08.10.2011 19:58


Divadlo v karanténě zahrálo ke kávě

Autor: Dagmar Mašková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Mimické divadelní představení herců Divadla v karanténě Seď, tady budeš! mohli ve čtvrteční podvečer zdarma zhlédnout návštěvníci kavárny Mezzanine na Údolní ulici v Brně. Akce se konala v rámci programu právě probíhajícího Týdne kávy.

Brno - Dva herci, jedna židle a reprodukovaná hudba se ve čtvrtek v podvečer postarali o zpestření posezení u kávy všech návštěvníků kavárny Mezzanine. Představení, které nazývají sofistikované, terapeutické, blízké a ryze kavárenské, sehráli herci a režiséři v jedné osobě Janet Prokešová a Pavol Seriš z Divadla v karanténě. Beze slov, s tvářemi namalovanými na bílo a pouze na pozadí reprodukované hudby ztvárnili příběh přehnaně snaživého číšníka a zpočátku netečné zákaznice, kterou uchvátil až šálek pečlivě připravené kávy. 

HerečkaJanet Prokešová předvádí fascinaci kávou, autor: Dagmar Mašková

Kavárna byla plně obsazená, celé představení trvalo přibližně čtyřicet minut a byli do něj aktivně zapojeni téměř všichni přihlížející. Herci se pohybovali přímo mezi kavárenskými stolky, půjčovali si od návštěvníků kávové šálky, sedali mezi ně nebo se jim opírali o ramena. „Divadlo v karanténě je tímto charakteristické. Pracujeme s přímou interakcí s diváky, často se snažíme přimět je i ke komunikaci navzájem. Tahle hra vznikla přímo pro představení v prostředí kaváren. Hráli jsme ji například v kavárně Trojka nebo Podobrazy. Celkově je to asi šestá repríza,“ uvedla herečka Janet Prokešová. 

Jak Prokešová dále sdělila, divadlo se snaží navázat na tradici kočovných divadelních spolků. Nevystupují tedy na žádném stálém místě, ale především v rámci divadelních festivalů nezávislých divadelních spolků, jako je například Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě nebo kyjovská Divadelní pouť MEZI SMRKY. Čtvrteční představení se odehrálo v rámci Týdne kávy, který ve zúčastněných kavárnách po celém Brně probíhal v týdnu od soboty 1.října a slavnostně byl zakončen v pátek. 

Divadlo v karanténě je charakteristické interakcí s diváky. Autor: Dagmar Mašková

Někteří návštěvníci o konání představení nevěděli a byli jím překvapeni, jiní přišli za herci Divadla v karanténě cíleně. „Už jsme je viděli v rámci festivalu Lunapark a strašně se nám líbili. Když jsme se tedy dozvěděli, že hrají v Mezzanine, hned jsme věděli, že se na ně půjdeme podívat znovu,“ sdělili návštěvníci kavárny Ondřej Vymazal a Jana Kuncová. Také obsluha kavárny si konání akce pochvalovala. „Oni za představení vstupné nevybírají, nám ale výrazně zvednou tržby a návštěvníci se dobře baví, takových akcí by mohlo být víc,“ řekla barmanka kavárny Mezzanine.

Klíčová slova: Týden kávy, divadlo, Divadlo v karanténě

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.