16.05.2014 14:22


Dlouhodobý pobyt v Austrálii je investicí do budoucna

Autor: Irena Diatelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Dlouhodobý pobyt v zahraničí je z pohledu zaměstnavatele nedocenitelná zkušenost. Studenti proto v průběhu studia vyjíždí na Erasmus do různých zemí. Někteří se ale rozhodnou vyjet do světa až po dokončení studia, například do Austrálie.

Brno – Zlepšení angličtiny, hezké počasí a spousta pracovních příležitostí. Na to Austrálie láká tisíce studentů ročně. Získat čistě pracovní vízum je však pro cizince problém, dostanou ho jen v případě, že se do Austrálie přižení, nebo po dlouhodobém pobytu v zemi a splnění mnoha podmínek daných vládou.

Pobyty v Austrálii zprostředkovávají specializované agentury, například Alfa-Agency, AustraliaExpert, Great Mate či Information Planet, které získávají honorář od škol. Proto jim klienti neplatí žádné poplatky. Služby zahrnují vyřízení studentských víz, pojištění, výběr správné školy, ale také servis přímo na místě – prodlužují víza a řeší další důležité problémy.  „Ceny, které mají agentury nasmlouvané, jsou výrazně nižší, než kdyby si student vyřizoval pobyt sám. Má tedy cenu se na agenturu obrátit,“ sdělil vedoucí brněnské pobočky Alfa-Agency Aleš Bárta. 

Lidé, kteří nejčastěji míří do země klokanů na delší pobyt, využívají studentská víza. S nimi automaticky získávají i pracovní povolení s pracovní dobou omezenou na 40 hodin za dva týdny. V průběhu prázdnin však může student pracovat neomezeně. Za hodinu si vydělá 15 až 25 australských dolarů.

Využít se dají i partnerská víza, společná pro oba partnery za jeden vízový poplatek. Studovat musí hlavní žadatel. Druhý z páru může pracovat, aniž by si musel platit školu. Pracovní dobu má omezenou na 40 hodin za dva týdny. Během prázdnin také nemá výhodu pracovat neomezeně jako druhý partner. „Partneři musí ambasádě prokázat, že jsou skutečnými partnery – například doložením toho, že jsou manželé nebo že žijí minimálně jeden rok ve společné domácnosti,“ uvedl migrační agent Patrick Kolář z agentury AustraliaOnline.

 

Investice se po několika měsících vrátí

Studenti mají na výběr z několika typů škol. Prvním z nich jsou školy jazykové, kde se dá studovat obecná angličtina na různých úrovních, ale i příprava na Cambridgské zkoušky. Tento typ škol vyžaduje účast na 80 procentech výuky. Pokud to student nedodrží, může mít problém v případě, že žádá o prodloužení víz. Průměrná cena jazykových škol se pohybuje od 200 do 250 australských dolarů.  

Dalším typem škol jsou odborné školy, takzvané VET, které se dají studovat buď soukromě nebo na státních školách zvaných TAFE. Délka studia se pohybuje okolo jednoho až 1,5 roku, po dokončení získá student certifikát. Do školy se chodí dvakrát až třikrát týdně. Výše školného se pohybuje od 2 do 6 tisíc australských dolarů za semestr.

Třetí možnost představují státní nebo soukromé univerzity. Jejich cena je několikanásobně vyšší, od 13 do 20 tisíc australských dolarů za rok. Jejich výhoda však spočívá v tom, že po dokončení minimálně dvouletého studia získává student automaticky dvouleté pracovní vízum, čímž se mu postupně otevírají dveře k trvalému pobytu.

Počáteční náklady studenta, který se chystá do Austrálie, jsou vysoké. Dvacet týdnů studia na jazykové škole, s ubytováním, vízovým poplatkem, pojištěním a dalšími výdaji, vyjde asi na 120 tisíc korun. „Rozhodně se to ale vyplatí, asi po 8 měsících se studentům začnou peníze vracet. Navíc je to skvělá investice do vzdělání a i do budoucna, hraje to totiž velkou roli v životopisu,“ řekla Tereza Daniluková, která v Austrálii studovala rok a půl pohostinství.

Klíčová slova: studium a pobyt v Austrálii

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.