14.04.2019 19:14


Dostihová dráha Brno-Dvorska zahájila novou sezónu dostihů. Ryzák Tamas zopakoval své loňské vítězství na Jarní brněnské steeplechase

Autor: Artem Kravchuk | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Milovníci dostihů mohli v sobotu navštívit první dostihový program letošního roku. Zahrnoval jak překážkové, tak i rovinové dostihy a dostihy poníků. V nejdelším překážkovém dostihu zvítězil ryzák Tamas v sedle s jezdcem Marcelem Novákem.  

Druhý rovinový dostih.

Brno – První dostihy letošní sezóny se v sobotu konaly na závodišti Brno-Dvorska v Brně. Celkově se na hipodromu uskutečnily tři překážkové a pět rovinových dostihů. Na hlavním dostihu Jarní brněnská steeplechase stejně jako loni vyhrál ryzák Tamas, tentokrát společně s jezdcem Marcelem Novákem.

Vítěz získal čtyřicet tisíc korun. “Určitě budu spokojený, když neudělám ostudu, ale samozřejmě jezdím vždy s tím, že chci vyhrát,” nastínil své cíle před závodem další z účastníků dostihu František Plšek mladší. Nepatřil k favoritům a většinu dostihu se držel na čtvrtém místě. Na konci ale stoupl na druhé místo a zabojoval o první příčku. Tamas však byl už příliš daleko. “Hlavně musíte mít sílu a hlavu v pořádku, musíte si uvědomit, že kolem sebe máte další koně a jezdce, je třeba dbát i na jejich bezpečí,” popsal Plšek mladší svůj přístup k dostihům. 

Hlavní rovinový dostih Jarní moravská míle vyhrál hnědák Alexandr spolu s Adamem Florianem. Kůň neměl zkušenost se zdejším hipodromem, a proto nepatřil k favoritům. Jezdec a jeho vítězný kůň získali dvacet dva a půl tisíce korun. 

Podle pořadatele akce Josefa Vymazala se dostihy v areálu Dvorské začaly pořádat v roce 1997. “Běhají se oficiálně, tudíž se dostihů mohou zúčastnit pouze jezdci s licencí vydanou Jockey Clubem České republiky. Koně jsou čipování již jako hříbata, tento čip se musí každý dostihový den kontrolovat pro totožnost koně. Dále musí mít platné očkování,” vysvětlil Vymazal požadavky k účastníkům. 

V prvním překážkovém dostihu zvítězila ryzka Mambo spolu se žokejem Lukášem Matuským. Většinu dostihu vedl hnědák Ronaldo King, ale na úplném konci ho předběhla právě Mambo. “Nejdřív jsem se musel prostě držet na pozici. Kobyla byla dobře připravená a všechno akceptovala. Počkal jsem si na finiš, kobyla zabrala a vyhrála,” popsal Matuský své vítězství.

V posledním překážkovém dostihu byl druhý. První příčku obsadil hnědák Flicker s jezdcem Janem Odložilem. “Kobylu jsem musel nechat trochu nadýchat, rozcválat a zahřát a postupně si zlepšovat pozici. Držela se dobře, akorát bohužel vítěz byl moc před námi a my jsme ho nestihli dohnat,” vysvětlil Matuský. 

Matuského přišel podpořit Martin Pomajzl. “Jezdí naši kobylu, a proto jsem mu přál pěkný výsledek,” řekl. Dostihy má rád a chodí na ně často. “Kdyby dnes nebyla taková zima, bylo by to krásné,” popsal své dojmy Pomajzl. Magdaléna Poláková se přišla na dostihy podívat, protože má na Dvorské ustájeného koně. “Nejsem moc dostihový fanoušek, takže mám spíš horší dojmy. Je mi líto, že se z lásky ke zvířatům stál sport, ve kterém jde především o peníze,” posteskla si Poláková.

Podle Lucie Končitíkové, která má vlastního dostihového koně a jezdí koně v tréninku, jsou u nás dostihy na dobré úrovni, kdy se jimi žokej může uživit. “Většina stájí má svého pracovního jezdce, který koně jezdí v tréninku i později v dostihu,” řekl Pomazal. Podle Končitíkové většina dobrých českých žokejů jezdí do zahraničí kvůli zkušenostem a lepším výdělkem. “Kůň a jezdec trénují každý den. Jezdec musí mít dobrou fyzickou přípravu, to znamená běhání, plavání a podobně,” vysvětlila Končitíková.

Podle Plška mladšího je to u každého jezdce jinak. “Já jezdím koně v práci, pak i doma, hraju fotbal a chodím běhat. Takže se dá říct, že fyzicky se připravují skoro celý rok,” popsal jezdec svoji přípravu k dostihům. Podle majitelky jezdecké stáje Elvis Kristýny Paulíkové dostihoví koně vyžadují víc krmení, víc práce pro svaly a víc běhaní pro plíce. Musí mít vlastního fyzioterapeuta, který průběžně kontroluje zdravotní stav koně. Potřebují i boxové ustájení, aby měl kůň možnost načerpat síly na nový pracovní den.

Novinkou letošního programu na Dvorské byly dva dostihy poníků. Od ostatních disciplín je odlišuje to, že se těch dostihů účastní děti do patnácti let.

Klíčová slova: dostihy, Brno-Dvorská, Jarní brněnská steeplechase

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.