13.03.2016 21:35


Do konce Six Nations zbývá jen týden. Ragbyová Anglie vyhlíží vítězství

Autor: Růžena Machálková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Neoficiální ragbyové mistrovství Evropy nabídne fanouškům příští týden poslední kolo. Napjatou atmosféru Poháru šesti národů sledovalo již od února nejen množství fanoušků ve vyprodaných stadionech, ale i vzrůstající počet českých nadšenců doma u televize. O prestižní titul tradičně bojují týmy Anglie, Irska, Skotska, Walesu, Francie a Itálie. Na konci předposledního týdne je Anglie jediným týmem, který doposud zůstává neporažen.

Praha/Londýn  ̶  Poslední kolo proslulého poháru Six Nations odehrají přední týmy evropské ragbyové scény příští týden. Již nyní je však jasné, že vítězem letošního neoficiálního evropského mistrovství se s největší pravděpodobností stane dosud neporažený anglický tým. Italové společně se skotským týmem naproti tomu bojují na konci tabulky.

Poháru Six Nations se od jeho vzniku v roce 1883 původně účastnily pouze Anglie, Irsko, Skotsko a Wales, posléze přibyla Francie, čímž se název změnil na Five Nations (Pohár pěti národů). Teprve v roce 2000, kdy byla přizvána Itálie, dostal šampionát svůj současný název. Neoficiální ragbyové mistrovství Evropy je mimo jiné typické tím, že každý tým hraje s každým týmem pouze jednou. Celkem je tedy na turnaji každoročně k vidění celkem patnáct zápasů.

Příští týden tak fanoušky čekají poslední tři souboje, a to mezi Walesem a Itálií, Irskem a Skotskem a Francií a Anglií. „Anglie skládá 'reparát' po loňském podzimu, kdy na domácím Mistrovství světa naprosto nečekaně vypadla už v základní skupině, takže se teď musí snažit,“ komentuje dosavadní vývoj hráč za seniorský tým Ragby Zlín Jan Navrátil.

Maxi Medard se pokouší prolomit obranu Irska (Foto: www.francebleu.fr)


Nyní jsou Angličané nově pod vedením australského trenéra Eddieho Jonese, který během minulého Mistrovství světa takřka vstoupil do historie jako hlavní trenér Japonska. Jones svůj úkol zatím plní podle plánu, jeho tým zůstává zatím jako jediný bez prohry. V opačné situaci se ale nachází tým Itálie, která ještě ani v jednom kole letošního ročníku neskončila jako vítěz. Společně s Italy na konci tabulky bojuje skotský tým.

Francouzi po letech nevýrazných výkonů nezaznamenali větší úspěch ani na Mistrovství světa. I proto byl povolán na pozici hlavního trenéra Guy Novèse, který již úspěšně dovedl k mnoha triumfům francouzský Toulouse. Co se týče šance irského týmu na získání titulu v letošním Six Nations, Irové svůj třetí triumf v řadě už nemají šanci obájit, o čemž vypovídá právě prohra s Francií.

„Jako celkového vítěze podle dosavadních výsledků vidím Anglii. Co se týče ostatních týmů, progres vidím i na straně Skotska, které bohužel v posledních letech bojovalo spíše o nejspodnější příčky,“ hodnotí trojnásobný účastník Mistrovství Evropy do dvaceti let za Českou republiku Jan Smiřický.

Po včerejším vítězství Anglie nad Walesem je anglický tým skutečně krůček od celkového prvenství. Poslední zaváhání anglických favoritů může přijít už jedině v posledním kole letošního šampionátu, které se uskuteční příští sobotu. Omluva zklamaným fanouškům za zkažené Mistrovství světa by nicméně byla daleko působivější, kdyby tým zůstal i na konci turnaje bez porážky. K celkovému vítězství by si v takovém případě mohli Angličané do Londýna přivézt i Grand Slam, trofej pro tým, který vyhraje všechna utkání v turnaji. Toto významné ocenění zatím v historii Six Nations získaly všechny týmy, s výjimkou Itálie.

„Co se týče samotných hráčů, já osobně bych letos vyzdvihl hlavně výkony Dana Biggara, který se stal oporou týmu zejména díky svým skvělým kopům a organizaci hry, a také Angličana Mara Itoje. Ten ve svých jednadvaceti letech a teprve ve svém druhém zápase v základní sestavě získal ocenění muže zápasu,“ uzavírá Smiřický.

 

Klíčová slova: rugby, Six Nations, Pohár šesti národů, ragby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.