26.11.2012 16:59


Do podnikání je nutné jít na sto procent, říká Filip Keresteš

Autor: Monika Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Podnikání je snem mnoha lidí. V dnešní poměrně nejisté době je odvážné rozjet vlastní firmu. O tom, jaké je být podnikatelem a studentem v jednom, mluvil Filip Keresteš, zakladatel Smalls.cz.

Brno Filip Keresteš je studentem Fakulty multimediálních komunikací Baťovy univerzitě ve Zlíně. Své studium zužitkoval ve vlastním podniku. Provozuje fashion e-shop se spodním prádlem, je oficiálním distributorem značky Skafandr a snaží se tak konkurovat nekvalitnímu zboží dováženému z Asie.

Filip Keresteš nabízí kvalitní a ručně šité spodní prádlo a zákládá si na kvalitě.Přibližte čtenáři, v čem konkrétně podnikáte?

Podnikám v oděvním průmyslu a snažíme se prorazit s českou streetovou značkou Skafandr. Je to   trochu boj s větrnými mlýny. Snažíme s konkurovat značkám, které šijí v Číně s mnohem nižšími náklady. My prodáváme kvalitu, preciznost a design. Prodáváme věc, kterou navrhují a vyrábí Češi. Také materiály jsou z České republiky a v neposlední řadě jsou výrobky prodávány čistě českou firmou.


Co vás k podnikání přivedlo, respektive co byl první impulsem?

Největší motivací pro začátek byla snaha něco dokázat. Nejvýraznější impuls přišel ve chvíli, kdy jsem byl na brigádě a došlo mi, že není na co čekat. Je to jako u cvičení. Nejtěžší je zvednou se a vyjít ven. První krok je nejtěžší, ať děláte cokoliv. Přestat se vymlouvat a začít pracovat na svém není snadné. Je nutné vyměnit „proč“ za „jak“. Ale už odmala jsem měl sen, že budu součástí světa oděvních značek.


Jak náročné bylo skloubit školu a podnikání? Nakolik je to časově náročné?

Dá se to zvládat. Nejdůležitější je, jakou máme motivaci. U vysokoškoláků je normální, že mají bokem brigádu. My pracujeme na svém, s nadšením a podle sebe. A hlavně, nepracujeme pro někoho jiného. Jen na sebe. Ten pocit je prostě parádní.
Nedá se ale popřít, že je to časově náročné. Dost dobře si nepamatuji, kdy naposledy jsem měl volný den. Zkrátka pořád je na čem pracovat a co zlepšovat.


Kolik lidí se na vašem podnikání podílí?

Zakládali jsme projekt ve dvou. Teď už kolem sebe máme „tým“ studentů.


Ulehčila vám školní teorie podnikání?

Pokud se bavíme o zkušenostech tak určitě. Škola přinese spoustu znalostí z oboru, kontaktů na lidi, kteří dělají podobnou věc. Je to hrozně inspirativní. V tomhle nám škola pomohla výrazně. Ze strany školy ale žádné ústupky nemáme, nemáme individuální studijní plán.


Myslíte, že jako podnikající studenti máte nějaké výhody oproti jiným podnikatelům?

Máme nadšení, jsme flexibilní a přístupní. Nemáme pracovní dobu, nic nás neomezuje. Zatím nás netíží závazky, ať už vůči zaměstnavateli nebo rodině. Podobně lze fungovat ale jen teď, během studia. Všichni jednou přejdeme na druhou stranu barikády. Je to tak správně. Z toho důvodu vždycky bude prostor pro nové projekty mladých lidí.


Může člověka podnikání při studiu živit, nebo je to zatím pořád víc koníček než možnost slušného výdělku?

Neděláme na Smalls.cz  zadarmo. Ale v současné situaci investujeme maximum úsilí a peněz do rozvoje. Peníze pro nás teď nejsou prioritou a jedinou motivací. Děláme to, co nás baví. To je cesta, která podle nás funguje. Jsem největším fanouškem našich produktů, žiji tím. Největší odměnou je pochvala toho co děláme. Když zákazník řekne:„Nikdy jsem nevěřil, že kalhoty můžou tak parádně sedět,“ tak nás to motivuje jít dál.


Jakou největší překážku jste zatím museli překonávat?

Neustále se pereme s  vizuální prezentací. Produkty máme parádní, ale pořád pracujeme na tom, aby vypadaly co nejlépe i na webu. Stále na tom pracujeme a vylepšujeme. Překážky si nepřipouštíme. Když se objeví komplikace, tak to prostě vyřešíme. Zní to jednoduše a jednoduché to je. Někdy člověk musí umět dělat kompromisy, někdy musí být diplomat, ale patří to k životu a k podnikání obzvlášť.


Jaké máte podnikatelské plány do budoucna?

Zcela upřímně, nestíháme moc snít a vytyčovat si cíle. Spíš se natahujeme po příležitostech a snažíme se je maximálně využít. Nemůžu přesně říct, co bude za tři dny, natož plánovat kam se máme dostat. Chceme být úspěšní, chceme změnit myšlení lidí a chceme udělat něco, na co můžeme být hrdí.


Co byste poradili studentům, kteří by ještě před získáním titulu chtěli rozjet vlastní podnik?

Je důležité v sobě najít to odhodlání. Člověk radši přemýšlí nad tím, co mu brání, než jak by mohl zábrany překonat. Neustále o věcech jen mluvíme a nic se neděje. Víc zábran a výmluv je v hlavě než ve skutečnosti. Takže jít do toho na sto procent. A taky je potřeba si promyslet, jestli to co dělám, má potenciál.

Klíčová slova: Filip Keresteš, studentské podnikání

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.