10.04.2011 14:03


Don´t worry, let it be

Autor: Anežka Michnová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Práce v novinách vyžaduje opravdu pevné nervy a schopnost improvizace. Redakční systém, do kterého žurnalisté vkládají své texty ke zveřejnění, je poslední překážkou článku na jeho cestě za čtenářstvem. Někdy je překážkou opravdu nepřekonatelnou.

Napsat článek do rubriky Sport je pro nesportovního člověka utrpení. Nejprve musí vymyslet téma. Hned na Anežka Michnová. Foto: Tomáš Repka.začátku zavrhne náročné disciplíny jako běh, box a bungee jumping. Poté vyškrtne přenos sportovního zápasu, například fotbalu, neboť nepochopil pravidla a u cvičného televizního přenosu usnul. Následují sporty vyžadující obratnost, čímž se novinářka připraví o moderní fitness. Touha neztrapnit se před ostatními je silnější než neodbytná povinnost dělat sporťáka. Na konci seznamu se krčí jen šachový turnaj a sportovní reportérka z donucení musí začít hledat znovu.

Náhle se na ni usměje šťastná náhoda v podobě povinného tělocviku – pěší turistiky. Vybaví se fotoaparátem, zdravou svačinkou, kvalitními pohorkami a vyrazí. Dvacetikilometrovou procházku zvládne s odřenými patami a puchýřem větším než malíček, ale jinak zdravá, nabytá dojmy a s plnou paměťovou kartou ve fotoaparátu.

Zatím vše probíhá hladce. Až do okamžiku, kdy se blíží hodina odevzdání článku. Reportérka pečlivě vloží fotky do redakčního systému už tři hodiny před deadlinem a zbytek dne hodlá strávit psaním seminárky. Leč ouha. Něco nehraje. Respektive nesedí. Fotky zaujaly své vlastní místo a ignorují autorský záměr. Pokus o nápravu ztroskotává na naprosté neochotě Munimédií spolupracovat.

Teď teprve začíná ten pravý adrenalin. Deadline se kvapem blíží, srdce se rozbuší a krev stoupá do hlavy. Nové vložení fotografií znovu selhává na tvrdohlavosti systému. V uších hučí přívaly krve a zpocené dlaně kloužou po myši. Dech se zrychluje, maraton je ale teprve na začátku. Znovu delete a další pokus. Munimédia vedou 3:0, ale koneckonců i v softballu platí pravidlo třikrát a běž, takže to zuřivá reportérka zkouší ještě jednou. Redakční systém fair play zřejmě neuznává. V ústech zůstává jen hořká pachuť prohry. Technika vítězí nad člověkem a vypadá to jako chmurná předzvěst budoucnosti. Zmírnit ji může snad jen pohodář Bobby McFerrin nebo John Lennon.

Klíčová slova: reportáž, munimédia, adrenalin, Bobby McFerrin

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.