05.04.2011 14:13


Do politiky se už nevrátím, tvrdí Ivan Holoubek

Autor: Vladimíra Dostálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Ivan Holoubek patří jako jeden z kandidátů na rektora mezi nejvýznamnější osobnosti univerzity. Většina studentů i akademiků ho zná pouze po profesní stránce. Jaký je Ivan Holoubek mimo akademickou půdu?

Ivan Holoubek už zodpověděl mnoho dotazů, které se týkají jeho kandidatury na místo rektora. Jeho úmysly a plány, které se týkají univerzity, jsou tak již známé. Ivan Holoubek však není jen vědec a učitel. Je také osobnost, která má své zajímavé zájmy a názory na svět.

V projektu Vize jste vyjmenoval deset hodnot (nelhat, nekrást, nepodplácet, nezávidět, být hrdý na svou zem, na naši historii a úspěchy, být schopen ctít a respektovat jiné, poučit se ze svých chyb, být schopen přijmout kritiku, být zdravě ctižádostivý). Dodržujete je?

Snažím se o to (smích). Jsou to moje osobní hodnoty, kterými se řídím, nemají však spojitostIvan Holoubek  přemýšlí o svém krátkém členstvím v ODS. s křesťanským desaterem. Samozřejmě, jak se člověk vyvíjí, hodnoty se mění, ale toto jsou pro mě stálé ideály, hodnoty, podle kterých se snažím žít a pracovat.

Jste nejstarším kandidátem. Berete to jako výhodu nebo překážku?

Překážkou bude to, že budu starý (smích). Na druhou stranu jsem měl možnost nasbírat dost manažerských, odborných i diplomatických zkušeností na národní, ale především mezinárodní úrovni. Teď když do toho jdu, jdu do toho na sto procent. Už nebudu mít tendence odbíhat k dalším odborným činnostem.

Byl jste před svou kandidaturou členem ODS. Jaké hodnoty s touto stranou sdílíte?

Programově je mi strana blízká, ale potýká se s řadou stranických problémů a zahleděností do sebe. Byl jsem členem pouze rok, proto jsem se ani k žádné aktivitě, kromě placení příspěvků, nedostal. Měl jsem vizi pomáhat v Brně-venkově se záležitostmi spjatými se životním prostředím, protože politika ODS týkající se životního prostřední má daleko k ideální podobě. Bohužel k tomu nedošlo.

Když se nestanete rektorem, pustil byste se do politiky znovu?

Nedovedu si představit, že bych se k tomu vrátil. Rád bych se i nadále věnoval vědecké činnosti v Centru pro výzkum toxických látek v prostředí, expertní činnosti na národní i mezinárodní úrovni a rád bych napsal učebnici o chemii životního prostředí.

Ještě před revolucí jste byl členem komunistické strany. Bylo to pod tlakem nebo dobrovolně?

Bylo to rodinným zázemím i určitými představami, které o tom člověk měl. Stála za tím také snaha omezit některé problémové tlaky ve straně i ve společnosti. Nevím, jak moc se mi to dařilo, ale nejsem si vědom, že bych v téhle své činnosti někomu ublížil. Po revoluci jsem ze strany vystoupil. Zastávám osobní krédo, že by se tito lidé neměli nejméně deset let v politice objevit, a sám jsem ho dodržel.

Litujete, že jste se nevydal na dráhu historika či filozofa, jak jste měl po střední škole v plánu?

Asi ne. To co dělám, dělám rád. Je to už dlouhá doba, nemá cenu toho litovat. Oba obory, filozofie i historie, mi zůstaly jako koníček. Jsou i další oblasti, ke kterým bych se rád jednou vrátil, například alchymie. Navíc se tyto záliby u mě spojují s fotografováním. Rád fotím historická místa a města.

Chtěl jste se stát také kuchařem. Vydržela vám tato záliba?

Kuchařem jsem chtěl být na základní škole a dodnes mě to drží. Nejčastěji vařím o víkendu pro rodinu a své přátele. Asi nejraději dělám steaky. Snad se to dá konzumovat. Ne, určitě, alespoň podle jejich reakcí (smích).

Na svých facebookových stránkách uvádíte jako nejoblíbenější film seriál M.A.S.H. V čem je vám blízký?

Považuji jej za brilantní nadsázku. Druhým důvodem je pro mě hlavní hrdina Hawkey, který je má krevní skupina, naprosto a se vším všudy. Viděl jsem M.A.S.H. nespočetněkrát, mám ho na DVD a mohu se něj dívat kdykoliv na kteroukoliv část, nádherný relax přes absurditu válečné situace. 

Jaký vztah máte k hudbě? Chodíte na koncerty?

Naposledy jsem byl na Blue Effect tady v Brně. Nejsem v hudebních žánrech ortodoxní. Stejně jako například víno rozděluji hudbu na dobrou a špatnou. Moje srdeční záležitost je Hradišťan. Na moji oslavu narozenin přijede právě cimbálovka z Hradišťska. Mojí další láskou jsou kytaristé jako Eric Clapton, B.B. King nebo Radim Hladík. Rád poslouchám i klasiku. Mám rád Bacha a renesančně barokní hudbu, nejraději v provedení Jordi Savalla. Obecně hudbu potřebuji jako hudební kulisu, jako inspiraci.

 

Klíčová slova: rektorské volby, Ivan Holoubek, vzdělání v ČR

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.