28.04.2018 18:20


Do Brna se sjeli vytrvalostní běžci na deset kilometrů. Osm z nich kvůli vedru zkolabovalo

Autor: Tereza Čaladi | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Vytrvalostní běžci z celé České republiky se v sobotu sjeli do Brna, aby se utkali v běhu na deset kilometrů. Závod se konal na atletickém stadionu Moravské Slavie. Mezi muži zvítězil domácí Lukáš Olejníček s časem 31:30.26, čímž získal třetí titul mistra republiky. První příčku mezi ženami obsadila Moira Stewartová s časem 34:26.11, pro níž to rovněž bylo třetí zlato. Oba překonali rekord stadionu. Kvůli teplu však zkolabovalo hned osm závodníků.

Nejlepší závodníci mužské kategorii běhu na 10 kilometrů. Foto: Tereza Čaladi

Brno - Atletický stadion Moravské Slavie poprvé hostil mistrovství České republiky. Závod na 10 kilometrů měl čtyři kategorie. Ženy s juniorkami vybíhaly ve dvě hodiny, muži s juniory o hodinu později. V kategorii mužů osm běžců kvůli vysoké teplotě zkolabovalo - teploměr ukazoval pětadvacet stupňů. „To horko bylo šílený, cítil jsem se jako v sauně,“ podotkl vítěz mužského závodu Lukáš Olejníček.

V kategorii mužů běželo pětadvacet koleček osmnáct závodníků. Vítěze hnala podpora domácího publika. „Jsem rád, že se mi tady povedlo vyhrát a nezklamal ty, co se na mě přišli podívat. Strašně jsem chtěl vyhrát, a to mě hnalo dopředu. První kilometry jsem přepálil, musel jsem zpomalit,“ řekl vítěz Lukáš Olejníček, který doběhl v čase 31:30.26. Výhrou získal třetí titul mistra České republiky v běhu na deset kilometrů, celkově to byla z mistrovství republiky jeho patnáctá medaile. Téměř o pětadvacet vteřin za ním doběhl druhý David Kánona a v závěsu třetí Kamil Krunka. Z juniorů zvítězil David Foller s časem 33:06.37.

Ženský závod měl o něco menší zastoupení, účastnilo se ho deset žen a tři juniorky. Mezi ženami zvítězila Moira Stewartová s časem 34:26.11. „Závod nebyl úplně podle mých představ, měla jsem v plánu běžet mnohem rychleji. Své udělalo počasí a také to, že jsem se včera vrátila ze soustředění," řekla. I přes nespokojenost měla vítězka náskok necelou minutu před druhou Barborou Jíšovou. Na třetím místě skončila Adéla Stránská, která se specializuje na běh do vrchu. Juniorskou mistryní České republiky se stala Bára Stýblová s časem 39:28.48.

Pro organizátory z Moravské Slavie bylo pořádání mistrovství České republiky premiérou, žádné problémy však nenastaly. Závod byl rychlý a časový plán byl dodržen. „Je to pro nás jedna z nejvýznamnějších akcí, nicméně pořádáme závody s daleko větším počtem účastníků. Dnešní závod byl z hlediska organizace snazší,“ vyjádřil se ředitel závodu Ladislav Zouhar.

Český rekord na nejdelší atletické běžecké disciplíně (tratě delší jak deset kilometrů se na stadionech neběhají, pozn. redakce) drží mezi muži Jan Pešava s časem 27:47.90 z roku 1998. Na své kolegy se přijel do Brna podívat. „Úroveň téhle disciplíny klesá, ale svého výletu do Brna nelituju,“ řekl. Držitelkou ženského rekordu na deset kilometrů je Alena Peterková, která v roce 2000 zaběhla čas 32:27.68.

Klíčová slova: Mistrovství České republiky, 10 000 m, Lukáš Olejníček, Moira Stewartová

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.