03.03.2016 18:51


Diváci se můžou ve Scale těšit na známé filmy

Autor: Michaela Vaisová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Projekt Obzory začal od minulého úterý pravidelně promítat v kině Scala. Příjemnou atmosféru kina částečně navozuje i bar nad sálem. Diváci si můžou vzít pivo k filmu, jako by byli doma. Rozmazané vidění však v záruce vstupenky není. Součástí projekce jsou i přednášky s informacemi, které divák na Česko-slovenské filmové databázi  zpravidla nenajde.

Autor: Michaela Vaisová

BrnoMinulé úterý tým Obzory odstartoval maraton projekcí v kině Scala filmem Mechanický pomeranč režiséra Stanleyho Kubricka. Promítat se bude až na výjimky každé úterý a dohromady se uskuteční deset večerů rozdělených do pěti tematických dvojic. Na druhé projekci byl na programu film Casablanca od režiséra Michaela Curtize. Hlediště bylo téměř plné, převládali v něm studenti, ale ani senioři nebyli výjimkou. Po skončení promítání následovala beseda s teoretikem Milanem Hainem z olomoucké filmové vědy. Mluvil o Casablance i kariéře režiséra a vysvětloval, jak herci zasahovali do tvorby filmu.

Tým studentů, kteří představují Obzory se skládá ze sedmi organizátorů, kteří vytvořili projekt na Ústavu filmu a audiovizuální kultury na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Mezi pořadatele patří i student ekonomiky či studenti Fakulty sociálních studií. „Studentské kino funguje už několik let. Události v kině mají vždy nějakou tematiku. V minulosti promítala slovenské filmy skupina Nad Scalou sa blýska nebo spolek Vlny se věnoval seriálům,“ vysvětlila jedna z organizátorek Lucia Brutovská.  

Příští úterý se návštěvníci mohou těšit na snímek Matrix. V dalších týdnech jsou v plánu filmy 96 hodin, Mlčení jehňátek, Fish Tank nebo Jeden musí z kola ven. Promítání je vždy doplněno přednáškou hosta z oboru nebo organizátorů. Někdy po filmu následuje i beseda. Mezi hosty budou učitelé z oboru Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury, producenti a další odborníci. Například na promítání Mlčení jehňátek přijede profesor z Velké Británie.

Cena lístku pro studenty zůstává stejná, devadesát korun. „Líbí se mi, že spolek organizují studenti. Přednášku teoretika bych ocenila více, pokud by byla zábavnější. Ale já jsem šla do kina kvůli Casablance. Dnes se totiž všude hrají jen novější filmy,“ řekla studentka Petra Hudečková. Promítání starších filmů však nebude pravidlem. Cílem Obzorů je vybrat filmy, které diváci dobře znají. „Chceme promítat hlavně snímky, které diváci neviděli v kinech. To je případ filmu Matrix, který generace mladých studentů zná jen z televize.  Proto budeme vysílat jen jednu kinopremiéru, a to českého snímku Gottland,“ uvedla Brutovská.

Obzory přináší divákům kromě uměleckého zážitku i trochu vzdělání a nahlédnutí do zákulisí tvorby filmu. „Naším cílem je nalákat studenty i ze středních škol, kteří by měli zájem studovat film, nebo žáky zaměřující se na herectví z  Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Cílová skupina je ale kdokoli, kdo se chce něco dozvědět o filmech,“ řekla Brutovská.

Klíčová slova: kino, Scala, filmy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.