14.04.2012 12:03


Dobrovolníci v Českém krase místo cestování pasou kozy

Autor: Barbora Kalincová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Je mnoho možností jak strávit léto. Ať už si chce někdo odpočinout od městského života nebo strávit pár letních týdnů v přírodě z jiných důvodů, přihlásit se jako dobrovolný pasáček koz se nabízí jako jedna z variant. Léto v přírodě může v mnohém obohatit.

Český Kras Dobrovolnické pasení koz a ovcí organizuje Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Alkazar v Českém Krase. „Jsme skupina lidí, které baví starat se o přírodu. Pasení koz a ovcí je jenom jednou z našich aktivit,“ říká koordinátorka směn pastev Zdenka Rezková. Pastva v chráněné krajinné oblasti poblíž Prahy byla obnovena v roce 2006. Akreditaci ministerstva vnitra pro vysílání dobrovolníků do terénu pak získala o čtyři roky později.

Na pastvě je důležité neštítit se zvířat. Foto: Hana VondrůZpočátku pásli členové organizace stádo sami, ale teď již mají spoustu dobrovolníků. „Většinou se hlásí vysokoškoláci, nebo čerství absolventi bez práce,“ popisuje Rezková. Vybírá je podle určitých kritérií, které ověřuje na osobním pohovoru. Člověk, který bude stádo pást, nesmí být submisivní, protože by ho zvířata nerespektovala. „Musí zvládnout pobyt v přírodě, být zodpovědní a fyzicky zdatní. Je dobré, když zájemci už mají zkušenost se zvířaty z domu,“ dodává Rezková. Stádo čítá do třiceti zvířat. Z toho je asi šest ovcí a zbytek jsou kozy.

Doba pobytu na pastvě záleží na domluvě s organizací. Někteří tam stráví pár týdnů, jiní třeba měsíc. „O pastevectví jsem se dozvěděla díky sestře, která informace našla na internetu. První víkend mi vše ukázal předešlý pasáček. Když jsem pak odcházela, zaučila jsem nováčka,“ vzpomíná jedna z dobrovolnic Jana Vondrů, která ve společnosti ovcí a koz strávila  minulý rok celé dva týdny. „Naučila jsem se, že se zvířáty to není jen tak a je zapotřebí je důsledně ošetřovat a dojit. Jednou za čas je potřeba stádo také přehánět po louce mimo ohradu. Stresující pak bylo vydržet sama v noci. Kolem byly jen tmavé lesy,“ vybavuje si Vondrů.

Být dobrovolným pasáčkem uprostřed Českého Krasu znamená ale i výlety po okolí. Poblíž se nachází hrad Karlštejn, lomy Malá a Velká Amerika, Koněpruské jeskyně a mnohá další zajímavá místa. Ve dnech odpočinku je dobrovolník může  navštívit. „Byly dny, kdy jsme jezdili hodně po okolí, ale někdy jsme měli práci na celý den. Pastevectví člověk rozhodně nemůžete brát jako dovolenou. Nejdřív si musí splnit povinnosti,“ sděluje Vondrů. V době volna dobrovolníci vyrábějí třeba i tvaroh. Podle slov Rezkové není výroba tvarohu nic obtížného.

Na okolních loukách jsou i jiná stáda. Spousta sedláků pase kozy a ovce pro vlastní obživu. Trávit léto staráním se o zvířata nemusí člověk v Česku jen v Českém Krase. „Stačí, aby oslovil organizace spravující vybranou lokalitu a domluvil se. Vím, že je možné zvířata pást i na Vysočině, nebo ve Valašských Kloboukách,“ uzavírá koordinátorka Rezková.

Klíčová slova: kozy, Český Kras, CHKO, Alcazar, léto, dobrovolnictví

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.