20.10.2016 22:12


Deník Rovnost - pohovor, na který jsem nebyl připraven

Autor: Matěj Říha | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Odbornou praxi v redakci deníku si musí odchodit každý student Mediálních studií a žurnalistiky. Vedle školní redakce Stisku se jedná o další možnost jak si vyzkoušet novinářský život po škole. Pro mnohé však může být zkouškou i samotný pohovor do redakce.

Deník Rovnost. Foto: Matěj Říha

Brno – Středa, deset hodin dopoledne, a už stepuji opodál brněnské redakce Deníku Rovnost. Můžu se klidně procházet, mám přece ještě půl hodiny. Já se radši rozhodnu zůstat na místě a doslova zírat na ceduli redakce. Účastnil jsem se už mnoha pohovorů, napsal jsem i hodně článku pro školní potřeby i mimo ně a celkově jsem se snažil připravit tak dobře, jak jen to šlo. Přesto jsem nervózní víc než kdy dřív. Chvílemi se klepu víc nervozitou než zimou venku.

Po patnácti minutách opakování si všeho, co mám určitě o sobě říct, kolem prochází slečna, která vypadá podobně nervózně jako já. Zvlášť když netuší jak se dostat skrze průjezd, v němž by měla být budova redakce. Snažím se vypadat zkušeně a ostříleně. Jen řeknu, ať jde za mnou a vedu ji do vedlejších dveří, kde je inzerce Rovnosti. Hned se nás ujímá pracovník redakce a vede nás spletí chodeb. "Tady se už jen dáte vlevo, nahoru po schodech a tam do redakce," popisuje nám cestu. Na první pohled lehký popis, takže opět nasazuji sebevědomou masku a vyrážím jako první, ale ne na moc dlouho. Zasekáváme se před dvojicí dveří, ale nějaká dobrá duše nám s úsměvem radí.

Hned po vstupu lituji, že jsem tak dlouho stál venku a nešel jsem dovnitř dřív. Sledovat místnost hemžící se novináři, kteří se radí, telefonují a tvoří podobu dalšího vydání novin, na mě působí velice inspirativně. Konečně získávám opravdové sebevědomí. A nejsem sám. Jak slečna se mnou příchozí, tak i druhá, která na pohovor v redakci už nějakou chvíli čeká, očima těkají po místnosti a s úsměvem sledují celé dění. Netrvá to dlouho a sejde se nás pět zájemců o stáž. Hned padne řeč na přípravu a články, které jsme si přinesli. „Výběr článků jsem konzultovala s vyučující hned po skončení kurzu v redakci Stisku,” říká s úsměvem slečna, která zde sedí nejdéle. Hned na to ukazuje pěkně připravené desky se všemi články. Trochu se stydím. Své články jsem s nikým nekonzultoval a vybíral jsem je podle svého pocitu.

Dostáváme krátký dotazník na vyplnění, aby měli představu, kdo jsme, co chceme psát a jak vidíme naší novinářskou budoucnost. Nikdy jsem se například nezamýšlel nad okruhy témat článků, kterým se chci hlavně věnovat. I ostatní však nad touto otázkou stráví chvilku. „Já vůbec netuším, co tam mám napsat,”ozývá se povzdech vedle mě.

Chvíli po dopsání nás všechny odvádí do kanceláře regionálního šéfredaktora, kde začíná další část pohovoru. Jeden po druhém se představujeme a snažíme se říct všechny důvody, proč jsme pro tuhle stáž dobří. Přicházím na řadu jako poslední, v tu chvíli již lehce zkroušený nad odpověďmi ostatních. Všem se daří se prezentovat velice dobře a já mám pocit, že z mé dlouho připravované řeči nepadne nic. Aspoň jsem se snažil mluvit co nejupřímněji a nejjasněji. Zdá se mi, že se všemi jsou spokojeni.

Losujeme si témata zpráv, za kterými máme vyrazit do terénu a napsat přijímací článek. Máme na to skoro tři hodiny, poměrně dost času. Cestou z redakce si ještě vyměňujeme s ostatními pár tipů a vyrážíme každý za svým článkem. Po pár krocích je mi líto, že jsem nedával větší pozor, jak se ostatní účastníci jmenovali. Mohou to přeci být moji budoucí kolegové.

Mé kroky směřují na Zelný trh, kde mám zjistit, jak se lidem líbil letošní ročník Trhů na Zelňáku. Konečně se vyplácí předchozí příprava. Během pár chvil mám všechny potřebné materiály. Už jen stačí vše sepsat, přesně tak, jak jsme se celou dobu učili. S radostí v duši odesílám článek šéfredaktorovi a nezbývá mi nic jiného než si počkat na výsledek. I kdyby to tentokrát nevyšlo a mě nevybrali, aspoň mám motivaci ve studiu pokračovat. Na začátku dne se pohovor zdál trochu jako noční můra, teď už jako příjemná a cenná zkušenost. Tak snad se i v budoucnu dozvím jména svých možných kolegů.

Klíčová slova: Deník Rovnost, stáž, pohovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.