01.04.2012 13:13


Do ciziny za přivýdělkem se Čechům příliš nechce

Autor: Ivana Holzbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Zlepšit si angličtinu, vydělat peníze a nasbírat zkušenosti. To vše lze stihnout za pár měsíců pracovního pobytu v cizině. Pracovní příležitosti mohou studenti najít v Anglii, USA, Kanadě, na Novém Zélandu či v Austrálii.

Brno Blíží se letní prázdniny a s nimi pro studenty i možnost vyjet na pár měsíců do zahraničí přivydělat si. Příležitosti jsou různé, třeba práce au-pair, Work and travel nebo výpomoc na letních táborech pro děti. Češi ale většinou nejsou ochotní opustit své partnery, rodiny a přátele a strávit alespoň tři měsíce v cizině. „Češi moc cestovat nechtějí. Například do Kanady může pracovní vízum obdržet čtrnáct set Čechů ročně. Loni tuto příležitost využilo ale jen tři sta. Oproti tomu Slováci mají k dispozici osm set víz a hned začátkem roku se jejich kapacita naplní,“ řekl Lukáš Kerhart z agentury zajišťující pobyty v zahraničí.Lukáš Kerhart

Pracovní místo v cizině lze nejsnadněji sehnat prostřednictvím agentury, která ho za poplatek zajistí. „Myslím si, že některé agentury mají poplatky hodně vysoké, ale cestování je zase bezpečnější,“ okomentovala studentka Monika Holbová. Pokud má student dobré jazykové znalosti, může vyjet do ciziny také na vlastní pěst. „Než seženete práci, tak mnohdy utratíte za cestu, ubytování a jídlo stejnou částku, jakou byste zaplatili agentuře, která to udělá za vás,“ dodal ale Kerhart.

Asi nejjednoduší možností, jak si v zahraničí přivydělat, je pracovat jako au-pair. Hostitelská rodina poskytne pečovatelce o děti ubytování, stravu, hradí jí kapesné a někdy i jazykový kurz. Navíc je jí v mnohém oporou. Neobvyklou příležitost  zase nabízí i pobyt Work and travel ve Spojených státech amerických. Část pobytu účastníci pracují, nejčastěji v plážových barech, restauracích či hotelech, a část stráví cestováním. Zajímavá je například práce plavčíka. Zájemci o tuto pozici však musí před odjezdem absolvovat plavecký kurz, kurz první pomoci a uspět při pohovoru v angličtině a v písemném testu. Vyjet na Work and travel do USA mohou ale pouze studenti vysokých či vyšších odborných škol.

Typ práce vykonávané v zahraničí se odvíjí především od jazykové úrovně pracujícího. Kromě au-pair a práce v hotelech a cestovním ruchu se také často objevuje možnost vydělávat si například na novozélandských farmách. Právě tam přijíždí lidé ze všech koutů světa. Zdokonalit svou angličtinu mohou studenti nejen v USA, Anglii či na Novém Zélandě, ale i v Austrálii. Přivydělat si tam ale nemůže každý. Kromě práce musí cizinci v této zemi také studovat, jinak vízum nedostanou.

Jaké jsou možnosti práce a studia v zahraničí se studenti mohli dozvědět ve čtvrtek večer na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. „Studuji cestovní ruch, takže práce v zahraničí by pro mě byla určitě dobrou zkušeností. Ale velký výdělek v tom nevidím. Myslím si, že třeba v případě Work and travel to, co člověk vydělá, také utratí,“ řekla Gabriela Flešárová.

Klíčová slova: práce v zahraničí, au-pair, work and travel

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.