29.04.2016 17:58


Divadelní sezóna vrcholí. Studentské soubory chystají premiéry

Autor: Adam Fogl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Dlouhé měsíce příprav, nacvičování a zkoušek mají za sebou amatérští herci z řad studentů Masarykovy univerzity. Výsledky svého snažení teď představí svým spolužákům i dalším divákům. Na květen naplánovali premiéru svých představení třeba divadelníci z Fakulty sociálních studií, filosofové nebo informatici.

Budova Fakulty sociálních studií, foto: fss.muni.cz

Brno – Blížící se konec semestru neznamená pro amatérské herce z divadelních spolků jen učení na náročné zkoušky. Kromě skript se musí intenzivně učit také scénáře divadelních her.

Herci z Divadla aktivních (a)socialů, které funguje na Fakultě sociálních studií, si letos připravili mimo jiné hru Arnošta Goldflama „Ženy a panenky.“ „Zabýváme se pokřivenými vztahy v rodině, kde vedle sebe žijí čtyři generace žen,“ představila hru režisérka Martina Vrtělová. V představení se podle ní prolíná svět těchto žen se světem panenek, se kterými si dříve hrály, nebo dokonce stále hrají.

Goldfamova hra bude mít premiéru 16. května na Fakultě sociálních studií. „O týden později, 23. května, ji zahrajeme i na Filosofické fakultě,“ doplnila Vrtělová.

Právě na Filosofické fakultě funguje i další divadelní spolek. Tamní Kočovná filosofická divadelní společnost tento semestr nacvičila autorskou hru. Napsal ji bývalý člen divadla Radek Burhan a jmenuje se „Světská pokušení Pána z Heideggeru, aneb Kdo byl Hitlerův otec?“ 

Německý filosof Michal Heidegger byl kontroverzní postavou. Za druhé světové války působil jako univerzitní rektor a byl členem strany NSDAP. „Skutečnost, že Heidegger sympatizoval s nacismem, a přitom se zamiloval do své studentky židovského původu, je možná zajímavější než jeho filosofie,“ vysvětlil jeden ze členů souboru Petr Kopáček. Převážně fiktivní příběh o osobní vině a zodpovědnosti sehrají kočovníci 9. a 16. května v brněnském Kabinetu Múz.

Amatérské divadlo funguje také na Fakultě informatiky. Letos v květnu uvede tamní ProFIdivadlo představení Ireny Douskové „Oněgin byl Rusák.“ Příběhy dospívající Heleny Součkové, známé především z předchozího díla „Hrdý Budžes,“ uvidí diváci premiérově 11. května přímo na Fakultě informatiky. Derniéru pak informatici chystají 18. května v univerzitním kině Scala.

Studentské amatérské divadelní soubory fungují pod jednotlivými fakultami. Některé z nich už mají dlouhou tradici, například v Kočovné filosofické divadelní společnosti se herci scházejí od roku 1999.

Klíčová slova: Divadlo, herci, premiery

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.