25.10.2012 17:32


Do zahraničí s Evropskou dobrovolnou službou

Autor: Blanka Sigmundová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Vycestovat do zahraničí a neskončit na mizině? Žádný problém. Nejen v České republice funguje nespočet programů, které umožňují mladým lidem a studentům odjet na zahraniční pobyt, aniž by museli utratit veškeré dosavadní úspory.

Ivančice Rok v zahraničí s hrazeným ubytováním, stravou, jazykovým kurzem a kapesným. Zní to neuvěřitelně, ale opak je pravdou. Program Evropská dobrovolná služba umožňuje mladým lidem ve věku osmnácti až třiceti let vycestovat do cizího státu, získat nové zkušenosti a pomáhat rozvíjet místní komunitu.

Nadiya se svými přáteli z Ivančic, kde byla rok na dobrovolné službě. Foto: archiv Nadiyi Malovichkové

„Pár českých přátel mi o České republice hodně vyprávělo. To byl asi hlavní důvod, proč jsem se pro tuto zemi rozhodla,“ řekla dobrovolnice z Ukrajiny Nadiya Malovichková, která se do programu zapojila před rokem. Evropská dobrovolná služba je jedním z projektů Evropské unie, který se snaží aktivně zapojovat mladé lidi do společnosti a podporovat tak jejich soudržnost. Program umožňuje mladým lidem vycestovat nejméně na dva měsíce a nejdéle na rok do cizí země a zapojit se do dobrovolnické práce. 

„Většinou si lidé vybírají z projektů v zemích Evropské unie. Programu se můžou také zúčastnit lidé z partnerských států,“ dodala Malovichková. Kdokoliv se chce do dobrovolnické služby zapojit, musí podstoupit několikaměsíční zařizování. „Každý musí poslat svůj životopis a motivační dopis některé z organizací, které jsou v internetové databázi. Záleží taky na tom, jestli člověk cestuje v rámci Evropské unie. Pokud ne, musí zařizovat ještě víza,“ řekla Malovichková.

Martina pracovala devět měsíců v Německu ve volnočasovém centru. Foto: archiv Martiny VondráčkovéPo celou dobu programu má dobrovolník hrazené zdravotní pojištění, které zařizuje Evropská komise. Ačkoliv sociální pojištění program dobrovolníkovi nezaplatí, není tento druh pojištění povinný, takže ho zájemce platit nemusí. „Odjížděla jsem v roce 2008 a se zařizováním jsem měla docela velké problémy. Musela jsem se odhlásit u všeobecné zdravotní pojišťovny, kde neměli příslušný formulář. Navíc neexistovala kolonka dobrovolník, takže mi při návratu do České republiky nezapočítali devět měsíců odpracovaných v zahraničí,“ řekla bývalá dobrovolnice Martina Vondráčková. 

 

 

Nadiya pracovala pro sdružení volného času v Ivančicích a pomáhala s organizováním různých akcí. Foto: archiv Nadiyi Malovichkové

Dobrovolnictví se zaměřuje na různé oblasti – kulturu, děti a mládež, ekologii, sport nebo sociální péči. Hostitelské organizace, které zajišťují dobrovolníkovi práci, ubytování, jazykový kurz, stravu a měsíční kapesné jsou převážně neziskové organizace. „Pracovala jsem devět měsíců v Německu, přesněji v Seifhennersdorfu, v rekreačním středisku pro děti,“ dodala Vondráčková. 

Po příjezdu do hostitelské země se dobrovolníci seznamují s fungováním organizace. Velkou výhodou tohoto programu je taky fakt, že zájemce nemusí umět jazyk země, do které se chystá jet. Nemusí mít ani perfektní znalosti angličtiny. Podmínkou je pouze schopnost domluvit se anglicky na základní úrovni. Předpokládá se, že si dobrovolník díky jazykovým kurzům osvojí jazyk hostitelské země. „Neuměla jsem pořádně německy. Poprvé od maturity jsem byla někde sama. Měla jsem velké štěstí na partu kolegyň a kolegů, kteří mi se vším pomáhali,“ zmínila se Vondráčková. 

Martina měla hrazený také jazykový kurz. Foto: archiv Matriny Vondráčkové

Dobrovolníci dostávají měsíčně kapesné a peníze na jídlo. „Každý měsíc jsem dostala určitou sumu peněz na jídlo a vlastní výdaje. V různých zemích se výše kapesného liší. Záleží na tom, jaké jsou ceny potravin, služeb a podobně. Existuje dokonce index, podle kterého se dá přidělená hotovost vypočítat,“ dodala Malovichková. 

Evropská dobrovolná služba není jediným projektem Evropské unie, který umožňuje mladým lidem vycestovat do zahraničí, aniž by museli platit veškeré náklady. Mezi další programy, které mohou zájemci využít, patří například Mládež pro Evropu a Mládež ve světě. Nejen o Evropské dobrovolné službě, ale také o ostatních projektech Evropské unie zaměřených na mládež informují webové stránky www.mladezvakci.cz, kde jsou všechny důležité informace a přesný postup, jak se do programů zapojit.

Klíčová slova: zahraničí, program, dobrovolnictví

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Licsweete | 18. 11. 2012, 23:45
http://dihelpvilfe.hotbox.ru/prostitutkiukraina-goroda-gluhota-i-mobilnie-nomera.html Проститутки.украина. города глухота и мобильные номера http://grunalcufi.hotbox.ru/sayt-znakomstv-prostitutki-gkaliningrad.html Сайт знакомств проститутки г.калининград http://arnanmirip.hotbox.ru/samie-krasivie-i-luchshie-prostitutki-rossii.html Самые красивые и лучшие проститутки россии http://fresdinosemb.pochta.ru/prostitutki-starshe-45-let.html Проститутки стaрше 45 лет http://gallbesmingri.pochta.ru/ctg-17-1.html Проститутки пашковской http://dihelpvilfe.hotbox.ru/prostitutki-odessaa.html Проститутки одессаа http://tansamslladod.pochta.ru/ctg-5-1.html Проститутки с-пб видео ролики http://browunenlin.hotbox.ru/elitnie-prostitutki-yga-moskvi.html Элитные проститутки юга москвы http://rugcobeavemb.pochta.ru/prostitutki-ekaterinburg-dosug.html Проститутки екaтеринбург досуг http://xedtekofgo.pochta.ru/prostitutki-pitera-ne-dorogo.html Проститутки питера не дорого заказать проститутку в орле написать проститутке где снять проститутку в одессе проститутки уренгоя проститутки скрытая камера видео