22.04.2020 13:02


Do školy na konzultaci. Studenti posledních ročníků dostali výjimku ke vstupu na univerzitu

Autor: Zdeněk Bláha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Od pondělí mohou studenti posledních ročníků Masarykovy univerzity do jejích budov. Ke vstupu studenti potřebují podepsané elektronické prohlášení o bezinfekčnosti.

Studenti se opět budou moci pohybovat v prostorách univerzity (Zdroj: Masarykova univerzita)

Brno – Více než měsíc se studenti posledních ročníků Masarykovy univerzity (MU) radili s vedoucími o svých bakalářských, diplomových a doktorských pracích pouze dálkovou formou. Od pondělí jim kvůli konzultacím a závěrečným pracím udělil rektor MU Martin Bareš výjimku ze zákazu vstupu do budov školy.

Studentka posledního ročníku bakalářského studia na Fakultě sociálních studií MU Jana Kopecká nové změny nejspíš nevyužije. „Přijde mi, že ze zdravotního hlediska, bude bezpečnější konzultovat vše na dálku. Nemám v plánu jít do školy,“ vysvětlila Kopecká a krátce dodala, že zdraví je pro ni nejdůležitější.

Ke vstupu do budov univerzity studenti potřebují elektronické čestné prohlášení o bezinfekčnosti. Jím stvrzují, že nejsou v nařízené karanténě, a že se u nich v posledních dvou týdnech neprojevily příznaky virového infekčního onemocnění. Vyřídit si ho mohou v Informačním systému MU několika kliknutími.

Sice jsou pro studenty, kteří nyní nepíší svou závěrečnou práci, dveře univerzity ještě stále uzavřené, ale možnosti studia jim usnadnila Ústřední knihovna Filozofické fakulty MU. Zdejší knihovníci začali od úterý okénkem Čítárny v ulici Arne Nováka půjčovat literaturu, kterou si po přihlášení do univerzitního účtu studenti mohou objednat v katalogu knihovny. Do hlavní budovy knihovny sice studenti vstupovat nesmí, ale knihy si mohou vypůjčit, aniž by museli vstoupit dovnitř.

K uvolnění svolil rektor až po vydání opatření Ministerstva zdravotnictví České republiky. Ministr Adam Vojtěch (ANO) v něm povolil studentům posledních ročníků nejen vstup  do prostor vysokých škol, ale i do knihoven a studoven, aby si mohli vyzvednout nebo vrátit studijní literaturu.

Ne všechny fakultní knihovny ale mají takové možnosti. „V omezeném režimu je přístupná knihovna na Filozofické fakultě. Naopak knihovna na Fakultě sociálních studií přístupná není, protože je součástí budovy a není lehké uvnitř kontrolovat množství lidí,“ přiblížila situaci mluvčí MU Tereza Fojtová. 

Podobná rozvolnění se týkají  i Univerzity Palackého v Olomouci (UP). Konzultovat závěrečné práce a udělat si některé zkoušky mohou absolventské ročníky, avšak za splnění několika bezpečnostních pravidel. Podle mluvčí UP Gabriely Sýkorové Dvorníkové tuto možnost studenti nevyužívají. „I přes částečné uvolnění pravidel zatím většina studentů komunikuje s vyučujícími online formou,“ popsala.

Kromě toho začala tamější centrální knihovna UP na Zbrojnici vydávat literaturu skrze okénko. „Po dvou metrech jsme umístili kužely pro případ, že by se utvořila fronta. Knihovníci a knihovnice pravidelně dezinfikují stůl pod výdejovým okénkem. Mají roušky a rukavice,“ přiblížila bezpečnost výdeje knih Sýkorová Dvorníková.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, MU, muni, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.