05.03.2011 19:35


Den s Českou televizí přilákal diváky i režiséry

Autor: Jakub Fabík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Festival Cinema Mundi běží na plné obrátky a postupně divákům v jeho hlavních sekcích představuje ty nejlepší světové filmy, které byly tento rok natočeny. Nesmíme však zapomenout ani na velmi zajímavé vedlejší sekce. Například Den s Českou televizí, na který zavítalo i režisérské duo Martin Dušek a Ondřej Provazník.

Dveřmi Velkého Špalíčku proudí filmoví fanoušci. Autor: Jakub Fabík.Brno - V prostorách multiplexu Velký Špalíček měli ve čtvrtek filmoví fanoušci možnost zúčastnit se v rámci festivalu Cinema Mundi Dne s Českou Televizí a oslavit tak padesát let od vzniku brněnského studia ČT. Diváky se pořadatelé snažili nalákat jednak nulovým vstupným, ale hlavně projekcí nejúspěšnějších filmových a dokumentárních projektů, nejen brněnského studia.

Jedním z důvodů, proč se dne s ČT zúčastnit, mohla být také účast dvou režisérů Martina Duška a Ondřeje Provazníka, kteří přijeli osobně představit svůj dokumentární snímek Ženy SHR, který zvítězil na loňském Mezinárodním festivale dokumentárních filmů v Jihlavě. Snímek natočený v oblasti povrchových dolů v severních Čechách nám představuje portrét dvou žen, stojících na opačných stranách barikády. Na jedné straně je Liběna, mluvčí uhelné společnosti, která se snaží prolomit limity těžby a s oblibou prohlašuje o dolech, že jsou svým způsobem krásné. Na druhé straně stojí Hana, pokoušející se zachránit poslední zbytky z krajiny jejího dětství, která mimo jiné tvrdí, že slyší, jak země pod údery těžařských strojů trpí.

Na úskalí při natáčení tohoto úspěšného dokumentu a také na budoucí plány jsme se zeptali přímo režisérského dua Dušek (M.D.), Provazník (O.P.).

Jak jste se k problému SHR a Horního Jiřetína dostali, co vás přivedlo k nápadu natočit o něm dokument?

O.P.: Určitě v tom hraje roli to, že Martin v severních Čechách vyrůstal, takže tamní problémy dobře zná.

M.D.: Věděli jsme, že je tam o čem točit. Pak už jsme pouze potřebovali najít naše dvě protagonistky, což nám významně ulehčily ony samy. Obě měly velký zájem prezentovat svůj názor a s účinkováním bez problémů souhlasily.

Nevyskytly se během natáčení nějaké problémy ohledně toho, co natáčet můžete a co už nesmíte?

M.D.: Menší problém nastal, když nás Liběna pozvala na večírek pro regionální novináře pořádaný společností Czech Coal. Nejspíš až na místě si uvědomila, že to, jak si pohoštěním vytvářejí dobré vztahy s médii, není úplně dobrý materiál pro náš objektiv.

O.P.: To byla vlastně jediná scéna, kterou chtěla, abychom vystřihli.

Dokument Ženy SHR není zdaleka váš první počin zabývající severními Čechami. Za film Poustevna, das ist paradise!, situovaný v sudetské vesnici, jste stejně jako za Ženy SHR dostali ocenění na Jihlavském festivale dokumentárních filmů. Vybíráte si tyto lokality záměrně? Snažíte se tím o něco?

O.P.: Zdá se mi, že v těchto těžce zkoušených místech se svým způsobem koncentrují problémy celé České republiky. V případě Dolní Poustevny se nám líbilo, že tam byl krásně zkoncentrovaný celý problém Sudet.

M.D.: Jak už řekl Ondřej, já jsem se tam narodil a jsem tím pádem i trošku tamním patriotem, takže určitá snaha pomoct lidem v těch končinách tam je. Když mi děda ještě jako dítěti ukazoval rypadla, tak říkal: „Jen počkej, ty jednou přijdou až na nás!“ Asi to ve mně zůstalo doteď.

Mají se diváci dokumentárních filmů tedy těšit v budoucnu na další dokument ze stejného prostředí nebo se vaše pozornost již upírá jinam? Plánujete pokračovat ve spolupráci?

O.P.: Naše spolupráce bude jistě pokračovat. Potvrdili jsme si u obou našich filmů, že je to zajímavá cesta a fungujíce nám to tak.

M.D.: Oba máme ale i své vlastní projekty. Jsou filmy, které by se mnou Ondřej natočit určitě nechtěl. (smích) Každopádně bychom ale chtěli společně natočit v Brně hraný film.

Klíčová slova: Cinema mundi, Martin Dušek, Ondřej Provazník, ČT

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.