04.11.2011 17:06


Dobrovolníci zakončili Evropský rok dobrovolnictví průvodem

Autor: Dagmar Mašková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Průvod dobrovolníků vyšel z brněnského náměstí Svobody ve čtvrtek odpoledne, byl součástí Týdne dobrovolnictví. Rok 2011 byl Radou Evropské unie vyhlášen Evropským rokem dobrovolných činností na podporu aktivního občanství a Týden dobrovolníků je jeho slavnostním vyvrcholením.

Brno Týden dobrovolníků se tento týden koná v Brně jako součást Evropského roku dobrovolných činností na podporu aktivního občanství. „Hlavním účelem Evropského roku bylo podněcovat a podporovat úsilí, které členské státy EU, místní a regionální orgány vyvíjejí, aby občanské společnosti vytvořily podmínky pro dobrovolnictví a zajistily větší zviditelnění dobrovolných činností, zejména výměnou zkušeností a osvědčených postupů,“ uvedla organizátorka brněnského průvodu Tereza Nádvorníková. Hlavní program se soustředil v Národním muzeu v Praze. Do akce se ale zapojily i další regiony v celé České republice. Slavnostním vyvrcholením byl Průvod dobrovolníků, který se včera odehrál v Brně a současně v dalších deseti městech.

Dobrovolníci mění svět, takové bylo heslo akce. Foto: Dagmar MaškováOd tří hodin byly na náměstí Svobody postaveny stánky reprezentující neziskové organizace jako Ratolest pomáhající znevýhodněným dětem, Youth for Youth organizující festival mladých pro mladé, nezávislé sociálně ekonomické hnutí Nesehnutí nebo Klub českých turistů. Hlavním heslem celého programu je „Dobrovolníci mění svět“. Organizátoři rozdávali samolepky, balonky a informační letáky. Vedle stánků byl umístěn papírový model zeměkoule, na který nejen účastníci průvodu, ale i náhodní kolemjdoucí, psali vykonané dobré skutky. „Cílem je ukázat, že lidé nemusí být nutně dobrovolníkem speciální organizace, aby dělali pro společnost něco dobrého,“ sdělila jedna z dobrovolnic Kristýna Marsová.

Na papírovou Zeměkouli se psaly dobré skutky. Foto: Dagmar Mašková

Za zvuku bubnů a za moderování komentátorů vyrazil průvod čítající několik desítek dobrovolníků a zástupců dobrovolnických organizací  na krátkou procházku centrem města. V čele s transparentem a modelem zeměkoule z velkého nafukovacího míče prošli přes Dominikánské náměstí, Zelný trh, ulici Minoritskou a Českou, aby upozornili na aktivity dobrovolnických organizací. Průvod byl asi po hodině ukončen opět na náměstí Svobody, kde dobrovolníci zapálili svíčky symbolizující plamen naděje pro dobrovolnictví a pokusili se seskupením vlastních těl vytvořit co největší písmeno D.

Klíčová slova: dobrovolníci, neziskové organizace, Rok dobrovolnictví

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.