27.03.2012 12:00


Do evropských měst je možné letět za pár set korun

Autor: Michaela Římanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Cestující mají mnoho možností, jak šetřit na nákladech. Spaní v levných hostelech, vlastní stravování a také využívání nabídek nízkonákladových leteckých společností. Ty nabízí letenky po Evropě za pár set korun. Stačí se jen zorientovat v jejich systému.

Brno Z České republiky v loňském roce létalo šest společností s označením low cost, tedy nízkonákladových dopravců. Ty nabízí mnohem levnější letenky než velké letecké společnosti. Je to však na úkor pohodlí a komfortu. „V letadle je mnohem méně prostoru a v ceně není jídlo. Veškeré občerstvení je za poplatek. Cena letenky ale všechny tyto nedostatky vynahrazuje,“ řekl Ondřej Bojov, který s nízkonákladovými společnostmi cestuje několik let. Nevýhodou těchto společností je, že cena letenky nezahrnuje poplatek za zavazadlo do úložného prostoru letadla. Za to si zákazníci musí připlatit až patnáct set korun. Existuje ale možnost vzít si s sebou do letadla příruční zavazadlo o váze až deset kilo. Většina toho využívá a za další si nepřiplácí.
výhled z letadla,autor Michaela ŘímanováZ brněnského nebo z pražského letiště společnosti nejčastěji  nabízejí levné lety do Londýna, do Milána nebo do Říma.

Letenku do těchto destinací je možné pořídit od tří set korun. Je však nutné počkat si na slevové akce. Jinak se cena  může vyšplhat až k několika tisícům. „Nabídka low costů z českých měst je ve srovnání s jinými evropskými zeměmi malá. Pokud chcete do jiných zemí než Itálie, Španělska a Anglie, je lepší se dívat na odletová místa odjinud než z Česka,“ doporučil cestovatel Jindřich Mitura. Téměř v každém evropském státě najdete letiště, kde přijímají letadla nízkonákladových společností. Cestující tak mají možnost kombinovat odlety z různých zemí, aby se dostali na své vysněné místo. „Loni jsem byla na Kanárských ostrovech. Letěla jsem z Bratislavy přes Paříž na ostrov Tenerife. Za zpáteční letenku jsem zaplatila asi čtyři tisíce,“ uvedla studentka Michaela Vanková.

Nízkonákladové letecké společnosti se v posledních letech stávají oblíbeným způsobem dopravy. Jejich služeb využívají nejen studenti, kteří si nepotrpí na velký komfort, ale také rodiny, které si díky nim mohou zařídit levnou dovolenou, nebo vycestovat za příbuznými do zahraničí. „S nízkonákladovkami létám třikrát ročně do Londýna za rodinou. S normálními leteckými společnostmi bych si to tak často dovolit nemohl,“ řekl lektor angličtiny John Sanders.

 

Brněnští studenti odpovídali u jaké společnosti, do jaké země a za kolik korun si koupili nejvýhodnější letenku.

Silvia Christovova, 22 let, studentka chemie, Brno

Silvia Christovova, autor Michaela Římanová

Nejvýhodnější letenku jsem si koupila za šestapadesát eur, využila jsem tehdejší akční  nabídky společnsoti. Bylo to asi před třemi lety a letěla jsem do Bulharska do Sofie se společností Flyniki.com. V ceně zpáteční letenky bylo i zavazadlo.

Marek Špeta, 24 let, student elektrotechniky, Brno

Marek Špeta, autor Michaela Římanová

Měl jsem koupenou zpáteční letenku do Barcelony u společnosti Ryanair za šest set korun. Ale onemocněl jsem a nemohl jsem letět. O peníze jsem tak přišel, protože nízkonákladové společnosti většinou nevrací peníze za zakoupené letenky. V ceně jsem měl pouze příruční zavazadlo.

Lucie Pazderková, 21 let, studentka žurnalistiky a veřejné politiky, Brno

Lucie Pazderková, autor Michaela Římanová

Nejlevněji jsem letěla do Malágy do Španělska za tři sta korun se společností, která během našeho pobytu zkrachovala. Na zpáteční cestu jsme si tak museli koupit novou letenku u jiné společnosti. Na cenu ani společnost si už nepamatuji, ale bylo to určitě víc než tři stovky.

Aleš Mynařík, 25 let, student strojírenství, Brno

Aleš Mynařík, autor Michaela Římanová

Asi nejvýhodněji jsem letěl na Mallorcu. Zpáteční cesta mě stála osm set korun, ale zavazadlo jsem měl pouze příruční. Letěl jsem se společností Ryanair.

Klíčová slova: nízkonákladové lety, cestování

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.