18.03.2020 11:47


Dceru odmítli testovat na koronavirus, i když měla horečku a byli jsme v Rakousku, říká Martina Podskalská

Autor: Marie Červenková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Minulou středu se Martina Podskalská vrátila z rodinné dovolené v Rakousku, které v době odjezdu ani návratu nebylo označeno za rizikovou oblast nákazy koronavirem. Druhý den se její dcera Nina probudila s horečkou, a tak ji chtěla raději nechat otestovat na koronavirus, jelikož její druhá dcera je v rizikové skupině lidí ohrožených tímto onemocněním. Netušila ale, že dostat se k testování nebude jednoduché.

Ilustrační foto: Testovací sada na COVID-19. Zdroj: U.S. Centers for Disease Control

Proč jste se rozhodla, že necháte dceru otestovat?

Bylo to proto, že jsme se vrátili z Rakouska, které v té době ještě nebylo v rizikové zóně, ale situace se už pomalu vyhrocovala. Na hranicích jsme dostali informační letáček týkající se koronaviru, ten však zatím specifikoval jako rizikovou oblast pouze Itálii. Vrátili jsme se tedy ve středu večer z Rakouska a ve čtvrtek ráno měla dcera Nina vysokou horečku, tak jsem ji chtěla nechat otestovat. Navíc má druhá dcera je v rizikové skupině lidí ohrožených koronavirem, jelikož trvale užívá imunosupresivní léky (léky podávané při autoimunních onemocněních, pozn. red.). Nevěděla jsem, jak mám v jedné domácnosti oddělit dcery od sebe a chtěla jsem ochránit starší dceru. Proto jsem chtěla test raději nechat provést.

Jak jste po tomto rozhodnutí postupovala?

Kontaktovala jsem dětskou lékařku, která mi potvrdila, že dceru raději mám nechat otestovat a odkázala mě na nejbližší hygienickou stanici. Kontaktovala jsem tedy Hygienickou stanici v Kolíně, která rozhodla, že dceru testovat nebude, jelikož nemá další příznaky koronaviru, jako je například suchý kašel nebo dušnost. Takže i přes to, že naše dětská lékařka testy doporučila, nechtěla je nejprve hygienická stanice provést. Protože jsem ale poté zjistila, že koronavirus se může projevovat u každého pacienta trochu jinak, rozhodla jsem se pokračovat v hledání někoho, kdo by dceru otestoval.

Jak jste tedy pokračovala ve vyhledávání testování?

Začala jsem obvolávat další laboratoře v nejbližším okolí, které jsem našla na seznamu Hlavní hygienické stanice v Praze, ty ale většinou neprováděly samotné odběry. To znamená, že  laboranti zde neprováděli přímo výtěry, pouze testovali jednotlivé vzorky. To, že se musím obrátit přímo na nemocnice nebo hygienické stanice, mi ale ze začátku nedošlo. Na laboratoře jsem se vlastně obrátila z toho důvodu, že jsem nechtěla zatěžovat systém testování, a proto jsem byla ochotná si test sama zaplatit. V laboratořích jsem tedy nakonec nebyla úspěšná, a tak jsem se rozhodla znovu obrátit na hygienu, a tentokrát na ně apelovat, že z důvodu doporučení praktické lékařky a ochrany druhé dcery bych byla ráda, kdyby testy provedli. Nakonec tedy hygienická stanice souhlasila a druhý den z ní opravdu přijeli testy udělat. Co mě na tomto celém procesu překvapilo je, že mi již od začátku nebylo zakázáno chodit do práce, ani doporučeno zůstat v domácí karanténě. Nicméně jsem se ale sama z důvodu ochrany okolí rozhodla zůstat doma, abych popřípadě nikoho nenakazila.

Jak probíhal test na koronavirus?

V pátek dopoledne k nám domů přijela sanitka, ze které vystoupila žena v ochranném oděvu. Záchranáři zjistili zdravotní stav dcery, změřili jí teplotu a provedli saturaci kyslíkem. To je test, který určuje množství kyslíku v krvi. Poté udělali samotný test na koronavirus, tedy výtěry z krku a nosu, vzali si telefonní číslo a řekli, že se ozvou s výsledky.

Jak dlouho jste čekala na výsledky?

Byla jsem mile překvapena, jelikož výsledky jsme dostali hned den poté, v sobotu v odpoledních hodinách. Ty byly naštěstí negativní, a tak se celé naší rodině ulevilo.

Klíčová slova: koronavirus, koronavir, testování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.