29.04.2013 12:56


Divoška Iva Bittová ovládne Moravskou galerii

Autor: Kristýna Plešingrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Živelná, uhrančivá. Taková je pro většinu diváků Iva Bittová. V sólovém představení se tentokrát zaměří na moravskou lidovou poezii v písních Leoše Janáčka.

Brno – Již od března jsou k dostání vstupenky na květnový koncert české houslistky, zpěvačky i skladatelky Ivy Bittové. Její kombinace hlasu a houslí okouzlila celý svět. „Jako zpěvačka má opravdu úctyhodný rozsah, stejně tak i skvělou pěveckou techniku. A k tomu krásnou barvu hlasu,“ popisuje sopranistka sboru Gaudeamus Helena Geržová. Skladby Ivy Bittové vznikají z podnětu všedního života, jsou založené na souznění hlasu a houslí.Bittová zazáří v květnu v Moravské galerii, Zdroj: moravska-galerie.cz

Iva Bittová je rodačkou z Bruntálu, i když momentálně bydlí v Americe a pracuje především v zahraničí. „Housle mne provázejí a usměrňují celý život. Obtížná technická cvičení mi dodávají řád, jistotu, a odhalují mé vnitřní pochybnosti,“ popisuje sama svůj vztah k oblíbenému nástroji. Její hudební styl je těžké pojmenovat, přešla již alternativou přes jazz, rock, klasickou hudbu a hostovala i v opeře. Mezi její nejkurióznější koncertní místa patří například Dolomity v Itálii, kde se hudební představení odehrávalo ve výšce dvou tisíc metrů nad mořem. Momentálně je součástí tria Eviyan a spolu s Gyanem Rileyim a Evanem Ziporynem se snaží vytvořit soundtrack pro globální vesnici 21. století.

Fanoušci i hudební kritici si Ivy Bittové cení především pro její neobvyklou melodiku. Pro její koncerty je nezbytná pozitivní a ničím nerušená atmosféra a ticho, obojí pomáhá hudbu spoluutvářet. „Z Bittové vyzařuje energie, její hudba je jako proud čisté vody. Znám ji především z jejích dřívějších prací, ale myslím, že tohle je dar, který se jen tak neztratí,“ míní jeden z posluchačů Otakar Benetka. Koncert pořádá Moravská galerie v Brně v budově Uměleckoprůmyslového muzea šestého května.

Klíčová slova: Bittová, housle, Moravská galerie, koncert

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.