27.02.2015 10:02


Dobrovolníci uklízejí stadion Za Lužánkami

Autor: Kubala Radek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Posekat dřeviny, nanosit je na jednu hromadu a vyčistit tribuny. Takový úkol dostali dobrovolníci, kteří se ve středu rozhodli pomoct při úklidu legendárního brněnského stadionu Za Lužánkami. Organizátoři obnovy historického stadionu totiž na tento den vyhlásili první brigádu pro dobrovolníky, kteří se sami chtěli podílet na záchraně chátrajícího hřiště. Úklidu se zúčastnilo více než sto padesát lidí.

Takto vypadal stadion před začátkem prací. Foto: Radek Kubala

Brno – Brigáda oficiálně začínala v jednu hodinu odpoledne. Někteří dobrovolníci se však sešli už o půl hodiny dříve. Organizátoři na začátku požadovali pomoc lidí, kteří mají odbornou kvalifikaci na práci s pilou. Zpočátku se tedy sešla pouze hrstka dobrovolníků, kteří začali pomocí motorových pil kácet dřeviny, které během let chátrání vyrostly na tribunách. „Využili jsme jarních prázdnin, kdy má spousta školáků volno. Navíc někteří dřevorubci si vzali volno z práce, aby nám pomohli pokácet ty stromy, co rostou na tribunách." uvedl jeden z iniciátorů akce Marek Fišer.

Nejprve nastoupili dobrovolníci s pilama. Foto: Radek Kubala

Jedním z těchto dobrovolníků byl Tomáš Silák. Ten spolu s partou kamarádů vyřezal během celého dne půlku jednoho sektoru. Těší se i na další brigády, kterých se opět rád zúčastní. „Přijít sem je podle mě pro každého fanouška Zbrojovky povinnost a nutnost,“ řekl Silák.

Kolem druhé hodiny byl již stadion plný lidí. Foto: Radek Kubala

Stále více lidí začalo chodit kolem druhé hodiny. Nově příchozí pomáhali uklízet pořezané větve, odnášet nepotřebné věci nebo zametat tribuny. V té době se v areálu stadionu pohybovalo více než sto lidí.


Dobrovolníci se chopili smetáků a lopat. Foto: Radek Kubala

Později dorazil i Tomáš Vokoun, který kvůli práci nestihl začátek. Jeho úkolem bylo zametat nečistoty, které se nahromadily během odstraňování keřů. „Jsem fanoušek Zbrojovky už od mala. Spousta lidí mi ani nevěří, kolik jsem toho tady zažil, ani kolik sem dřív chodilo lidí,“ řekl Vokoun.

Ve vzduchu byla cítit solidární atmosféra. Foto: Radek Kubala

Atmosféra byla víc než přátelská. Mimo práci dobrovolníků se akce zúčastnili i lidé, kteří zdarma zajišťovali občerstvení pro unavené pracovníky. Za jednu z branek se mohli dobrovolníci přijít napít. „Podáváme tady horký čaj a kávu. Alespoň takhle chci přiložit ruku k dílu“ sdělil Filip Kaprál.

Ve vzduchu byla cítit solidární atmosféra. Foto: Radek Kubala

Jedna z dobrovolnic roznášela hladovým lidem koblihy. Na stadionu byla od začátku brigády a vydržela až do samotného konce. „Já jsem tady chodila před dvaceti lety na fotbal, takže mám po té době silnou nostalgii,“ řekla Olina Frydrišková.

Nejznámnější osoba celého projektu, Petr Švancara. Foto: Radek Kubala

Kolem třetí hodiny dorazila i jedna z nejvýraznějších postav celého projektu, fotbalista Petr Švancara. Právě on přišel s nápadem opravit slavný fotbalový stadion. Doufá, že se na tomhle stadionu rozloučí s vrcholovou kariérou. Švancara neskrýval nadšení nad solidaritou brněnských fanoušků. „Lidi, co přišli pomoct, zaslouží poděkování. Mají můj obrovský obdiv. Brigádou si sami začali opravovat stadion, který pro nás všechny hodně znamená. Ať jsou to zbrojováci, komeťáci nebo jenom fanoušci fotbalu, tak dneska potvrdili, že jsou to borci. Jsem rád, že na tom chtějí makat i v budoucnu. Jsem z toho opravdu nadšený," řekl.

bla

Celou středeční brigádu měl na povel Marek Fišer. Ten je jedním z iniciátorů akce, jejímž cílem je opravit chátrající stadion. „Je to neuvěřitelné, co se tady dneska dělo. Když jsme s tím nápadem přišli poprvé, spousta lidí nás měla za blázny. Práce jdou ale rychleji, než jsme všichni čekali,“ komentoval Fišer.

Kolem šesté hodiny večerní organizátoři celou akci ukončili. Podle jejich odhadů se na opravách podílelo více než sto padesát lidí obou pohlaví i různých věkových kategorií. Většina z nich se poté vydala do Hospody u Dána na guláš, který dobrovolníci dostali jako odměnu.

Stadion Za Lužánkami kdysi patřil k ozdobám prvoligového fotbalu. Zbrojovka Brno zde zažila svá nejlepší léta, v roce 1978 na tomto hřišti vyhrála ligový titul. Od roku 2001 však areál chátrá. V letošním roce se iniciativy chopil Petr Švancara. S několika přáteli opravují chátrající stadion.

Klíčová slova: Za Lužánkami, Fotbal, Petr Švancara, Zbrojovka Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.