17.05.2012 10:29


Děti soutěžily v horolezeckém závodu

Autor: Eva Řeháková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Děti si zasoutěžily v horolezeckém závodu včera odpoledne v brněnském Novém Lískovci. Turistický klub tam pro ně připravil soutěž v disciplíně s názvem bouldering – lezení na balvanu.

Brno Děti se sportovním nadáním mohly včera zkusit zvítězit v horolezecké soutěži v brněnském parku Pod plachtami. Lezecký balvan je v parku volně dostupný po celý rok, proto měla většina účastníků lezecké zkušenosti. „Přišel jsem se svým synem. Je členem horolezeckého kroužku, který nás o akci informoval,“ uvedl návštěvník Vladimír Hyánek. Děti byly z akce nadšené. „Líbí se mi tu, protože si na balvanu pořádně zalezu,“ řekl Hyánkův syn Vojtěch, který vyhrál v kategorii profesionálů druhé místo.

Děti se před soutěží rozcvičovaly v lezení. Foto: Eva Řeháková

Děti soutěžily ve třech kategoriích – mladší žáci, starší žáci a profesionálové. „Letos jsme zřídili i profesionální kategorii kvůli dětem z horolezeckého kroužku Rocky Monkeys, protože jsou moc dobré na to, aby soutěžily s amatéry,“ řekl místostarosta Nového Lískovce Jan Privarčák, který akci uváděl.

Děti soutěžily v tom, kdo dále doleze dokola balvanu v časovém intervalu dvě minuty. Organizátoři připravili medaile pro vítěze, poražené děti dostaly sladkosti jako ceny útěchy. Na akci dohlížela instruktorka horolezectví Hanka Cíglová, která hlídala bezpečnost dětí. „Dneska moc nevyšlo počasí, vloni tady bylo více lidí,“ komentoval nižší účast člen turistického klubu Michal Horák, který se podílel na organizaci akce.

Bouldering je forma lezení, kdy lidé nepoužívají lano a zdolávají nižší skály několik metrů nad zemí. V Novém Lískovci stojí umělý balvan, který slouží právě k této disciplíně. „Balvan byl vybudován jako dětské hřiště, závody tu pořádáme dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. Jinak je otevřen po celý rok pro děti od dvanácti let. Lezení zvládnou i amatéři,“ vysvětlil místostarosta.

Rodiče, kteří nechtějí své ratolesti pustit na balvan bez dozoru, mohou využít středečních lekcí pořádaných turistickým klubem. „Každou středu od šestnácti hodin pořádáme lezení na balvanu pro veřejnost, kde vysvětlujeme jak slaňovat, uzlovat a další horolezecké dovednosti,“ řekl organizátor soutěže Miloš Stejskal.

Klíčová slova: Horolezectví, bouldering, lezení na balvanu, děti, soutěž, medaile

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.