16.03.2017 11:50


Do Stockholmu za 30 haléřů? S Honzovými letenkami je levnocestování hračka

Autor: Alice Šplíchalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Už více jak čtyři roky pomáhá lidem s výběrem těch nejlevnějších letenek. Tvůrce levnocestovatelského webu Jan Pavelka, pro většinu známý spíše jako Honza, se už od mládí věnuje všemu, co je spojené s dopravou. Od května 2013 na web Honzovy letenky přidává rady a tipy o cestování. „Zkouším to dělat tak, jak mě to baví a nechci se nechat ovlivňovat tím, co dělají ostatní,“ říká rodák z Pardubic o svém blogu.

Jan Pavelka Foto: Jan Pavelka

Co vás přivedlo k myšlence vytvořit Honzovy letenky?

Už od gymplu jsem se zajímal o létání, na Vysoké škole jsem pak začal pokukovat přímo i po letenkách. Dá se říct, že jsem začal létat díky aerolince SkyEurope, která nabízela jako první z Prahy a okolních letišť letenky za rozumnou cenu. Postupem času jsem se rozhodl psát i blog o tom, co mě baví, a tak vznikly Honzovy letenky.

Kdo stojí za celým webem?

Vznik webu byl celkem zajímavý. S několika kamarády jsme se shodou okolností ocitli bez práce. Dali jsme tak hlavy dohromady a rozhodli se vytvořit tým, ve kterém každý bude dělat projekty, které ho baví a vzájemně si při jejich provozu budeme pomáhat. Všechny tipy na Honzovy letenky píšu jen já, kolegové ale i kamarádi mi pak pomáhají s provozem webu. Jeho prakticky první zkušební verze byla spuštěna v květnu 2013, od té doby jsme web už několikrát předělali, doplnili o novinky a letos tomu budou tak čtyři roky od jeho spuštění.

Máte s webem nějaké plány do budoucna?

Plánů je neuvěřitelné množství, bohužel limitující je čas. Proto jsem se rozhodl více zapojit všechny návštěvníky a fanoušky webu. Nicméně i tak se nám podaří spustit nové funkce webu už během několika týdnů. Bude tak možné sledovat plošně veškeré akce do vybraných destinací, najít spolucestovatele nebo se dozvědět cenné informace o dané destinaci přímo od zdroje.

Jak funguje financování takového projektu?

Na webu je umístěna reklama od společnosti Google. Další příjem je z provizí od prodejců letenek, kam ale míří asi jen 10 % mých tipů. Pokud chcete dělat nějakou věc dobře, nemůžete primárně koukat na výdělečnost. Hodně dlouho jsme museli Honzovy letenky dotovat. Myslím ale, že to mělo smysl a lidem se ten projekt líbí. Přeci jen máme dnes 130 tisíc fanoušků na Facebooku.

Jak byste definoval vaši typickou cílovou skupinu?

I vzhledem k tomu, kolik máme denně návštěv, lze jen těžko uvažovat o nějaké úzce specifikované skupině uživatelů. Denně dostávám desítky dotazů na letenky od studentů na střední škole po cestovatele spokojeně si užívající důchod. Každý má navíc naprosto jiné priority. U každého příspěvku se tak najde skupina lidí, kteří jsou z letenky nadšení, naopak pro jinou skupinu je to letenka nezajímavá. Na to ale nemůžu koukat a ani nechci nabídky nějak cílit. Pokud se mi nějaká letenka líbí, tak na ni dám tip bez ohledu na to, že je třeba zajímavá jen pro nízký počet uživatelů.

Existuje nějaká konkurence?

Na konkurenci se mě poslední dobou ptá spousta lidí. Já to v nějakém zásadním konkurování s dalšími nevidím. Samozřejmě jsou weby nebo blogy o levných letenkách a přibývají stále další. Zkouším to dělat tak, jak mě to baví a nechci se nechat ovlivňovat tím, co dělají ostatní. I v tom si myslím, že některé tipy na Honzových letenkách jsou poměrně výjimečné.

Jaké kroky musíte podniknout před finální publikací příspěvku?

Ono moc času na finální úpravu před publikací není. Když se jedná o nějakou dobrou akci, roli hraje hlavně čas. Čím dříve nabídku zveřejním, tím více uživatelů má šanci letenku nakoupit. Jindy si samozřejmě s příspěvkem více vyhraju a doplním i nějaké vlastní tipy.

Doporučujete cestovatelům i ubytování nebo zde najdou pouze rady týkající se cesty?

Pokud mám vlastní zkušenost nebo mám nějaký oblíbený server s fajn nabídkou, ohledně ubytování poradím. Obecně si ale myslím, že je možná i kontraproduktivní ubytování doporučovat. Nabídek ve všech oblíbených destinacích jsou stovky, každý má jiné preference, a hlavně v různých termínech se mohou ceny lišit i o 100 %. Existují portály, které vám najdou nejvhodnější nabídku jak z hlediska preferencí, tak i ceny.

Jaký nejlepší „levnotip“ jste kdy zveřejnil?

V té záplavě levných letenek je hodně těžké vybírat nějakou, která by vyčnívala nad ostatní. Po Evropě se dají bez problémů koupit letenky za několik korun, dokonce jsem letěl i do Stockholmu za 30 haléřů. Na druhou stranu ale není cena vždycky tím nejvyšším hodnotícím měřítkem. Poslední dobou mě baví třeba cesty kolem světa, případně nějaké multi-city letenky do zajímavých destinací, které sice stojí více, ale mají minimálně pro mě větší přidanou hodnotu.

Zkoušíte na vlastní kůži tipy, které na stránkách zveřejňujete?

Ano, snažím se cestovat, obvykle si stihnu proletět něco jednou měsíčně. Nejradši mám ale kratší lety do méně známých destinací. O vybrané zemi a místní kultuře se tak dozvíte mnohem více než v profláknuté destinaci plné zahraničních turistů.

Co byste doporučil začínajícímu levnocestovateli?

Je to pouze o tom vzít batoh, rezervovat letenku a vydat se na cestu. Nabídek je dnes opravdu spousta. Pokud budete stále váhat, přepočítávat a pročítat si negativní recenze, přijdete o spoustu zážitků, které by vám výlet přinesl. Já mám dnes za sebou asi 50 tripů a nelituju ani jednoho.

Klíčová slova: Honzovy letenky, levnocestování, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.