15.11.2018 17:31


Děkanové dvou fakult Masarykovy univerzity společně vysadili lípu

Autor: Michaela Bilíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

K příležitosti stoletého výročí založení Československa navázaly spolupráci fakulty lékařská a sociálních studií. Jejich děkanové v Centru léčivých rostlin Lékařské fakulty Masarykovy univerzity slavnostně vysadili lípu. Oba děkanové ve svých projevech připoměli také blížící se výročí univerzity. 

Děkani spolu zasadili strom

Brno - Lípa, která byla vysazena ve středu, se stane symbolem hned několika významných událostí, které si v tomto roce připomínáme. Nápad vysadit symbolický strom naší republiky se zrodil v hlavě Břetislava Dančáka, děkana fakulty sociálních studíí. 

Jako první pronesl projev děkan medicíny Martin Bareš, který mimo jiné upozornil na přihlášení univerzity ke studijnímu programu farmacie. „Sázení lípy je symbolické vzhledem ke stoletému výročí založení Československa v čele s prezidentem Masarykem, jehož jméno naše už také brzy stoletá univerzita nese a také vzhledem k blížícímu se svátku studentstva," uvedl ve svém proslovu Bareš.

Ve druhém projevu vyslovil poeticky druhý z děkanů své přání, aby vztahy mezi fakultami košatěly spolu s lípou. „Fakulta sociální studií, která patří mezi jednu z mladších fakult, chtěla zanechat také svou stopu v historii univerzity. Jako zřejmě jediná fakulta nemáme vlastní zeleň, a proto jsme se chopili příležitosti prohloubit prozatím velmi mělkou spolupráci s lékařskou fakultou právě touto cestou," dodal Dančák. 

S pomocí odborníků z Centra léčivých rostlin umístili děkanové lípu do připravené jámy. Společnými silami ji začali zasypávat hlínou a následně vyzvali hosty ke spolupráci na tomto významném aktu. Dostatečně zakopané lípě pak všichni přítomní zazpívali hymnu v její československé verzi. 

Pro sázení takového stromu je potřeba vykopat dostatečně velkou jámu, do které se vleze celý koš s kořeny. Pomocí trubky zakopané s lípou ji budeme zavlažovat přímo ke kořenům. Ještě je potřeba kolem stromu zatlouct tři kůly, které zajistí její stabilitu," přidala odborný pohled ředitelka centra Barbora Javůrková, která je v současnosti na mateřské dovolené. 

Na závěr podávali pracovníci cetra lipový čaj slazený lipovým sirupem spolu s rumovými a tvarohovými koláčky. 

Klíčová slova: Masarykova univerzita, Lékařská fakulta, Fakulta sociálních studií, lípa

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.