení. Pokud se vám při slovu farář vybavují zejména tyto stereotypní představy, Czudek vás směle přesvědčí o opaku. Rád tancuje, zpívá a dokonce o sobě hovoří jako o nudistovi. V mládí chodil na country, disko a na hodiny tance lidového i klasického. Dnes už sice tancuje jen na plesech, ale zábavě se pořád nevyhýbá. Pořádá akce pro děti a mládež, kterých se rád účastní. Za hudbou zase každý rok jezdí na Bělotínský týden zpěvu. Blízká je mu i fyzická práce. Tajně opravuje faru a pečuje o okolní zahradu. „Památkáři nechtějí žádné opravy dovolit, tak jim to neříkám,“ říká s úsměvem. Na faře a okolí je také vidět pořádny kus práce. „Jsem sice lenoch, ale rád něco stavím a opravuju. V architektuře vidím duchovní rozměr,“ zamýšlí se.

Také názory na Czudka neodpovídají obrazu klidného a zbožného muže, jehož nějvětší zábavou je listování v Písmu svatém. Aktivní farář, společenský člověk, ale i obdivovatel ženské krásy a exibicionista. Tak o něm smýšlejí lidé, kteří ho znají. Dodávají, že je i hodně pracovitý, velmi otevřený, upřímný a přírodu milující člověk. A co si myslí Czudek? „Jsem jaký jsem. S nikým bych neměnil, jsem rád ve své kůži.“

DOTAZNÍK

Kterou větu či slovo nejčastěji používáte?

Dost používám věty rozvinuté, slova přesně tesaná. Oboje lidi nasírá.

Kdo nebo co je vaše největší láska života?

Miluji partnerství. Nejsem si jistý, jestli do něj dávám dostatečný díl ze své strany.

V jaké situaci lžete?

Když jsem pod tlakem silnějšího a v osobním nebezpečí. Je to ochranné zbarvené ohroženého.

Jaká je vaše největší chyba, které byste se rád zbavil?

Lenost. To je dokonce smrtelný hřích, a tak se pohybuji na hraně mezi životem a smrtí. Stále.

Jakou soukromou radost si nikdy neodepřete?

Lásku v proměnách.

Víte, co znamená být psychicky na dně?

Ano, je to život, kde všechno hoří. A to je peklo.

Čeho si nejvíc ceníte u ženy?

Ženskosti. Tehdy voní po vanilce.

Klíčová slova: Víra, farář, Czudek

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.