03.04.2016 15:36


Dítě stojí stejně jako malé auto

Autor: Kateřina Paraiová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Narození dítěte přináší rodičům velkou radost. Spolu s ní jde ruku v ruce i starost. Ne nadarmo se říká, že dítě stojí jako malé auto. Výchova potomka od narození až po vysokou školu podle statistiků může jít až do milionů. Mnoho rodičů naštěstí neřeší otázku zda peníze do dítěte investovat. Velký rozdíl je také mezi výdaji na prvorozeného a později na další sourozence.

Brno – Mnoho lidí předpokládá, že největší náklady připadají na kojenecký až batolecí věk. Je třeba pořídit výbavičku. Pleny a sunar taky nejsou nejlevnější. Podle Českého statistického úřadu rostou náklady spolu s věkem potomka. Roční průměrné náklady na dítě se pohybují kolem šedesáti tisíc korun. V částce jsou započteny i výdaje za energie. Tedy plyn, voda, topení, elektřina.  Celkově pak muže dítě vyjít i na dva miliony, ale i víc. Zálěží zda všechno, co bude pořízené, je nové a zda dítě bude od narození chodit ve značkové oblečení. 

Kojenecký až batolecí věk (děti do dvou let)

Největším výdajem v této kategorii je pořízení základní výbavičky. Průměrně je to 40 tisíc korun. Zbrusu nová výbavička vyjde mnohem dráž. Tam se cena pohybuje i kolem 80 tisíc korun. Za kočárek rodiče zaplatí 17 000 Kč. Do nakupního seznamu si mohou připsat dále postýlku s matrací v ceně jeden až osm tisíc korun, vaničku asi 250 korun, pleny 16 až 20 korun za kus, lahve 300 korun, přebalovací pult vyjde na 1 800 až 7 a půl tisíce. Dále lehátko do vany, chůvička, dětský pytel a tak dále. Co se týče útraty za potraviny, výhodou je, že maminka dítě kojí, jakmile však začne přikrmovat, za jídlo utratí jeden tisíc korun měsíčně, tedy 12 tisíc za rok.

Ilustrační foto. Foto: Kateřina Paraiová

Mnoho věcí získá člověk po známostech. „Obrovskou pomocí jsou různé bazárky, zejména oblečení, kočárky a tak podobně. Koupit všechno nové, to bychom se nedoplatili,” říká prvorodička Anna.  Spoustu oblečků dostane rodina darem od příbuzných. Stále však je třeba koupit i něco nového. Nejdražší jsou bezpochyby  pleny. Za jednorázové utratí ročně kolem devět tisíc korun. Nelze zapomenout na doplatky za léky, dopravu, náklady na bydlení a další věci navíc.

Batolecí až předškolní věk (od dvou do šesti let) 

Největší nákladem je nejspíše přestavba pokoje a pořízení nábytku. Dále mezi jednorázové platby připočteme tříkolku, kolo, lyže a další sportovní potřeby. Cena za potraviny se příliš nemění, přibližně 1 300 korun měsíčně až 15 600 ročně. Z oblečení nejvíce stojí boty. Měly by být nové a to ze zdravotních důvodů. Dalším plusem je, že pro batole není třeba kupovat pleny. Zatímco za ně utratíte v průměru 800 měsíčně, nočník vychází na dvě stě. Cena školky se liší zejména pokud rodič uvažuje nad státní či soukromou. Školka vyjde okolo tří tisíc ročně a to bez divadel, výstav a dalších akcí.  U soukromých školek je cena několikanásobně vyšší. Dítě je třeba taky vozit v autě, takže musíte koupit kvalitní autosedačku. Cena se pohybuje od 1 200  do osmi tisíc korun.

Školní věk (od 6 do 10 let)

Dítě jde poprvé do školy. Je třeba koupit aktovku, nejlépe nějakou dobře tvarovanou a lehkou, kvůli zdravým zádům. Ergonomicky tvarovaný školní batoh vyjde až na dva tisíce. Dále pastelky, obaly, fixy, papuče, pouzdro, boty do tělocviku, kroužky. Do pokoje je třeba koupit stůl a kvalitní židli. „Co se týče výdajů ze strany školy, učebnice a sešity děti dostanou. Rodiče přispívají penězi a z nich se dále kupují potřebné věci. Výše příspěvků je různá. Platí se SRPŠ (Sdružení rodičů a přátel školy, pozn. autora), které vyjde rodiče na 300 - 500 korun, dále pak školné do družiny 100 korun a více za měsíc. Pracovní sešity a pomůcky se řeší příspěvkem do třídního fondu. Obyčejně tento příspěvek bývá 500 korun. Výdaje jsou vyšší, pokud se škola nějak zaměřuje, například na pracovní sešity a učebnice pro rozšířenou výuku angličtiny,” uvedl ředitel základní školy, který si nepřál být jmenován. Dále pak divadla, kina, výstavy, výlety, školy v přírodě, lyžáky. Na každou akci je také třeba dát dítěti nějaké kapesné. Pokud nemá rodina školu u domu, musí dítě buď dojíždět nebo jej musí rodiče dovážet, tudíž další výdaje za jízdné či benzín. Je třeba vyměnit autosedačku za větší. Rodinné výlety a víkendové akce, do zoo, aquaparku. Takový víkend vás pak stojí i pár tisíc. 

Ze školáka puberťákem (od 10 do 18 let)

Tady je celkový průměrný náklad až kolem 100 tisíc. Dítě v pubertě řeší, co je módní a co ne. Za hračku už nepovažuje lego, ale nejnovější typ telefonu. Holky začínají řešit make-up, který není nejlevnější. Chlapci zas utrácejí za různé přípravky na vlasy, voda po holení a podobně. Největší náklady jsou pak na přijímací zkoušky na vysokou školu. Děti v tomto věku jezdí na tábory (14 dní cca 3 500 korun), lyžařské kurzy, školní akce.  Kapesné 200 - 500 Kč, u středoškoláka 500 - 1000 korun měsíčně. U středoškoláku je nutné počítat i s výdaji za taneční, tedy asi 2 500 korun českých.

Klíčová slova: dítě, náklady, živobytí, výdaje,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.