01.03.2013 12:25


Drago Cup, to byly skvělé výkony a ještě lepší atmosféra

Autor: Irena Menšíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Moravská metropole se o víkendu stala dějištěm turnaje spřátelených klubů v bojovém umění grappling a sanda. V prostorách Vysoké školy Karla Engliše v Brně se v neděli 24. února zaregistrovalo a turnaje Drago Cup zúčastnilo čtyřicet odvážlivců v různých váhových kategoriích.

Autor: Irena Menšíková

Brno – První ročník turnaje Drago Cup organizátoři odstartovali v sobotních ranních hodinách zápasem v grapplingu. Jedná se o disciplínu, která má základ v úpolových sportech. Po vysvětlení základních pravidel a zvolání „fight“ rozhodčí spustil zápas a zastavil ho pouze v případě, když přesunoval závodníky kvůli správnému postavení do středu pole, nebo při nebezpečí úrazu jednoho ze zápasníků. V průběhu zápasu v grapplingu panovalo v obecenstvu až překvapivé ticho, které bylo narušováno pouze radami ostatních účastníků.  K vidění byla spousta zajímavých okamžiků, ať už se jednalo o naprosto vyrovnané zápasy, z nichž v jednom se utkal český zástupce Jan Stach se zahraničním účastníkem Mischou Vodovozovem, anebo viditelná převaha zápasníka Martina Galouska v kategorii do 90 kilogramů, který stihl i pobavit diváky doprovodnými  gesty při posedu na soupeři. Zmiňovaného zápasníka Jana Stacha potkala nepříjemnost již před startem závodu. „Navážil jsem 76 kilo, tak jsem musel běhat kolem budovy, abych se vlezl do kategorie 75 kilo“ svěřil se. Ani tato komplikace mu nezabránila v tom, aby si ze své kategorie odnesl zlatou medaili. Na prvních příčkách se umístili: V kategorii do 68 kg Žanet Tručka, do 75 kg Jan Stach, do 80 kg Petr Martínek, do 85 kg Ondřej Urbánek a do 90 kilogramů Martin Galousek. Mezi ženami zvítězila Aneta Fialová.

Grappling je dřina. I když to tak z fotky zrovna nevypadá. I závodníci v početně slaběji obsazené sandě, která je  také nazývána čínským kickboxem, předvedli několik kvalitních zápasů a atmosféra byla daleko živější než u předcházejícího grapplingu. Diváci povzbuzovali své favority, obdivně pískali a potleskem vzdávali zasloužený hold vítězi. Na 1. místě v kategorii do 70 kg se umístil Žanet Tručka, do 75 kg Mischa Vodovozov, do 80 kg Tomáš Kubišta a do 85 kg Libor Dřímal. V kategorii žen do 60 kg zvítězila Aneta Fialová, nad 60 kg Lucie Dubovanová.

Turnaj se neobešel bez zranění, s podezřením na zlomeninu klíční kosti odjel do nemocnice zápasník Jan Páral po předčasně ukončeném zápase s Izraelcem Vodovozovem.

Pro organizátory byl Drago Cup výzvou, jelikož jej pořádali bez předchozí zkušenosti s akcí podobného rázu. „Nečekali jsme tolik lidí, myslela jsem, že přijde tak deset závodníků, protože ostatní se vůbec nenahlásili, že dorazí “ svěřila se organizátorka Lenka Medová.  I přes neočekávaně vysoký počet účastníků se přítomní shodli na úspěšném zvládnutí akce a organizátoři se tak mohou připravovat na další ročníky turnaje v bojovém umění grappling a sanda. 


 

Grappling je druh boje obsahující hmaty, chvaty, pohyby, úniky, porazy a hody z různých úpolových sportů. Zápas začíná ve stoje a čas kola je nastaven na pět minut, přičemž boj může být zkrácen v případě, že se jeden z účastníků vzdá. Rozhoduje síla, popřípadě rozhodčí, který vyhlásí další kolo, pokud zápas v časovém limitu skončí nerozhodně.

Sanda, neboli čínský kickbox, je plně kontaktní bojové umění, kde se bodování odvíjí od počtů kopů do těla a do obličeje, shozů na zem, či vytlačení z bojového kruhu. Pokud je bojovník vytlačen z kruhu třikrát, zápas je ukončen v prospěch protivníka. Zákazané jsou kopy koleny a prošlapování na stehna.

Klíčová slova: drago cup, grappling, sanda

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.