04.05.2017 20:18


Díky stáži v Evropském parlamentu lépe chápu fungování Evropské unie, říká studentka

Autor: Kristýna Hortvíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studenti, kteří vyjeli na novinářskou cestu do Evropského parlamentu, si užili pobyt v luxusním hotelu, besedy s europoslanci a novináři nebo prohlídku audiovizuálního centra. Měli tak možnost nahlédnout do fungování jedné z nejdůležitějších institucí EU a poznat, co obnáší práce europoslance.

Studentka Pavlína Ondráková vyjela na stáž do Evropského parlamentu. Foto: Kristýna Hortvíková

Brno – Studentka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Pavlína Ondráková vyjela na přelomu února a března na stáž do Evropského parlamentu. Nejvíce ji překvapilo jednání poslanců při plenárním zasedání a přísné bezpečnostní kontroly uvnitř budovy. I když si z třídenní stáže dovezla spoustu zážitků, v parlamentu by pracovat nechtěla.

Proč jste se rozhodla na stáž jet?

Přišlo mi to jako skvělá příležitost a říkala jsem si, že se tam už asi nikdy sama nepodívám, tak proč toho nevyužít.

Jak probíhalo výběrové řízení?

Psala jsem motivační dopis v angličtině, kde jsem vysvětlovala, proč chci jet a proč by měli vybrat zrovna mě. Ale vůbec jsem nepočítala s tím, že mě opravdu vyberou. Říkala jsem si, že to prostě zkusím. Celkem byli z univerzity vybraní čtyři lidé, ale jeli jsme nakonec jen tři. Protože se jednalo o novinářskou cestu, mohli vyjet jen studenti žurnalistiky.

Kde jste byli ubytovaní?

Bydleli jsme v jednom z nejluxusnějších hotelů v Bruselu, asi pět minut chůze od parlamentu. To mě hodně překvapilo. Čekala jsem, že budeme bydlet v nějakém obyčejnějším hotelu nebo ubytovně. Když jsme dorazili do takového luxusu, vyrazilo mi to dech.

Dostala jste stipendium, nebo jste si náklady hradila sama?

Bylo skvělé, že skoro všechno hradila Evropská unie. Zaplaceno jsme měli ubytování, letenky a stravu. Vlastně jsem platila jen za pralinky, které jsem dovezla domů rodičům, a za jednu vafli, kterou jsem si nemohla nechat ujít. Byla výborná.

Jaký byl na stáži program?

První den po příletu do Bruselu jsme měli rychlý oběd a potom jsme se hned přesunuli do Parlamentaria, kde jsme měli simulační hru na poslance. Další dny jsme potom navštěvovali kanceláře europoslanců a debatovali s nimi, o čem nás napadlo. Hodně se mi líbila i diskuze s britským poslancem o Brexitu a večeře s předsedou výboru pro právní záležitosti Pavlem Svobodou a s novinářem z Českého rozhlasu, která byla hodně neformální a při níž jsme se bavili prakticky o všem. Taky jsme se podívali do tiskových místností pro novináře, do audiovizuálního studia a účastnili jsme se plenárního zasedání parlamentu.

Měla jste na stáži nějaké osobní volno?

Volný jsme měli jen první večer, jinak byl program úplně nabitý. Šli jsme se podívat do centra města, nakoupili jsme nějaké suvenýry a vyzkoušeli belgické vafle. Podívali jsme se i na slavnou sochu Čurajícího chlapečka a hodně mě překvapilo, jak je soška malá.

Nevadilo vám, že jste měla tak málo volného času?

Na jednu stranu ano, protože jsme opravdu měli naplánovanou každou minutu a ke konci stáže už jsme byli všichni hodně unavení. Na druhou stranu jsme ale využili všechen čas efektivně a nestalo se, že bych se ani chvilku nudila. Za ty tři dny jsem toho zažila spoustu a myslím, že jsem lépe pochopila, jak funguje Evropská unie.

Jak byste popsala atmosféru v parlamentu?

Byla to obrovská budova, kterou neustále procházelo spoustu lidí. Pořád tam někdo pobíhal, na chodbách zpovídali novináři poslance a přišlo mi to tam hodně hektické. Taky mě zaskočilo to, jak se hledělo na bezpečnostní kontroly. Nebylo možné, aby si do budovy lidé chodili, jak se jim zachtělo. Naši skupinku vždycky musel někdo na místo přivést a zase odvést. Taky jsme byli při vstupu i odchodu vždycky kontrolováni, a to dokonce i tehdy, když jsme se šli podívat na plenární zasedání, které se koná uvnitř parlamentu.

Nepřišlo vám, že byla stáž více zaměřena na práci europoslanců než na práci novinářů?

Je pravda, že jsme hodně debatovali s poslanci a s politikou to dost souviselo. Myslím si ale, že to tak bylo hlavně proto, abychom lépe pochopili fungování Evropské unie a abychom věděli, co práce europoslance obnáší.

Co se vám na stáži líbilo nejvíce?

Líbila se mi ukázka audiovizuálního studia a přišlo mi super, že ho novináři mohou využít zadarmo a kdy potřebují. Také jsem si užila plenární zasedání parlamentu, kdy mě hodně překvapilo, že poslanci mluvili každý svým jazykem. Čekala jsem, že budou všichni mluvit anglicky.

Přemýšlela jste o tom, že byste v parlamentu pracovala?

Než jsem do parlamentu jela, tak mě ani nenapadlo, že bych pracovala někde v zahraničí nebo dlouhodobě žila mimo Česko. Když nám ale novinář z Českého rozhlasu povídal o náplni jeho práce v Evropském parlamentu, tak to vypadalo opravdu zajímavě a trochu mě to lákalo. Potom jsem si ale uvědomila, že bych pořád cestovala mezi domovem a Bruselem, a to by asi nebylo úplně pro mě. 

Klíčová slova: Stáž v Evropském parlamentu, Evropský parlament, Brusel, Evropská unie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.