05.10.2019 22:21


Délka hole odlišuje český lakros od ostatních variant, v českém lakrosu je kratší

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

V České republice se lakros hraje ve všech podobách. Nejznámějším druhem lakrosu je jeho nejtvrdší varianta boxkros, při kterém je dovoleno i krosčekovat (pravidly nepřípustný úder holí, pozn. autora). Jiné druhy jsou například taktický fieldlakros, ženský lakros nebo bezkontaktní interkros. Specifická je i česká obdoba lakrosu, která se hraje sice kratšími lakrosovými holemi, zato ale na neomezeném hřišti.

Hráč lakrosu. Foto. Jana Tomalová

Brno – Češi hrají lakros v mnoha jeho variantách. Nejznámější z nich je boxkros, při kterém je dovoleno bránit tělem i krosčekovat. Oproti tomu fieldlakros je spíše taktický než silový a zcela nekontaktní variantou je interkros, který se hraje s větším, ale měkčím míčkem. Svá vlastní upravená pravidla má i ženský lakros, při kterém je fyzický kontakt výslovně zakázaný. Česká varianta se pak od ostatních druhů liší především délkou lakrosky, která nesmí přesáhnout metr, zatímco jinde mohou mít hole bezmála metry dva.

Cílem lakrosu je dostat míček do brány protějšího týmu pomocí speciální vyplétané hole. Různé varianty se liší počtem hráčů, velikostí hřiště i pravidly. Český lakros se hraje na dvakrát 25 minut na volném poli. To znamená, že hřiště nemá autové čáry a střílet na bránu se může i zezadu. Jediným omezením je třicetimetrová středová čára s praporky, mezi kterými musí hráč proběhnout vždy, když přechází na druhou polovinu hřiště. Čtvercové branky jsou ohraničeny kruhovým brankovištěm a jsou od sebe vzdáleny padesát metrů. Tenisový míček se lakrosovou holí hází, nosí nebo odbíjí. V poli je za tým pět hráčů a brankář, který je jako jediný z týmu vybavený lakroskou delší.  

 „Pravidla jsou hodně podobná hokeji. Oproti boxlakrosu je lakroska menší, drží se jen v jedné ruce. Dala by se popsat jako zmenšená tenisová raketa. Lepší hráči s ní dokážou přehodit fotbalové hřiště a takovou nahrávku i chytit,“ řekl člen Sdružení amatérských lakrosových hráčů Jiří Procházka, který hraje za brněnský tým Kangaroos Brno.

 „Snažíme se dostat český lakros do povědomí, zkoušeli jsme kontaktovat školy, ale učitelé se bojí zranění,“ vyjádřil se Procházka, „přitom u nás hrají dospělí i děti. Občas přijde celý oddíl, který se vyprofiluje z pionýrského lakrosu.“ Moravská liga českého lakrosu má jedenáct týmů, turnaje se hrají o víkendech. Dva nejlepší moravské týmy postupují na červnové mistrovství České republiky.

Svou verzi lakrosu si v sobotu v Mariánském údolí zahráli i jihomoravští pionýři. „Dřív byl lakros mezi pionýry hodně rozšířený, pak to nějak upadlo. Náš oddíl se zaměřuje na indiánskou tematiku, proto lakros hráváme a chtěli jsme se to rozšířit,“ vysvětlila organizátorka pionýrského lakrosového turnaje Irena Vlahovičová. Pionýrský lakros má zjednodušená pravidla, upravený počet hráčů, tvar branek a velikost hřiště. „Líbí se mi, že je to hodně dynamický sport, běhá se tam a zpátky. Škoda jen toho zmenšeného hřiště, na volném hřišti by se toho dalo hodně vymyslet,“ vyjádřil se osmnáctiletý účastník pionýrského lakrosového turnaje Marek Gregor.

Zatímco za vznikem českého lakrosu stojí české trampské oddíly, lakros jako takový světu představili indiáni. „Původně hráli lakros indiáni na území velkém několik kilometrů, navíc při něm bylo povolené zabít soupeře. Hru používali, aby nemuseli řešit spory válkou,“ dodal Procházka.

Klíčová slova: lakros, český lakros, pionýři, indiáni

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.