03.03.2013 22:01


Do knihovny nejdu, stáhnu si to na netu

Autor: Barbora Chudíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Opravdu vyhrál internet a všechny zbraně virtuální reality nad starou dobrou učebnicí s ohnutými rohy? Nebo mezi námi přece jen zůstali tací, kteří na knihy nedají dopustit?

Brno  Předsevzetím každého studenta na začátku semestru bývá, že se bude pravidelně až do zkouškového období učit, aby toho pak na něj nebylo moc. Ne vždy ale tyto plány vycházejí a alkoholové večírky často dostávají přednost před sezením nad knihami. Velmi rychle se zvyká na pravidlo, že to, co není povinné, se nemusí. A tak na ranní přednášku v osm hodin dojde opravdu málokdo. Nelze si také nevšimnout přeplněných lavic první týden semestru a jejich postupného vyprazdňování v dalších týdnech. Na druhou stranu, velmi často se na návštěvnosti podepisuje také záživnost předmětu a um daného profesora. 

„Baví mě přednášky, na kterých profesor dokáže svým výkladem zaujmout. Když pouze suše čte ze svých poznámek, udržuje se pozornost těžko,“ tvrdí student Václav Kačer. Faktem ovšem je, že když už student na přednášku dorazí a je vybaven svým notebookem nebo tabletem, nevyužívá ho ve většině případů k zapisování poznámek. Raději brouzdá na intenetu nebo sleduje, co se děje na Facebooku. „I z toho důvodu notebook na přednášky nenosím. Vím, že bych nedával pozor a surfoval na webu. Když si zapisuji poznámky do sešitu, více si toho zapamatuji,“ dodává Kačer. 

Trend učení se z počítače stále stoupá. „Studenti častěji než po knize sahají po počítači a internet využívají jako hlavní informační zdroj. Na internetu však často odborné materiály vůbec nejsou. Někteří studenti navíc nedokáží rozlišovat kvalitní zdroje,“ uvádí pedagožka Vendula Marešová. Studenti tak k učení nejčastěji využívají studijní materiály zveřejněné vyučujícím, jimiž jsou hlavně prezentace nebo skripta. K hledání potřebných informací také dobře slouží sociální sítě. Snad každý obor má na Facebooku svou skupinu, kde lze sdílet společné materiály a hledat rady od spolužáků.

I když je internet všemocný, ne všechny knihy či materiály na něm lze najít. Pro některé odborné publikace je třeba dojít do univerzitní knihovny. „I přes nadvládu počítačů se knihy půjčují pořád stejně, žádný pokles jsme nezaznamenali. Více se knihy půjčují na podzim než na jaře. Zřejmě jsou zimní semestry náročnější než ty letní. Ve zkouškovém období studenti knihovnu tolik nenavštěvují, proto je omezená i otevírací doba,“ říká knihovnice Fakulty sociálních studií Blanka Farkašová. Podle statistik Ústřední knihovny Fakulty sociálních studií za minulý rok knihovnu navštívilo nejvíce studentů v říjnu a listopadu, kdy se měsíční návštěvnost pohybovala okolo dvaceti dvou tisíc. V listopadu 2012 bylo vypůjčeno téměř pět tisíc knih. 

V knihovně je většinou narváno, často bývá problém sehnat volnou židli. Foto: Barbora Chudíčková

Klíčová slova: knihovna, učení, vysokoškoláci, knihy, studium, internet

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.