10.11.2016 20:56


Držitel Pulitzerovy ceny přednášel o datové žurnalistice

Autor: Jan Pánek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Americký novinář Steven Doig tento semestr spolupracuje s Fakultou sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity, díky tomu si dnes publikum mohlo poslechnout nejen informace o novinařině, ale i o amerických volbách. Posluchače z řad studentů i veřejnosti zasvětil do investigativních kauz a postupů.

Autor: Jan Pánek

Brno – Datová žurnalistika bylo hlavní téma přednášky držitele Pulitzerovy ceny Stephena Doiga na FSS. Zmínil medializované případy, kdy byla použita datová žurnalistika, jako Snowden, WikiLeaks či Panama Papers, ale i méně známé kauzy jako navyšování nikotinu v cigaretách na konci minulého století.

Při datové žurnalistice se ve velkém množství dat hledají vzorce, které mohou naznačit mnohé souvislosti. Podle Doiga bylo například při úniku informací Panama Papers analyzováno asi deset milionů dokumentů. Přednášel o velkém množství kauz, ale jen minimálně hovořil o postupu zpracování informací. „Vadilo mi, že málo popsal nástroje, pomocí kterých se datová žurnalistika provádí,“ řekla studentka žurnalistiky Dominika Sladká.

Stephen Doig tento semestr učí na Katedře mediálních studií a žurnalistiky dva předměty – po jednom na bakalářském a magisterském studiu. „Ve své smlouvě vyučujícího má napsáno, že musí přednášet i pro veřejnost. Doig je ale velmi aktivní, například při volbách v USA byl na americké ambasádě a předtím pracoval s předvolebními daty,“ prohlásil organizátor přednášky Pavel Sedláček.

Po třičtvrtěhodinové přednášce následovala hodinová otevřená diskuze. Posluchači se nejčastěji ptali právě na americké volby. „Otázek na volby bylo až moc, více bych ocenila, kdyby Doig mluvil o žurnalistice,“ řekla Sladká.

Stephen Doig na Masarykově univerzitě bude učit jen do konce semestru, aby jeho práce nepřišla vniveč, univerzita připravuje navazující projekt. „Až Doig odejde, spustíme mezinárodní projekt, ve kterém budou studenti žurnalistiky analyzovat data z ČR a porovnávat je s kolegy z jiných zemí, tím navážou na to, co se naučili od Doiga,“ upřesnil Sedláček.

Klíčová slova: Stephen Doig, žurnalistika, investigativní žurnalistika, přednáška, Masarykova univerzita, FSS

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.